Kdo může za krach příměří v Sýrii? Analytik dospěl k překvapivým závěrům

Obviňování Ruska za situaci v Sýrii ze strany amerického ministerstva zahraničí nedává smysl, jelikož Spojené státy mají v uvedené zemi vlastní instruktory, kteří spolupracují i s džihádistickými salafistickými skupinami, jejichž členy jsou mimo jiné bojovníci teroristické organizace Fronta an-Nusrá. Tvrdí to alespoň Michael Maloof, bezpečnostní analytik a někdejší dlouholetý pracovník amerického ministerstva obrany v rozhovoru pro server rt.com.

Nepřímá pomoc džihádistům

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby tvrdí, že americké ozbrojené síly se v Sýrii primárně nezaměřují na boj s Frontou an-Nusrá, ale jejich aktuálním cílem je jiná teroristická organizace, Islámský stát (IS).

Podle Maloofa není takové prohlášení jakkoliv překvapivé, jelikož Spojené státy Frontě an-Nusrá nepřímo poskytují zbraně prostřednictvím podporovatelů této organizace, jmenovitě Kataru a Saudské Arábie.

"Problémem je, že tam máme (USA) pozemní jednotky, které pomáhají cvičit elementy jako an-Nusrá a další džihádistické salafistické skupiny," kritizuje analytik a dodává, že v tomto tvrzení nezůstává osamocen. Poukazuje, že toto přiznal i velitel jednotek Fronty an-Nusrá Abú Abdul Azíz, který v zásadě potvrdil, že do Sýrie proudí americké zbraně, byť je Spojené státy neposílají přímo.

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.  

Jelikož americké ozbrojené síly cvičí podobné jednotky, včetně bojovníků Fronty an-Nusrá, a poskytují jim pomoc, bylo by dle Maloofa absurdní, pokud by letectvo Spojených států bombardovalo pozice této skupiny za situace, kdy jejím bojovníkům na bojišti pomáhají američtí instruktoři.

Ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin ve čtvrtek obvinil několik členů Rady bezpečnosti z neochoty zasáhnout proti Frontě an-Nusrá. Rusko se však se svými požadavky ohledně Sýrie ocitá ve stále větší izolaci.  

"V otázce an-Nusry je to pravděpodobné," souhlasí s hodnocením situace někdejší pracovník Pentagonu. Konstatuje, že do rukou této skupiny nadále proudí zbraně Turecka, jelikož Ankara považuje za větší nebezpečí než Frontu an-Nusrá či IS v Sýrii operující kurdské bojovníky, což je dle Maloofa problém, v jehož důsledku hrozí potenciální konflikt.     

"Pokud však máte instruktory ze Západu, kteří pomáhají mnoha těmto džihádistickým salafistickým skupinám, včetně bojovníků an-Nusry, je v současnosti velmi obtížné je bombardovat," opakuje se expert. Dodává, že z tohoto úhlu pohledu nedává aktuální obviňování Ruska ze strany amerického ministerstva zahraničí žádný smysl.

Kdo porušil dohodu?

Maloofovi rovněž nedává smysl obvinění z úst mluvčího amerického diplomatického resortu Johna Kirbyho, který dosavadní neúspěchy v boji s Frontou an-Nusrá a její nástupnickou skupinou Džabhat Fatah aš-Šám zdůvodňoval neschopností Ruska dostát svým závazkům ve sféře sdílení zpravodajských informací.  

"Mám potvrzené, že Rusové žádali Spojené státy o identifikaci skupin, kterým se mají při útocích vyhnout. USA nikdy nepředaly seznam s jejich pozicemi," tvrdí analytik. Přiznává, že na straně Washingtonu zřejmě panovaly obavy, že pokud by Rusko dané informace získalo, příslušné skupiny by zřejmě byly bombardovány ruským či syrským letectvem.  

Přesto odmítnutí těchto informací odporovalo dohodě, kterou uzavřeli americký ministr zahraničí John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov, deklaruje Maloof. Tvrdí, že Spojené státy nikdy nesplnily svou část uvedené dohody a v důsledku toho se dojednané příměří zhroutilo.

"Právě z toho důvodu, se syrská armáda musela otočit a opětovat palbu u dálnice Castello, kde navzdory platnému příměří postupovali a stříleli džihádisté," uzavírá poněkud jednostranným příkladem někdejší pracovník amerického ministerstva obrany.    

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie USA (Spojené státy americké) An-Nusra

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy