Řekneme islamistům sbohem? Islámský stát se pustil do boje proti "bratrům"

Washington - Delegace egyptských zákonodárců a zástupců občanské společnosti plánuje přijet do Washingtonu den po inauguraci Donalda Trumpa s cílem jeho administrativu přesvědčit, aby pevně zakročila proti Muslimskému bratrstvu (MB). Egypt, Saudská Arábie a Spojené Arabské emiráty tak už učinily. Podle egyptského ministerstva zahraničí je to MB, nikoliv IS, kdo stojí za útokem na koptský kostel. Trumpův poradce v zahraničních věcech Walid Pares již dříve prohlásil Muslimské bratrstvo za teroristickou skupinu.

"Jsme ve válce proti této skupině a jiným radikálním politickým hnutím islámu, a proto je důležité využít novou atmosféru zaměřenou proti radikálnímu islámu v Americe k dosažení našeho cíle," řekl Tarek Radwan,  místopředseda egyptského parlamentního výboru pro zahraniční věci, egyptskému deníku Al-Ahram. Plán egyptské delegace je organizován ministerstvem zahraničí prezidenta Abda al-Fattáha as-Sísího, a očekává se, že se setká s představiteli nové administrativy a republikánskými zákonodárci, kteří navrhují MB klasifikovat jako teroristickou organizaci.

Jednou z osob, která zcela nepochybně bude naslouchat egyptské delegaci v této otázce příznivě, je neúspěšný republikánský kandidát na prezidenta a senátor Ted Cruz. Spolu s Mario Díazem-Balartem, republikánským členem Sněmovny reprezentantů, vyzval Cruz ministerstvo zahraničí, aby označilo MB za teroristickou skupinu. Jedná se již o pátý pokus, kdy se členové Sněmovny a Senátu pokusily přiřknout MB nálepku teroristické organizace, připomíná The Huffington Post. Podle Cruze USA označily jednotlivé členy, pobočky a charity Muslimského bratrstva typu Al-Káidy nebo Hamasu jako teroristy, nikoliv však samotnou skupinu.

Odborníci na terorismus nicméně MB za teroristickou skupinu nepovažují, ačkoliv neskrývají svoji kritičnost vůči verzi islamismu, kterou MB propaguje. Podle britské vládní zprávy MB sice vykazuje některé extremistické tendence, nejedná se však o teroristickou skupinu. Analytici též upozorňují, že přiřknutí tohoto statutu MB by mohlo zkomplikovat zahraniční vztahy s blízkovýchodními zeměmi, kde MB má důležitou politickou roli, píše The Huffington Post.

Američtí muslimové věří, že iniciativa je dalším krokem ve snaze proti-islámských skupin šikanovat muslimy. Některé skupiny jako Islamic Society of North America nebo Council on American-Islamic Relations (CAIR), které jsou dlouhodobě obviňovány z krytí MB, by se tak mohly ocitnout pod ještě větším tlakem, upozorňuje zpravodajská stránka CNSNews.com. „Každá muslimská organizace v Americe byla podrobena šestnácti letům extrémního prověřování v rámci Bushovy a Obamovy vlády,“ řekl Corey Saylor, ředitel oddělení pro monitoring a potírání islamofobie CAIR. „Jakékoliv akce proti americkým muslimským skupinám v rámci Trumpovy administrativy, jako je protlačování vyvrácené konspirační teorie o Muslimském bratrstvu, jsou politickým honem na čarodějnice.“

Trumpův šéf diplomacie, Rex Tillerson, považuje za prioritu v boji s radikální terorismem zničení Islámského státu. Jeho porážka otevře pole působnosti pro vypořádání se s „jinými agenty radikálního islámu jako je Al-Káida, Muslimské bratrstvo, a určité elementy v Íránu.“ Middle East Eye upozorňuje, že IS považuje MB za odpadlíka od „pravého“ islámu. IS na stránkách svého propagačního časopisu Dabiq přirovnává MB k „devastující rakovině“, která se volně šíří, aby přivedla celou muslimskou komunitu na cestu hereze. Pro IS Muslimské bratrstvo si osvojuje „pohanské“ návyky Západu jako je liberalismus, pacifismus, socialismus a především demokracii, která namísto vlády Boha staví do čela lid. 

Muslimské bratrstvo v egyptském kontextu

Podle Middle East Eye se blízkovýchodní země se snaží zbavit MB ani ne proto, že by se skutečně jednalo o teroristickou skupinu, ale protože ohrožuje jejich legitimitu. Zvláště v Egyptě je tato vnitropolitická dimenze úsilí o zbavení se MB velmi důležitá. Nynější egyptský prezident náleží do kliky, která nastoupila k moci po svržení prvního egyptsky demokraticky zvoleného prezidenta, Muhammada Mursího, který byl hlavou MB a který je nyní ve vězení. MB se pokusilo proti Sísímu protestovat v celostátní kampani, ale jejich „Revoluce chudých" se z větší části neuskutečnila. Tam, kde k protestům došlo, se s nimi Sísí snadno vypořádal.

Sísí je někdy na Západě vnímán jako reformátor islámu, píše H. A. Hellyer z Rafik Hariri Center for the Middle East na stránkách Al-Džazíry, to však je daleko od pravdy. V potírání svých oponentů se neliší od svého předchůdce, tvrdí. A jako Mursi, i Sísí používá islám k získání politického kapitálu. Podporovatelé obou prezidentů se rekrutují z řad kazatelů a obě postavy zmiňovali sny jako důkaz božské inspirace. Ani jedna strana nemůže tu druhou obviňovat z politického zneužívání islámu, protože tak činí obě, uzavírá svoje poznámky Hellyer.    

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/ Rozhovor

Muslimské bratrstvo bych v EU zakázal, říká Zdechovský. Financování radikálů a extremistů musí skončit

EXKLUZIVNĚ Z BRUSELU - Evropské peníze končí v některých případech u radikálů či extremistů, dokonce i u teroristů. Přímo v Evropském parlamentu na to poukázal český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který poskytl rozhovor pro EuroZprávy.cz u příležitosti konference nazvané Radikalizace a extremismus: Jak EU financuje svou vlastní hrozbu. Řeč přišla i na současnou migrační vlnu, která zatěžuje Česko.
Tomáš Zdechovský uspořádal v Evropském parlamentu konferenci o radikalizaci a extremismu. (25.10.2022)

Na stopě milionů eur z EU, které končí u teroristů a radikálů. Zdechovský si pozval experty, aby upozornil na závažný problém

EXKLUZIVNĚ Z BRUSELU - Terorismus momentálně není pro Evropskou unii tématem číslo jedna. Přišla totiž nejprve pandemie covidu-19, pak zase válka na Ukrajině. Stále jde ale o hrozbu, kterou se nevyplatí přehlížet. V úterý se proto v útrobách Evropského parlamentu uskutečnila z iniciativy českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) konference o radikalizaci a extremismu.

Více souvisejících

Muslimské bratrstvo Abd Fattáh Sísí Egypt

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 37 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy