Všichni civilisté z obleženého Aleppa potřebují bezpečný odchod, apeluje Raed Al Saleh, vůdce dobrovolnické organizace Syrské civilní obrany, známé jako Bílé přilby, pomáhající civilistům na povstalci ovládaných územích občanskou válkou zmítané Sýrie. V komentáři pro server The Guardian konstatuje, že jeho organizace udělá vše, co bude v jejích silách, pro záchranu civilistů z Aleppa, ale mezinárodní společenství se musí k její snaze přidat.
Boj o sto tisíc životů
V uplynulých čtyřech letech zachránila Syrská civilní obrana v Aleppu tisíce životů, tvrdí Saleh. Deklaruje, že v posledních několika dnech se již nemůže omezit pouze na počítání mrtvých.
Bílé přilby tak žádají o bezpečný odchod všech civilistů, přičemž v úterý obdržely zprávy, že bylo dosaženo příslušné dohody, uvádí aktivista. Dodává, že lidé následně čekali celou noc v ulicích na slíbenou evakuaci, ačkoliv pršelo, ale ve středu byli opět ostřelováni a z nebe nyní padá munice.
"V obleženém východním Aleppu je uvězněno okolo 100 tisíc civilistů na rychle se zmenšujícím prostoru - menším než pár čtverečních kilometrů," pokračuje Saleh. Upozorňuje, že v úterý si civilisté prošli peklem, když byli stříleni na potkání a stovky dětí zůstaly uvězněny v křížové palbě.
Stovky lidí tak zůstávají nacpané na malém prostoru, což znamená, že každý nový úder zasáhne desítky, ne-li stovky z nich, poukazuje dobrovolník s tím, že těla se válí na zemi v místech, kde padla či byla zasypána troskami. Civilisté se schovávají pod zemí dlouhé dny a bez bezpečného odchodu jejich noční můru může zřejmě ukončit pouze smrt či vězení, varuje Saleh.
"Uprostřed této malé enklávy jsou ti, kdo se rozhodli zůstat a chránit civilisty - členové Bílých přileb, lékaři a zdravotní sestry, kteří bezpočetněkrát obnovovali nemocnice, učitelé, kteří přesunuli své učebny do sklepů, aby drželi naživu budoucnost Sýrie, a novináři, kteří odkrývají pravdu o tom, co se děje," popisuje aktivista.
Na všechny tyto lidi podle Salehova svědectví roky systematicky útočí syrský režim a jeho spojenci. Potom všem, pokud tyto osoby zůstanou bez ochrany, budou prioritně uvězněny, či dokonce zabity, konstatuje vůdce Bílých přileb.
Naše úsilí nestačí
"Proto opakujeme naši žádost: humanitární pracovníci v Aleppu žádají bezpečný odchod všech civilistů a těch, kteří jim pomáhají, z Aleppa," deklaruje Saleh. Odkazuje na úterní dohodu, která měla umožnit odsun 100 tisíc civilistů o čtyři kilometry dál do západní části města, kde je poněkud bezpečněji.
Při nasazení desítek autobusů a nákladních vozů bylo možné evakuaci realizovat během 24 hodin, ale to se nakonec nestalo, zoufá si dobrovolník. Konstatuje, že je potřeba tlak mezinárodního společenství na ty, kdo naplnění dohody zablokovali. "Může nějaká země skutečně říct, že udělala vše, co je v jejích silách, aby zastavila tyto masakry?" pokládá řečnickou otázku Saleh.
Navíc, okolí Aleppa, kam by mohli být civilisté posláni, stále není bezpečné, jelikož oblast denně bombarduje ruské a syrské vládní letectvo, podotýká aktivista. Přesto dodává, že v daných místech alespoň nepanuje blokáda a rodiče nevidí, jak jsou před nimi zabíjeny jejich vlastní děti.
"Navštívil jsem desítky parlamentů a mluvil o všech možných způsobech smrti, kterým Syřané čelí," píše Saleh. Soudí, že lidé často chtějí vědět, jaké to je zachránit život, a proto žádá všechny přátele Sýrie, aby si to dnes sami zkusili tím, že udělají vše, co je v jejich silách, pro evakuaci oněch 100 tisíc Aleppanů.
Bílé helmy v Aleppu do toho daly vše, tvrdí dobrovolník. Uzavírá apelem, že nyní je potřeba, aby to samé učinilo mezinárodní společenství.
Související
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková