Blíží se obrovský masakr a svět nic nedělá. Ze Sýrie přišlo zouflé varování

Všichni civilisté z obleženého Aleppa potřebují bezpečný odchod, apeluje Raed Al Saleh, vůdce dobrovolnické organizace Syrské civilní obrany, známé jako Bílé přilby, pomáhající civilistům na povstalci ovládaných územích občanskou válkou zmítané Sýrie. V komentáři pro server The Guardian konstatuje, že jeho organizace udělá vše, co bude v jejích silách, pro záchranu civilistů z Aleppa, ale mezinárodní společenství se musí k její snaze přidat.

Boj o sto tisíc životů

V uplynulých čtyřech letech zachránila Syrská civilní obrana v Aleppu tisíce životů, tvrdí Saleh. Deklaruje, že v posledních několika dnech se již nemůže omezit pouze na počítání mrtvých.

Bílé přilby tak žádají o bezpečný odchod všech civilistů, přičemž v úterý obdržely zprávy, že bylo dosaženo příslušné dohody, uvádí aktivista. Dodává, že lidé následně čekali celou noc v ulicích na slíbenou evakuaci, ačkoliv pršelo, ale ve středu byli opět ostřelováni a z nebe nyní padá munice.

"V obleženém východním Aleppu je uvězněno okolo 100 tisíc civilistů na rychle se zmenšujícím prostoru - menším než pár čtverečních kilometrů," pokračuje Saleh. Upozorňuje, že v úterý si civilisté prošli peklem, když byli stříleni na potkání a stovky dětí zůstaly uvězněny v křížové palbě.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.   

Stovky lidí tak zůstávají nacpané na malém prostoru, což znamená, že každý nový úder zasáhne desítky, ne-li stovky z nich, poukazuje dobrovolník s tím, že těla se válí na zemi v místech, kde padla či byla zasypána troskami. Civilisté se schovávají pod zemí dlouhé dny a bez bezpečného odchodu jejich noční můru může zřejmě ukončit pouze smrt či vězení, varuje Saleh.

"Uprostřed této malé enklávy jsou ti, kdo se rozhodli zůstat a chránit civilisty - členové Bílých přileb, lékaři a zdravotní sestry, kteří bezpočetněkrát obnovovali nemocnice, učitelé, kteří přesunuli své učebny do sklepů, aby drželi naživu budoucnost Sýrie, a novináři, kteří odkrývají pravdu o tom, co se děje," popisuje aktivista.  

Na všechny tyto lidi podle Salehova svědectví roky systematicky útočí syrský režim a jeho spojenci. Potom všem, pokud tyto osoby zůstanou bez ochrany, budou prioritně uvězněny, či dokonce zabity, konstatuje vůdce Bílých přileb.    

Naše úsilí nestačí

"Proto opakujeme naši žádost: humanitární pracovníci v Aleppu žádají bezpečný odchod všech civilistů a těch, kteří jim pomáhají, z Aleppa," deklaruje Saleh. Odkazuje na úterní dohodu, která měla umožnit odsun 100 tisíc civilistů o čtyři kilometry dál do západní části města, kde je poněkud bezpečněji.

Při nasazení desítek autobusů a nákladních vozů bylo možné evakuaci realizovat během 24 hodin, ale to se nakonec nestalo, zoufá si dobrovolník. Konstatuje, že je potřeba tlak mezinárodního společenství na ty, kdo naplnění dohody zablokovali. "Může nějaká země skutečně říct, že udělala vše, co je v jejích silách, aby zastavila tyto masakry?" pokládá řečnickou otázku Saleh.     

Navíc, okolí Aleppa, kam by mohli být civilisté posláni, stále není bezpečné, jelikož oblast denně bombarduje ruské a syrské vládní letectvo, podotýká aktivista. Přesto dodává, že v daných místech alespoň nepanuje blokáda a rodiče nevidí, jak jsou před nimi zabíjeny jejich vlastní děti.  

"Navštívil jsem desítky parlamentů a mluvil o všech možných způsobech smrti, kterým Syřané čelí," píše Saleh. Soudí, že lidé často chtějí vědět, jaké to je zachránit život, a proto žádá všechny přátele Sýrie, aby si to dnes sami zkusili tím, že udělají vše, co je v jejich silách, pro evakuaci oněch 100 tisíc Aleppanů.    

Bílé helmy v Aleppu do toho daly vše, tvrdí dobrovolník. Uzavírá apelem, že nyní je potřeba, aby to samé učinilo mezinárodní společenství.

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu

Ve čtvrtek provedl Izrael letecké útoky na syrské přístavní město Latakia, jak informovala syrská státní média. Výsledkem těchto útoků bylo několik požárů, přičemž podle Syrského pozorovacího centra pro lidská práva (SOHR) byly útoky zaměřeny na sklady zbraní v Latakii. 

Více souvisejících

Sýrie Sýrie Aleppo

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 2 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku

Policisté budou od pondělního večera pomáhat s odstřelem přemnožených divočáků v části Libereckého kraje. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Důvodem je šíření afrického moru prsa. Odstřel bude probíhat v honitbách Rádlo na Jablonecku a Vratislavice na Liberecku až do 12. prosince. V ohraničeném území tak bude omezen volný pohyb osob.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy