Rusko a Čína jsou další na řadě? Svět žije v napětí a obavách

Ankara/Washington – Pokus o vojenský převrat, o který se pokusila část turecké armády v noci z 15. na 16. července, skončil neúspěchem, situace je ale i tak napjatá. Podle analýzy americké společnosti Stratfor tento vývoj vyvolal obavy i mezi dalšími světovými lídry.

Ruské obavy

Analýza upozorňuje, že v momentě, kdy v zemi, jako je Turecko, dojde k situaci, jaká nastala nyní, lídři a vysocí představitelé jiných zemí začnou mít obavy, zda by ke stejnému vývoji nemohlo dojít i v jejich zemi.

Psali jsme: Schwarzenberg se rozpovídal o tureckém puči. To si musíte přečíst O co šlo pučistům a co bude s Erdoganem? Odborník pro EZ o Rusku, islamizaci i uprchlících Co čeká Turecko? Přinášíme ruský pohled, stojí za to  

Upozorňuje tak, že se například mezi vedením Ruska a Číny objevují obavy, zda mají vlády skutečně své armády pod kontrolou tak pevně, jak se zdá.

„Ruský prezident Putin se snaží zajistit si věrnost svých lidí včetně svých ozbrojených sil již téměř dvě desetiletí. Během víkendu propukli ruští komentátoři v zběsilé srovnávání podobností mezi vládami Erdogana a Putina a spekulovali, zda by se podobné povstání mohlo odehrát i v Rusku."

„Někteří z nich dokonce spekulovali, že by Putin mohl podobné krize využít k upevnění své moci, podobně jako Kreml využil svého střetu se Západem k posílení nacionalismu," vysvětluje analýza.

Čínská krize

Strach, zda je armáda zcela pod kontrolou, ale podle ní má i Čína. „I před založením Čínské lidové republiky bylo přežití čínské Komunistické strany provázáno s její mocí nad armádou. Dodnes strana zdůrazňuje, že její armádou není národní armáda, ale Lidová osvobozenecká armáda," podotýká.

To se podle ní ukázalo a dále posílilo po roce 1989, kdy propukly protesty na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Bylo vyhlášeno stanné právo a přivolána 38. armáda, která má na starosti ochranu hlavního města. Její velitel ale nakonec odmítl proti demonstrujícím zasáhnout.

„Od té doby čínská Komunistická strana po Lidové osvobozenecké armádě požaduje, aby se účastnila politického vzdělávání a odolávala požadavkům na její ‚profesionalizaci', ‚nacionalizaci' a ‚odpolitizování', které by mohly oslabit její oddanost straně."

Další pokusy o převrat?

Riziko případného převratu je ale podle analýzy mnohem větší v jiných oblastech, například v Subsaharské Africe, kde je riziko vysoké například ve Středoafrické republice a Demokratické republice Kongo.

Rizikový je i Blízký východ,který se již nyní zmítá v nepokojích a konfliktech. Armáda tak usiluje o moc například v Libyi, Jemenu a Sýrii. Velmi složitá je situace také v Iráku, Egyptě, Pákistánu, Venezuele a Alžírsku.

„Pro vedení těchto států měl převrat v Turecku jednu světlou stránku: selhal. Ankara se nyní vydá na cestu plnou soudních procesů, čistek a sjednocování armádního, soudního a politického systému, zatímco se vedení ostatních států znovu pozorně podívá na své vlastní politické struktury, aby si bylo jisté, že má svou moc pevně v rukou," uzavírá analýza.

Související

Lodní doprava, ilustrační foto

Turecko se snaží obnovit černomořskou obilnou iniciativu

Turecko se pokouší o obnovení tvz. černomořské obilné iniciativy, která do loňského léta umožňovala přepravu obilí z ukrajinských přístavů na světové trhy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to dnes řekl ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému na summitu NATO ve Washingtonu, informuje agentura Reuters.

Více souvisejících

Turecko vojenský puč vojenský převrat v Turecku (15. července 2016)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Policie na Slovensku zmařila plánovaný teroristický útok na festival Pride

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) odhalila skupinu, jejíž členové komunikovali o plánování teroristického útoku na účastníky sobotního festivalu Duhový Pride v Bratislavě z komunity LGBTI+. Skupina podle policie šířila na internetu nenávistné projevy a výzvy k podněcování násilí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy