Islámský stát zaútočil v Istanbulu: Výbuch zabil nejméně 10 lidí

Istanbul – Centrem Istanbulu otřásla exploze. Její příčina zatím není známa. K výbuchu došlo v oblasti, kde se pohybují velké skupiny turistů. Zemřelo nejméně 10 lidí, Turků i turistů. Dalších asi 15 lidí bylo zraněno. Turecký premiér Ahmet Davutoglu řekl, že za atentát nese zodpovědnost Islámský stát.

Státní televize TRT uvedla, že šlo pravděpodobně o sebevražedný atentát, další média s odvoláním na guvernéra oblasti uvádí, že zemřelo 10 lidí. Dalších 15 bylo zraněno. Svědek agentuře Reuters řekl, že zahlédl kousky lidských těl.

Devět mrtvých a pravděpodobně devět zraněných jsou podle tureckých představitelů němečtí turisté. Atentátník rovněž zabil jednoho Peruánce a zranil jednu Peruánku. Turecký premiér Ahmet Davutoglu prohlásil, že za útokem je radikální organizace Islámský stát (IS).

S touto verzí neoficiálně pracují i bezpečnostní složky. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana má pachatel činu syrské kořeny. Údajně měl 27 let. Spekulovalo se také o tom, že by pachatelem mohla být žena.

Mluvčí českého ministerstvo zahraničí Michaela Lagronová ČTK sdělila, že mezi mrtvými a zraněnými byli pravděpodobně Norové a Němci, o čemž informovala také například televize CNN Türk. "Zranění jsou v různých nemocnicích, tudíž není snadné rychle získat informace. Zatím ale nemáme zprávy o tom, že by se útok týkal i českých občanů," řekla ČTK Lagronová.

Podle reportéra televize CNN přítomného na místě bylo zraněných hodně a většinu z nich tvoří turisté. Mezi zraněnými, které rozvezly sanitky do nejbližších nemocnic, jsou údajně i němečtí turisté.

Německé ministerstvo zahraničí, které nevyloučilo, že mezi oběťmi jsou Němci, vyzvalo svoje občany, aby se prozatím vyhýbali místům, kde se soustřeďuje větší množství lidí.

Týká se to jak veřejných prostranství, tak i turistických objektů. Zároveň úřad varoval, že se v celém Turecku nadále dají očekávat další násilné střety a teroristické útoky. Němci se mají také vyhýbat místům, kde se konají masové demonstrace, zejména ve velkých městech.

K explozi došlo v 10:00 místního času v historické části města Sultanahmet, která je vyhledávaným cílem turistů z celého světa a v jejíž blízkosti stojí Modrá mešita a byzantský chrám Boží moudrosti.

İstanbul Maltepe'de yangın çıkan bir binada mahsur kalan kişiler tahliye ediliyor. pic.twitter.com/oOdmLCwFVn

— JeansBiri™ (@JeansBiri) 12. Leden 2016

Podle serveru listu Daily Sabah exploze nastala poblíž tramvajové stanice u Theodosiova obelisku. Úřady oblast uzavřely a lidé byli evakuováni do vzdálenějších částí čtvrti, Bezpečnostní složky se obávají, že by mohlo dojít k dalšímu výbuchu.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže je nyní v Istanbulu asi 200 Čechů, polovina z cestovních kanceláří. Mezi českými návštěvníky města jsou podle něj často lidé, kteří Istanbul využijí k přestupu na leteckých linkách do Asie. Cestovní kanceláře se nyní snaží své klienty kontaktovat.

Český generální konzulát v Istanbulu zjišťuje podrobnosti k události, sdělil úřad ČTK. Situaci komplikuje embargo tureckých úřadů na poskytování informací o výbuchu. Státní příslušnost mrtvých a zraněných nebyla zatím oficiálně oznámena.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko Teroristické útoky v Turecku Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy