Jaká je spojitost mezi Ukrajinou a Sýrií? Politik vysvětluje zákulisní vztahy. Budete se divit

Praha – Už před nějakou dobou vystřídalo dění v Sýrii a s tím spojená migrační vlna na titulních stranách novin problematiku Ukrajiny a Krymu. Obě země jsou ale podle europoslance Miloslava Ransdorfa spojeny více, než se na první pohled zdá.

„Řada publicistů psala o tom, že tyto dvě země jsou v něčem spojeny. Situace v Sýrii a migrantská krize odsunuly dění na Ukrajině na vedlejší kolej. Ruské vedení získává v Sýrii ve vztahu k Západu body, o které přišlo kvůli Ukrajině a oddělení Krymu," nastiňuje situaci na svých stránkách Ransdorf.

To prodle něj ale není jediná linie, která oba státy pojí. „Na nedávné prodejní výstavě zbraní v Kyjevě patřila mezi prominentní návštěvníky delegace Kataru, která zakoupila protiletadlový systém Pečora. Konečným uživatelem tohoto systému má být podle médií Islámský stát. V celé záležitosti se objevila i turecká stopa a na internetu kolují kopie dokumentů kontraktu," píše politik.

Turecká stopa je podle něj přítomná na východě Evropy i v podobě podpory krymskotatarských aktivistů, které prý Turci využívají proti Rusům. „Čtenáři si jistě vzpomenou na listopadové přerušení dodávek elektřiny na Krym, které ale postihlo i dvě oblasti Ukrajiny. Bez proudu se ocitlo mnoho set ukrajinských obcí (podle některých údajů až 1400!). Jedním z organizátorů této energetické blokády Krymu byl Lenur Islamov," připomíná souvislosti komunista.

Právě Islamov podle Ransdorfa oznámil, že Erdoganovo Turecko bude podporovat vznik batalionu Noman Čelebidžichan. „Tento dobrovolnický útvar o plánovaném počtu 560 mužů bude údajně pomáhat kontrole hranic a do 15. 1. 2016 má obdržet příslušné číslo útvaru. Lenur Islamov prohlásil, že k energetické blokádě by měla přibýt blokáda potravinová, během níž by malé záškodnické lodě napadaly plavidla, dopravující na poloostrov potravinové zboží. Islamov řekl i to, že existují i jiné účinné metody, jak poškodit Krym a jeho ekonomiku," říká Ransdorf.

O tom všem měl Islamov podle českého politika mluvil v rozhovoru pro Oděsské krizové medální centrum. „Krymská prokurátorka Natalija Poklonskaja sdělila, že Lenur Islamov byl v souvislosti s listopadovým přerušením dodávek elektřiny obviněn ze sabotáže. Ukrajina jistě není tak bezmocná, aby neměla sílu kontrolovat území, ve kterých funguje její správa. Spíš mlčky toleruje protiruské kroky krymskotatarských aktivistů na ukrajinském území," myslí si europoslanec.

On sám Krym navštívil a tvrdí, že krymské vedení dělá vše pro uspokojení požadavků a potřeb Tatarů, důkazem má být například jazykový zákon ze září i zákon o vzdělání z června roku 2015. „Erdogan podporou skupin krymskotatarských aktivistů pokračuje v konfrontační linii vůči Ruské federaci. Rusové byli přinuceni urychleně položit první dva kabely pro zásobování Krymu elektřinou a v instalaci dalších se pokračuje. Pokud jde o potravinovou blokádu, sami ukrajinští výrobci jsou s ní nespokojení, protože je připravuje o trh, kde byli doma," uvádí Ransorf.

Turecký prezident podle něj chce Rusům zkomplikovat život. „Hodně tím ale riskuje, a pokud by se rozhořel kurdský problém, Turecko by mohlo následovat neblahý osud Sýrie. Ve svém vyostřování situace Erdogan možná kalkuluje i s tím, že ochlazení ekonomické spolupráce Ruska a Turecka (a Erdogan zcela nedávno mluvil o tom, že vzájemná výměna by měla překročit sto miliard dolarů) se dotkne zejména muslimských oblastí Ruské federace, třeba Tatarstánu. Na podobné dotazy odpovídal nedávno na své tiskové konferenci i Vladimír Putin. Další uprchlickou vlnu by ale už turecké služby těžko spoluorganizovaly. Erdogan ve svém křesle nemusí být neotřesitelný," dodává Ransdorf.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie Ukrajina Miloslav Ransdorf

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 40 minutami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 5 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe

Tuto sobotu uplynul rok od jednoho z nejtemnějších dnů v historii České republiky. Připomněli jsme si smutné výročí tragické události, kdy na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vrah chladnokrevně připravil o život čtrnáct nevinných lidí, než sám ukončil svůj život.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy