Izraelský expremiér Olmert nastoupil trest, vězení připomíná hotel

Jeruzalém - Izraelský expremiér Ehud Olmert (70) se dnes dostavil do věznice, je prvním předsedou vlády odsouzeným v Izraeli k nepodmíněnému tresti. Má si odsedět 19 měsíců za korupci a bránění justici.

Rozsudek se vztahuje k období, kdy byl jeruzalémským starostou. Vinu odmítá. Roku 2014 byl usvědčen z přijetí úplatků v aféře zvané Holyland týkající se stavebních projektů v Jeruzalémě. Jeho starostou byl v letech 1992-2003, předsedou vlády se stal roku 2006.

Před nastoupením výkonu trestu Olmert natočil video a uvedl v něm, že jeho proces měl mimosoudní pozadí. Řekl také, že on i jeho rodina procházejí těžkým obdobím, že platí "vysokou cenu", ale že trest přijal, jelikož "žádný člověk nestojí výš než zákon". "Pro mne je důležité v tuto chvíli znovu říci, že odmítám obvinění z korupce vznesená proti mně. Doufám, že mnozí uznají, že v době, kdy jsem byl premiérem, jsme učinili čestné a nadějné pokusy o vyvolání naděje na lepší, mírovou budoucnost, štěstí a prospěch," řekl.

Olmert si má trest odpykat ve věznici Masijahu, kde bylo zrekonstruováno zvláštní křídlo číslo deset. V tomto samostatném oddělení si odpyká tresty většina osob usvědčených v kauze Holyland. Budou mít k dispozici vlastní zdravotnické, terapeutické a výchovné oddělení. V křídle je šest cel a v každé tři lůžka, vlastní sprcha a záchod, stůl, židle a televize.

Na první 24hodinovou vycházku bude mít expremiér právo po odpykání třetiny trestu a další vycházky pak budou prodlouženy na 96 hodin. Olmert a jeho spoluvězni z téže budovy se musejí přizpůsobit režimu věznice, k němuž patří jídlo podávané v tytéž hodiny třikrát denně.

Olmert byl v roce 2014 původně odsouzen k šestiletému vězení, ale po odvolání byl trest za korupci snížen na 18 měsíců. Přibyl k němu však ještě měsíc za bránění justici. Olmert ještě čeká na výsledek odvolacího soudu v jiném procesu, v němž mu hrozí osm měsíců vězení za přijetí peněz od amerického podnikatele, takže by nakonec mohl za mřížemi zůstat až 27 měsíců.

Pole izraelských sdělovacích prostředků sice mnozí Izraelci na Olmertův případ pohlížejí jako na důkaz neovlivnitelnosti izraelské justice, avšak další mají v paměti, že právě za jeho vlády se konaly poslední smysluplné mírové rozhovory s Palestinci. Po odstoupení Olmerta se k moci dostal nynější premiér Benjamin Netanjahu a rozhovory stagnují.

Související

Více souvisejících

Ehud Olmert Izrael

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy