Nová fáze boje proti IS? Teď se vše změní, Turecko zamíchá kartami

Ankara/Damašek – Turecko ve středu ráno zahájilo za podpory letectva mezinárodní koalice, vedené USA, ofenzivu proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS) u pohraničního severosyrského města Džarabulus. Na syrské území vjela i desítka tanků. Podle serveru Foreign Policy ale není Ankara ani tak hnána touhou zničit IS, jako spíše strachem z Kurdů. A celá věc by se mohla kvůli americké podpoře kurdských povstalců velmi zkomplikovat.

„Spojené státy mohou konečně mít profesionálního vojenského spojence proti Islámskému státu v Sýrii. Tureckem vedený útok na severním městě Sýrie Džarabulus, které bylo dva a půl roku v držení IS a které bylo ve středu s jen malým odporem dobyto zpět, bude formovat válku proti extremistické skupině a bude pro Washington výhodou," píše server Foreign Policy ve své analýze.

FP připomíná, že Turecko vstoupilo do syrské války poprvé ve středu ráno, když poslalo tanky a speciální síly na podporu povstaleckého útoku na jedinou zbývající pevnost Islámského státu u tureckých hranic. „Letadla USA útok také podpořila, poskytovala leteckou podporu proti cílům IS - což je klíčová informace o tom, že turecký zásah dostal souhlas Washingtonu. Rebelové ohlásili během několika hodin vítězství, neutrpěli žádné významné ztráty. Turecko tak rychle dosáhlo svého okamžitého cíle získat Džarabulus - a nyní naznačilo svou snahu tlačit se na západ kvůli „očištění" pohraniční oblasti od IS," hodnotí situaci server.

Motivy Ankary kolidují se zájmy Washingtonu

Právě tato kampaň podle serveru může zahájit novou éru americko-turecké spolupráce v Sýrii. „Je pravda, že motivy Ankary pro přímý vstup do syrského konfliktu se úplně nepřekrývají s motivy Washingtonu a jsou v přímém rozporu se zájmy kurdské Strany demokratické unie (PYD), která je spojencem USA v boji proti Islámskému státu, ale která je zároveň Tureckem považována za teroristickou skupinu. Celkově však středeční události znamenají změnu k lepšímu pro Spojené státy, jejich spojenectví s Tureckem a válku proti Islámskému státu," uvádí FP.

Každý účastník bojů o Džarabulus bojuje ze svých vlastních důvodů. Turecko se jistě snaží oslabit IS, který proniká na turecké území a který provedl na jeho území sérii teroristických útoků - včetně sebevražedného bombového útoku v jižní části města Gaziantep minulý víkend, při kterém zahynulo 54 lidí na svatbě. „Ještě důležitější je, že Ankara reaguje poněkud opožděně na územní akvizice v severní Sýrii ze strany PYD ovládaných syrských demokratických sil (SDF), jejichž cílem je propojit různé oblasti a vytvořit souvislé kurdské území podél tureckých hranic. Jak turecký premiér Binali Yildirim ve středu řekl, Turecko nepřijme kurdskou entitu na své hranici," připomíná server.

Proč se Ankrara zapojila právě teď?

Otázku pak prý ale je, proč se Ankara začala angažovat právě teď. „SDF se rozšiřují celé měsíce a turecká reakce byla spíše tlumená - až do středy. Ankara možná doufala, že Spojené státy, které SDF podporují, budou na skupinu tlačit, aby respektovala územní červené čáry a aby zůstala na východ od řeky Eufrat. To se však nestalo, protože SDF překročily Eufrat a nakonec 12. srpna ovládly město Manbidž. Zdálo se také, že mají v úmyslu pokračovat na západ se spojit se nejvzdálenějším kurdským kantonem v Efrinu," píše FP.

Rozšiřující se SDF zřejmě změnila výpočty Ankary, což vedlo k operaci v Džarabulu. Turecko už proti povstalecké skupině vedlo zástupnou válku ve které se snažilo dostat IS z dalších příhraničních oblastí – a zároveň pomocí místních milic bránilo expanzi SDF, zatím ale odolalo nasazení tureckých vojáků do Sýrie. To se ale teď změnilo.

USA zoufale potřebují spojence

„Toto je turecký nejdramatičtější krok v jinak konzistentní válce proti Islámskému státu. Mohl by poskytnout plán pro spolupráci se Spojenými státy v budoucnu. Washington byl váhavý ohledně spojení se s tureckými povstaleckými skupinami zaměřenými na boj proti Damašku, obával se, že by mohl být vtažen do války proti prezidentovi Bašáru Asadovi a jeho režimu. Kvůli tomu byly Spojené státy silně závislé na PYD, pobočce Kurdské strany pracujících (PKK) – kterou USA označují za teroristickou skupinou - a která je zapřisáhlým nepřítelem Turecka," vysvětluje komplikované vztahy server.

Spojené státy podle něj zoufale potřebují spojence, který může přinést výsledky v boji proti IS a který bude sloužit jako strategický mezinárodní partner. Turecko bylo zaměřeno výhradně na poražení režimu Asada a PYD, ale nic z toho nebylo možné. Ale pokud Ankara počítá, že sehrání ústřední role v boji proti IS je nejlepší šancí na posílení jeho arabských partnerů v severní Sýrii, kteří jí pomohou v boji proti Kurdům, tak se její plány změní.

Washington bude muset dát přednostu Turecku před Kurdy

Operace v Džarabulu je pak tedy podle server FP vyvrcholením turecké strategie a touhy USA rozšířit svou činnost i řady partnery proti IS. Turecko zřejmě nechá město pod kontrolou vzbouřenců, i když se může také rozhodnout ponechat tam své vojáky, aby odradilo nebo zabránilo protiútokům IS. Pokud Turecko a jeho spojenci město udrží, Džarabulus by mohl sloužit jako odrazový můstek pro další Tureckem podporované výpady proti IS. To upevní nové partnerství mezi Tureckem a řadou syrských rebelů, s podporou USA.

„Tato dynamika má potenciálně obrovské důsledky pro válku v severní Sýrii. Může v krátkodobém horizontu zvyšovat napětí mezi Tureckem a PYD, které budou muset řešit Spojené státy. Po zralé úvaze však Washingtonu nezbude než obejmout Ankaru, svého spojence v NATO, a dát mu přednost před kontroverzními milicemi, které pro Turecko představují nepřítele," píše se v analýze.

USA mohou hodně získat

Mít Turecko jako plnohodnotného partnera v boji proti IS také poskytne Washingtonu větší vliv na jeho kurdské spojence. Ve středu v Ankaře viceprezident Joe Biden vyzval kurdské síly, aby ustoupily z oblastí západně od Eufratu, což je region, o kterém povstalci doufali, že ho ovládnou. Kurdské síly zřejmě nebudou mít příliš na výběr, buď to splní - nebo budou riskovat ztrátu vojenské americké podpory. Toto zpomalení kurdské expanze může v praxi de-eskalovat turecko-kurdské napětí, alespoň na tak dlouho, dokud budou Spojené státy zapojeny do války.

Operace Džarabulus by mohla položit základ pro tolik potřebnou americko-tureckou spolupráci, pomoci nastavení arabsko-kurdské rovnováhy sil v severní Sýrii a výrazně posílit válku proti Islámskému státu. A pokud se Washington a Ankara nadále úzce zapojí, měly by být schopny zabezpečit pohraniční oblast. "Na jih od tohoto pásu země se věci nicméně začínají komplikovat, protože rebelové nakonec narazí na PYD a režimní síly. Jejich zahraniční podporovatelé - Turecko, USA, Rusko a Írán - budou muset pracovat velmi tvrdě, aby zabránily eskalaci. Pro tuto chvíli však Washington může hodně získat z nově nalezeného nadšení a agrese Ankary proti IS," dodává server.

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu

Ve čtvrtek provedl Izrael letecké útoky na syrské přístavní město Latakia, jak informovala syrská státní média. Výsledkem těchto útoků bylo několik požárů, přičemž podle Syrského pozorovacího centra pro lidská práva (SOHR) byly útoky zaměřeny na sklady zbraní v Latakii. 

Více souvisejících

Sýrie Turecká armáda Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

včera

16. listopadu 2024 22:24

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

16. listopadu 2024 22:18

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno 16. listopadu 2024 22:04

Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová

Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy