Evropa sama pocítí syrská zvěrstva. Přišlo vážné varování

Pád východního Aleppa se nyní jeví jako nevyhnutelný, provládní síly ovládly za pár dní prakticky veškeré povstalci držené oblasti, shrnuje úvodník serveru The Guardian. Prestižní britský deník v něm dodává, že se jedná o začátek konce pro syrské rebely, kteří se města zmocnili v roce 2012, kdy se těšili z výhledu na svržení Bašára Asada, přičemž v posledních měsících se naopak neúprosně blíží jejich vlastní porážka.

Hanba naší generace

Ruské nálety, západní rozhodnutí nevystoupit vojensky, diplomatická slabost Západu, rozhodnutí Turecka a dalších upustit od snahy svrhnout Asada, zvolení Donalda Trumpa, nikoliv Hillary Clintonové - to vše podle Guardianu ukazuje jasným směrem.  

V obleženém Aleppu se stále nacházejí desetitisíce lidí, mají však mizivé zásoby vody a jídla, nedisponují téměř žádnými úkryty a jedinou nemocnicí, připomíná úvodník. Deklaruje, že hrůzy, které město zažívá, jsou dobře známé - jde o "obrovský hřbitov", "místo na konci světa" či "hanbu naší generace".

Úřad OSN pro lidská práva minulý týden vyjádřil hluboké znepokojení nad zprávami, že stovky mužů jednoduše zmizely poté, co uprchly do vládou kontrolovaných čtvrtí, pokračuje prestižní server. Dodává, že to samé se týká zpráv o snaze džihádistických skupin zamezit civilistům v odchodu či únosech a zabíjení lidí, kteří nabádají povstalce k ústupu.    

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Dokonce i ve válce, která se ukázala tak nepředvídatelná, je zřejmě pro rebely těžké zvrátit své prohry, když jejich podporovatelé neukazují žádný signál, že by udrželi svou podporu byť na současné úrovni," konstatuje britský list. Domnívá se, že povstalci mohou očekávat útok na své poslední enklávy, avšak jak zvláštní vyslanec OSN Staffan de Mistura v sobotu prohlásil, ani pád Aleppa neukončí syrskou válku, v níž za téměř šest let přišlo o život sto tisíc lidí a 22 milionů muselo opustit domov.  

Vítězství Asada v Aleppu bude znamenat, že režim ovládne pět největších syrských měst, ale pouze třetinu země, podotýká Guardian. Připomíná, že Islámský stát (IS) stále drží většinu východní Sýrie a v uplynulém týdnu se vrátil do Palmýry, přičemž tato bitva dokazuje tlak na vládní síly a jejich závislost na ruském letectvu. Kurdové kontrolují rozsáhlá území na severovýchodě, rebelům v provincii Idlib u tureckých hranic dominují tvrdí islamisté, zatímco další povstalci ovládají rozdrobená území na jihu, doplňuje úvodník.  

Konec utrpení v nedohlednu

"Je nepravděpodobné, že režim obnoví svou kontrolu nad většinou území, která ztratil a může očekávat guerillovou válku cílící na oblasti, která drží," nastiňuje známý deník. Připouští však, že Asad se zřejmě domnívá, že může fungovat i za rozsáhlejšího povstání ve venkovských oblastech.    

Syrský režim vděčí za své přežití Rusku a Íránu, nikoliv svým nevycvičeným, neschopným a vyčerpaným vojákům, přičemž síly, které pro něj tuto válku vyhrávají, také rozhodují o tom, co nastane dál, soudí Guardian. Předvídá, že Rusko nemá zájem zaseknout se v Sýrii a v Turecku již vedlo rozhovory s povstalci. "Ať se tyto debaty ukážou jako vážné, či nikoliv, Írán a samotný Asad mají jiné cíle - vojenské, nikoliv politické řešení," píše prestižní server. Dodává, že Teherán hodlá zajistit svou sféru vlivu v regionu.  

Moskva ani Teherán nemají peníze či zájem podílet se na velkých rekonstrukčních projektech, které by při pokračujících násilnostech byly jen obtížně realizovatelné, deklaruje úvodník. Zdůrazňuje, že syrská ekonomika je v troskách, obdobně jako velká část měst v zemi.

Chudoba, nestabilita, rozklad státu a nástup válečníků, porážka umírněných rebelů, dlouhodobá přítomnost Íránem organizovaných ši'ítských milic - především v oblastech, kde dochází k vyhánění sunnitů - a naprostá nenávist generovaná touto bestiální válkou budou zřejmě živit extremismus, očekává britský deník. Dodává, že dokonce i IS, který se dostává pod stále větší vojenský tlak, bude spolu s dalšími džihádistickými skupinami schopen nabídnout silné poselství rezonující mezi sunnity, kteří se nemohou spolehnout na Západ ani sunnitské státy, jako je Saúdská Arábie, bez ohledu na jejich sliby.        

"Potenciální následky pro celý nestabilní region jsou zřejmé. Budou cítit v Evropě, která se již obává o svou bezpečnost a v obavách zastavuje příliv uprchlíků," varuje Guardian. Největší tragédie Aleppa však podle deníku spočívá v tom, že až ve městě konečně utichnou boje, utrpení Syřanů se nikterak nepřiblíží svému konci.   

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie Sýrie Aleppo

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 1 hodinou

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy