Istanbul - Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu pohrozil vypovězením dohodu s Evropskou unií o vracení migrantů, jestliže Brusel nezruší vízovou povinnost pro Turky. Politik také oznámil odvetu za rezoluci o genocidě Arménů.
Vyjádřil se tak v rozhovoru poskytnutém turecké veřejnoprávní televizi TRT. Prezident Recep Tayyip Erdogan už v minulosti několikrát pohrozil, že pokud EU neumožní Turkům cestování bez víz, turecký parlament dohodu o vracení migrantů zablokuje.
Evropská unie se v dohodě uzavřené s Tureckem zavázal výměnou za pomoc v migrační krizi zrušit vízovou povinnost pro turecké občany. Bezvízový styk ale podmínila splněním 72 podmínek. Původně měli Turci do EU cestovat bez víz už od léta.
Zatímco Turecko tvrdí, že všechny podstatné podmínky splnilo, podle EU zůstává otevřených ještě pět kapitol: boj proti korupci, ochrana dat, spolupráce soudů s unijními státy, spolupráce s evropským policejním úřadem Europol a protiteroristické zákony.
Šéf turecké diplomacie v rozhovoru s TRT Haber také zdůraznil, že v otázce rezoluce o genocidě "nelze mlčet". Žádný konkrétní krok, který by Ankara mohla učinit, ale neupřesnil.
Hned po hlasování německého Spolkového sněmu 2. června Turecko odvolalo svého velvyslance v Německu ke konzultacím. Turecký premiér Binali Yildirim zároveň prohlásil, že usnesení německého parlamentu vážně narušilo vztahy Německa s Tureckem, které je nástupcem Osmanské říše.
Související
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
Turecko , EU (Evropská unie) , Recep Tayyip Erdogan
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 1 hodinou
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Původní cla platí, oznámil Trump a obratem zavedl další. Soudce označil za hlupáky
včera
Babiš vyřešil střet zájmů. Vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust
včera
„Vítězství amerického lidu.“ Rozhodnutí soudu oslavují demokraté i republikáni
včera
Nejvyšší soud Spojených států zrušil Trumpova cla
včera
Může boj s extrémním počasím fungovat? Stačilo málo a nedaleký stát zachránil tisíce lidských životů
včera
Hamás volí nového vůdce. Hlasuje se v Pásmu Gazy, na Západním břehu Jordánu i v zahraničí
včera
Proč se plán Francie a Německa na stavbu stíhačky budoucnosti rozpadá? Problém je v požadavcích i velení
včera
Zelenskyj: Kyjev je v rámci snah o ukončení války připraven k velkému kompromisu
včera
Policie králova bratra Andrewa propustila, vyhráno ale nemá. Co jej teď čeká?
včera
50 tisíc bytů ročně, více migrantů, revize emisních povolenek. Babiš představil hospodářskou strategii Česka
včera
Trump se směje, v Evropě padají hlavy. Následky zveřejněných Epsteinových spisů naráží na propastné rozdíly
včera
Opevňuje jaderná pracoviště, schovává podzemní komplexy. Írán se horlivě připravuje na válku s USA
včera
Trumpova administrativa hrozí Evropě odvetou, pokud bude upřednostňovat domácí výrobce zbraní
včera
Írán může čelit stovkám amerických náletů denně. Na jadernou dohodu dostal 10 dní
včera
Británií hýbe největší skandál od smrti Diany. Král se od svého bratra distancoval
včera
Předpověď počasí na víkend. Srážky změní skupenství
19. února 2026 22:20
Bývalý princ Andrew je opět na svobodě. Vyšetřování ale pokračuje
Britská policie ještě ve čtvrtek propustila zadrženého Andrewa Mountbatten-Windsora, tedy bývalého prince Andrewa. Policisté ho zatkli ve čtvrtek ráno v souvislosti s kauzou kolem sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Policie zdůraznila, že vyšetřování případu nadále pokračuje.
Zdroj: Lucie Podzimková