Blíží se obrovský masakr a svět nic nedělá. Ze Sýrie přišlo zouflé varování

Všichni civilisté z obleženého Aleppa potřebují bezpečný odchod, apeluje Raed Al Saleh, vůdce dobrovolnické organizace Syrské civilní obrany, známé jako Bílé přilby, pomáhající civilistům na povstalci ovládaných územích občanskou válkou zmítané Sýrie. V komentáři pro server The Guardian konstatuje, že jeho organizace udělá vše, co bude v jejích silách, pro záchranu civilistů z Aleppa, ale mezinárodní společenství se musí k její snaze přidat.

Boj o sto tisíc životů

V uplynulých čtyřech letech zachránila Syrská civilní obrana v Aleppu tisíce životů, tvrdí Saleh. Deklaruje, že v posledních několika dnech se již nemůže omezit pouze na počítání mrtvých.

Bílé přilby tak žádají o bezpečný odchod všech civilistů, přičemž v úterý obdržely zprávy, že bylo dosaženo příslušné dohody, uvádí aktivista. Dodává, že lidé následně čekali celou noc v ulicích na slíbenou evakuaci, ačkoliv pršelo, ale ve středu byli opět ostřelováni a z nebe nyní padá munice.

"V obleženém východním Aleppu je uvězněno okolo 100 tisíc civilistů na rychle se zmenšujícím prostoru - menším než pár čtverečních kilometrů," pokračuje Saleh. Upozorňuje, že v úterý si civilisté prošli peklem, když byli stříleni na potkání a stovky dětí zůstaly uvězněny v křížové palbě.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.   

Stovky lidí tak zůstávají nacpané na malém prostoru, což znamená, že každý nový úder zasáhne desítky, ne-li stovky z nich, poukazuje dobrovolník s tím, že těla se válí na zemi v místech, kde padla či byla zasypána troskami. Civilisté se schovávají pod zemí dlouhé dny a bez bezpečného odchodu jejich noční můru může zřejmě ukončit pouze smrt či vězení, varuje Saleh.

"Uprostřed této malé enklávy jsou ti, kdo se rozhodli zůstat a chránit civilisty - členové Bílých přileb, lékaři a zdravotní sestry, kteří bezpočetněkrát obnovovali nemocnice, učitelé, kteří přesunuli své učebny do sklepů, aby drželi naživu budoucnost Sýrie, a novináři, kteří odkrývají pravdu o tom, co se děje," popisuje aktivista.  

Na všechny tyto lidi podle Salehova svědectví roky systematicky útočí syrský režim a jeho spojenci. Potom všem, pokud tyto osoby zůstanou bez ochrany, budou prioritně uvězněny, či dokonce zabity, konstatuje vůdce Bílých přileb.    

Naše úsilí nestačí

"Proto opakujeme naši žádost: humanitární pracovníci v Aleppu žádají bezpečný odchod všech civilistů a těch, kteří jim pomáhají, z Aleppa," deklaruje Saleh. Odkazuje na úterní dohodu, která měla umožnit odsun 100 tisíc civilistů o čtyři kilometry dál do západní části města, kde je poněkud bezpečněji.

Při nasazení desítek autobusů a nákladních vozů bylo možné evakuaci realizovat během 24 hodin, ale to se nakonec nestalo, zoufá si dobrovolník. Konstatuje, že je potřeba tlak mezinárodního společenství na ty, kdo naplnění dohody zablokovali. "Může nějaká země skutečně říct, že udělala vše, co je v jejích silách, aby zastavila tyto masakry?" pokládá řečnickou otázku Saleh.     

Navíc, okolí Aleppa, kam by mohli být civilisté posláni, stále není bezpečné, jelikož oblast denně bombarduje ruské a syrské vládní letectvo, podotýká aktivista. Přesto dodává, že v daných místech alespoň nepanuje blokáda a rodiče nevidí, jak jsou před nimi zabíjeny jejich vlastní děti.  

"Navštívil jsem desítky parlamentů a mluvil o všech možných způsobech smrti, kterým Syřané čelí," píše Saleh. Soudí, že lidé často chtějí vědět, jaké to je zachránit život, a proto žádá všechny přátele Sýrie, aby si to dnes sami zkusili tím, že udělají vše, co je v jejich silách, pro evakuaci oněch 100 tisíc Aleppanů.    

Bílé helmy v Aleppu do toho daly vše, tvrdí dobrovolník. Uzavírá apelem, že nyní je potřeba, aby to samé učinilo mezinárodní společenství.

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie Sýrie Aleppo

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy