Co vlastní Islámský stát? Irácký premiér přiznal závažnou věc

Bagdád/Damašek – Zdá se, že Islámský stát buduje armádu založenou na zcizeném vybavení. Ve svém arzenálu nemají jen ukradené zbraně, ale také celou flotilu amerických obrněných vozů. Tento fakt potvrdil i irácký premiér.

Haider al-Abadi, irácký premiér, v rozhovoru pro iráckou televizi přiznal, že Islámský stát vlastní flotilu obrněných vozů Humvee, která čítá několik tisíc vozů. IS podle něj tyto vozy ukradl minulý rok v červnu při bojích o město Mosul.

High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle, známější jako Humvee, je americké obrněné terénní vozidlo. Poprvé bylo nasazeno v roce 1989 v rámci operace Just Cause a účastnilo se například i konfliktů v Afghánistánu a Iráku.

Ukradeno bylo přes 2 000 vozů

„Jen v Mosulu jsme přišli o 2 300 vozů Humvee," uvedl premiér a zároveň potvrdil, že krom vozidel IS ukradl i zbraně. Jak informoval server Aljazeera, právě jedno z těchto vozidel bylo nejspíš použito při sebevražedném útoku na vojenskou základnu na sever od iráckého města Fallujah, při kterém bylo zabito 42 vojáků.

Server také upozornil na fakt, že Islámský stát se snadno dostal k dalším zbraním a vojenskému vybavení, když se některé irácké divize na severu země rozpadly a zanechaly za sebou vybavení a dokonce i uniformy.

Vozidla Humvee jsou přitom americké výroby a jejich zcizení je jen jedním z mnoha problémů, které poukazují na nebezpečí spojená s posíláním vojenské techniky do oblastí bojujících proti Islámskému státu.

Jak server varuje, například na konci minulého roku americké ministerstvo zahraničí kývlo na možnost prodat Iráku 1 000 vozů Humvee a další zbraně a vojenské vybavení v celkové hodnotě 579 milionů dolarů.

Nejde o první přešlap západu

Není to navíc poprvé, co Islámský stát západ překvapil svým arzenálem západního vybavení a vozidel. Jen před měsícem začala média poukazovat na fakt, že bojovníci Islámského státu disponují bílými vozidly značky Toyota.

Sama automobilka se odmítla k situaci vyjádřit a poskytnout informace či alespoň vodítka, kde IS její vozidla bere. Je možné, že je teroristé nakoupili například v Iráku, existuje ale také možnost, že tyto vozy byly na zakázku ukradeny.

Na vině ale mohou být i USA a další západní státy, které ve snaze podpořit syrskou opozici v boji proti IS do Sýrie poslaly munici, zbraně, vojenské vybavení i vozidla, které následně mohly být Islámským státem ukradeny.

Pokud by se to prokázalo, znamenalo by to další ránu pro Spojené státy, které se už mnohokrát staly terčem kritiky za svou podporu syrské opozice. Neúspěch zaznamenaly například jejich pokusy o vyzbrojení a vycvičení syrských rebelů, které stály 500 milionů dolarů.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Obrněná vozidla Irák

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy