Saúdská Arábie zmírnila drastický trest pro služebnou, už jí nehrozí smrt

Rijád/Kolombo - Srílanské služce (45) hrozil v Saúdské Arábii za cizoložství trest smrti ukamenováním. Soud nakonec trest zmírnil na tři roky vězení.

Vdaná matka dvou dětí ze Srí Lanky byla odsouzena letos v srpnu, jejímu partnerovi, svobodnému srílanskému muži, soud vyměřil 100 ran bičem.

Srílanská vláda byla údajně o případu informována až letos v srpnu, když byla žena odsouzena. Zadržena byla přitom už v dubnu 2014.

"Srílanská vláda je velmi šťastná z toho, že vám může oznámit, že žádost o snížení trestu byla úspěšná," uvedla srílanská diplomacie ve svém prohlášení. "Uspěli jsme a podařilo se nám zvrátit trest smrti. Naším hlavním zájmem bylo, aby nebyl vykonán původní verdikt," dodala. Saúdskoarabské úřady zatím rozsudek nijak nekomentovaly.

Saúdská Arábie, která nyní předsedá Radě OSN pro lidská práva, letos popravila již více než 150 osob, většinou šlo o veřejné popravy. Jde o nejvyšší množství vykonaných hrdelních trestů za posledních dvacet let, uvedla organizace Amnesty International.

Islám je v Saúdské Arábii hlavním zákonem, podle něhož se řídí veškerý život.Pětkrát denně probíhá modlitba v délce 20-30 minut, během které jsou všechny úřady, obchody a restaurace zavřené. Časy modliteb nejsou stálé. Jejich časy jsou publikovány v místním denním tisku. Není dovoleno nosit viditelně křížek na krku, oslavovat na veřejnosti Vánoce, či jinak "propagovat" jakékoliv jiné náboženství než islám. Je obtížné koupit či dovézt symboly, ozdoby atd. s neislámskou náboženskou tematikou. Nemuslimové nemají přístup do měst Mekka a Medína. Ani pro muže není vhodné chodit v krátkých kalhotech či s nápadnou rozhalenkou.

Nad dodržováním těchto a jiných pravidel islámu dohlíží kromě ostatních složek výkonné moci náboženská policie - mutawa, která má veliké pravomoci.V Saúdské Arábii neexistují oficiálně kina, divadla či zábavné podniky. Veřejné koncerty vážné hudby jsou oficiálně zakázány.

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie srí lanka Trest smrti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy