Děsivé svědectví uprchlíka: Chtěli jsme demokracii, máme mučení a válku

Damašek/Washington - O konfliktu v Sýrii se mluví velmi často, ale postupně se zapomíná, že za tvrdou občanskou válkou stály protesty a demonstrace proti vládní politice prezidenta Bašára Asada a volání po svobodě a demokracii. O tomto faktu a o podmínkách v Sýrii pro demonstrující promluvil Qutaiba Idlbi, syrský uprchlík a aktivista za lidská práva.

Aktivista z konzervativní rodiny

Aktivista za lidská práva, svobodu a demokracii Qutaiba Idlbi začal být aktivní se začátkem syrské revoluce v roce 2011. Byl dvakrát zajat a mučen syrskými vládními jednotkami, ale nakonec se mu podařilo přes Libanon a Egypt uprchnout do Spojených států, kde v současnosti žije a pracuje.

Idlbi o sobě uvedl, že pochází z konzervativní rodiny v Damašku, která by se mohla zařadit do střední třídy. To dle jeho slov znamená, že jeho otec vydělal prací v Saúdské Arábii dostatek peněz na investování do trhu a založení malého obchodu. Vysvětlil, že většina rodin střední třídy v Damašku podobně žila z podniku, který rodinu živil.

Svou rodinu pak nazval konzervativní, což znamená, že každý týden chodili na modlitby a jeho matka nosí hidžáb. Rodiny jeho prarodičů ale jsou dle jeho slov liberální.

V březnu roku 2011 se Idlbi vydal do ulic Damašku protestovat proti vládě prezidenta Bašára Asada spolu s dalšími spoluobčany. Jak vysvětluje, neměl k tomuto rozhodnutí příliš daleko, jelikož jeho otec byl už od šedesátých let jedním z hlavních představitelů mírového hnutí v Sýrii.

„Už odmala jsem chodil za svým otcem a ptal se ho na normální otázky, jako ‚Co se děje?' a tak podobně, ale on mi nikdy neodpověděl, nikdy neřekl: ‚Tohle je správné a tohle je špatné.' Místo toho ukázal na jednu z knížek v naší velké knihovně a řekl, abych ji přinesl. Tak jsem ji vzal a začal mu číst. A když jsem skončil, zeptal se mě, co si o tom myslím. Vedli jsme diskuzi," vzpomíná.

Protesty za svobodu a demokracii

Uvedl, že v roce 2011 panovala v Damašku napjatá atmosféra, jelikož lidé očekávali, kdy se něco stane. Byly jim již známé událost, které se odehrály v rámci tzv. Arabského jara například v Egyptě.

Právě před egyptskou ambasádou se podle Idlbiho odehrál první protest: „Drželi jsme svíčky na podporu revoluce v Egyptě," popisuje situaci a dále uvádí: „Bylo nás asi čtyři sta a kolem nás stály minimálně dva tisíce zástupců bezpečnostních a armádních jednotek."

„Pak jsme začali zpívat a byla to taková známá píseň o svobodě a o tom nebát se zbraní a vojáků. To byla ta chvíle, kdy k nám jeden voják přišel a řekl: ‚Hele, zvířata, pakujte se odsud.'," vzpomíná dále Idlbi. Za několik týdnů se odehrála podobná demonstrace před Libyjskou ambasádou. Tehdy ale vojáci začali protestující rovnou bít.

Vzpomíná, že na konci února na setkání mladých lidí vyzýval k tomu, aby lidé vyšli do ulic. „Říkal jsem, že svět nedovolí, aby Asad střílel do lidí za to, že chtějí svobodu a demokracii."

Osud horší než smrt

Idlbi také uvedl, že v Sýrii je zatčení doslova osud horší než smrt. „Být zatčený totiž znamená, že si člověk přeje být mrtvý každou chvíli, kterou tam stráví," vysvětluje. „Když jsem tam přišel poprvé, pamatuji si, že mě sedm různých lidí bilo přes pět hodin. Ne z nějakého důvodu – tomuhle říkají ‚přivítání'. Používají různé metody: biče, elektřinu..."

Podle Idlbiho tyto metody používají k tomu, aby zlomili odvahu a ducha vězněného, takže ve chvíli, kdy dojde na samotný výslech, už člověk jen odpovídá na vše, na co se ho ptají. Výslech je podle něj nesmyslný a vede jen k dalšímu týrání a mučení.

Uvedl například, že ho jeho věznitelé mučili elektřinou za to, že měl v době zajetí na sociální síti Facebook 900 přátel, případně za to, že vůbec měl účet na této sociální síti. Celou dobu však dle jeho slov myslel na to, aby v odpovědi na žádnou otázku neuvedl něčí jméno.

„Říkal jsem si, že ať se se mnou stane cokoliv, nikdo by neměl být na místě, kde jsem teď já. Nikdo by neměl být v jejich rukou."

Uvedl také, že velké množství jeho spoluvězňů bylo ve vězení zcela bezdůvodně. On sám byl zadržen kvůli tomu, že do obléhaných oblastí doručoval pomoc.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie Syrská krize mučení vězňů

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy