Rijád - Od roku 1967 se Saúdská Arábie snažila nahradit Káhiru jako centrum moci v regionu. Se svým bohatstvím a náboženským kreditem získaným z držení dvou nejsvatějších míst muslimského světa – Mekky a Mediny – pro ni bylo snadné navázat mnohé diplomatické styky a vazalské vztahy. Její ambice být jedničkou v regionu však jsou v současnosti mařeny mnoha problémy, s kterými se Saudská Arábie potýká, píše íránská zpravodajská agentura Tasmin News.
Jedním z nejvýraznějším z těchto problémů, který velmi ovlivňuje mocenské plány Saúdské Arábie, je ekonomická recese. Přesto, tvrdí zpravodajská agentura, to není největší problém pro Saúdskou Arábii v roce 2017. Tím bude existenční krize vyplývající z neschopnosti saúdských vůdců zajistit své hegemonické postavení v rámci arabského světa a vzejít jako vítěz z dlouholetého sporu s Iránem.
Hlavním symbolem saúdského selhání je syrské město Aleppo. Přes značnou saúdskou podporu byli syrští rebelové poraženi silami syrského prezidenta Bašára al-Asada. Aleppo je místem vítězství pro hlavního konkurenta Saúdské Arábie, Irán, který spolu s Ruskem a Asadem vytvořili silnou koalici, od které se dá – přes všechny rozličné zájmy zúčastněních subjektů – očekávat pokračování v snižování vlivu Saudské Arábie v regionu.
Pro saúdské vůdce je to hrozivá zpráva zvláště proto, že dlouhodobý spojenec Saúdské Arábie, Spojené státy, se v poslední době zdráhá ji podporovat v jejích mocenských ambicích. Tendence ponechat Saúdskou Arábii jejímu vlastnímu osudu se objevili už u Obami, a vzhledem k dosavadním výrokům na adresu Saúdské Arábie ze strany Donalda Trumpa, je pravděpodobné zintenzivnění této praktiky. Méně závislý na její ropě, kritický k její sociální tradici a neochotný chránit cizí státy bez náležité finanční kompenzace, Trumpův příchod do prezidentského úřadu pro ekonomickými problémy stiženou Saúdskou Arábii představuje velmi těžký oříšek k rozlousknutí. A že jej bude potřeba rozlousknout, upozorňuje agentura, protože Saúdská Arábii potřebuje americkou pomoc více než jindy.
Američané nejsou jedinými spojenci, kteří se ukazují jako stále více a více nespolehliví. Tradičně svolný spojenec, egyptský prezident Sisi, začal více sledovat vlastní zájmy, a to i přes silnou finanční podporu ze strany Saúdské Arábie. Zatímco Saúdové od něj očekávali naprostou oddanost, Egypt se v Sýrii rozhodl pomoci syrskému režimu s odůvodněním, že prioritou Egypta je podpora národních armád.
Egypt se též rozhodl stáhnout ze Saúdskou Arábií vedené koalice v Jemenu, který představuje další klíčovou oblast, kde Saúdská Arábie chce uplatnit svůj vliv. Po fiasku v Sýrii se saúdský král Salmán bin Abd al-Azíz pravděpodobně bude soustředit na konečné vyřešení jemenského konfliktu – samozřejmě ku prospěchu Saúdské Arábie. Nicméně, to nebude snadný úkol. 18 měsíců války zatím neukázalo žádný velký posun a pouze vyprodukovalo mezinárodní kritiku na adresu Saúdské Arábie za její nadměrné a nevhodné použití smrtících zbraní.
Bez bezprostředního vítězství v Jemenu se bude muset saúdské vedení postarat o domácí extremisty, kteří očekávali rychlé a posvěcené vítězství, tvrdí Tasmin News. Jejich frustrace, znásobená nepříliš optimistickými ekonomickými vyhlídkami, může přerůst v hledání nejpravděpodobnějšího a nejdostupnějšího viníka, kterým by se mohla ukázat vládnoucí dynastie. Toto nebezpečí je ještě posílené o podstatný faktor navracejících se bojovníků, kteří nebudou mít kam jinam jít a z nichž někteří budou infikováni proti-saúdovskou rétorikou IS.
Související
Megalomanští Saúdové na stavbách nešetří. Vzniká město v jediné budově i lyžařské středisko
Američané se na Blízkém východě připravují na nejhorší. Klíčový faktor Izrael mění vše
Saúdská Arábie , Jemen , Saudi Arabia Army
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák