V Sýrii pokračují boje o vodu, IS odpálil na tržišti cisternu s palivem. Desítky mrtvých

Damašek - Ačkoli v Sýrii platí už téměř dva týdny klid zbraní, boje zcela neustaly. Devět lidí, včetně dvou civilistů, přišlo v noci na dnešek o život při střetech nedaleko Damašku. Nejméně 43 osob zabil mohutný výbuch na severu Sýrie. Explozí má patrně na svědomí Islámský stát.

Obyvatelé Damašku pociťují závažný nedostatek vody od 22. prosince. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) střety mezi silami vládnoucího režimu prezidenta Bašára Asada a povstalci pokračovaly dnes v údolí Vádí Barada, které je hlavním zdrojem pitné vody pro hlavní město a jeho okolí, upozornila SOHR. Boje v noci stály život dvou civilistů a sedmi vojáků. Dvacet osob utrpělo zranění.

Mezi oběťmi atentátu na rušném tržišti v městě Azaz u hranice s Tureckem, které je v držení umírněných povstalců, je také nejméně šest rebelů. Další těla jsou natolik zuhelnatělá.

Podle agentury Reuters explodoval kamion s palivovou cisternou. Turecká soukromá agentura Dogan uvedla, že vybuchla bomba nastražená ve vozidle a že za útok může radikální Islámský stát.

Turecká státní agentura Anadolu s odvoláním na lékařské zdroje hovoří dokonce o 60 mrtvých a více než 50 zraněných. Skoro polovina ze zraněných byla převezena do nemocnice v blízkém tureckém Kilisu.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Teroristické útoky v Sýrii Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy