Washington - Delegace egyptských zákonodárců a zástupců občanské společnosti plánuje přijet do Washingtonu den po inauguraci Donalda Trumpa s cílem jeho administrativu přesvědčit, aby pevně zakročila proti Muslimskému bratrstvu (MB). Egypt, Saudská Arábie a Spojené Arabské emiráty tak už učinily. Podle egyptského ministerstva zahraničí je to MB, nikoliv IS, kdo stojí za útokem na koptský kostel. Trumpův poradce v zahraničních věcech Walid Pares již dříve prohlásil Muslimské bratrstvo za teroristickou skupinu.
"Jsme ve válce proti této skupině a jiným radikálním politickým hnutím islámu, a proto je důležité využít novou atmosféru zaměřenou proti radikálnímu islámu v Americe k dosažení našeho cíle," řekl Tarek Radwan, místopředseda egyptského parlamentního výboru pro zahraniční věci, egyptskému deníku Al-Ahram. Plán egyptské delegace je organizován ministerstvem zahraničí prezidenta Abda al-Fattáha as-Sísího, a očekává se, že se setká s představiteli nové administrativy a republikánskými zákonodárci, kteří navrhují MB klasifikovat jako teroristickou organizaci.
Jednou z osob, která zcela nepochybně bude naslouchat egyptské delegaci v této otázce příznivě, je neúspěšný republikánský kandidát na prezidenta a senátor Ted Cruz. Spolu s Mario Díazem-Balartem, republikánským členem Sněmovny reprezentantů, vyzval Cruz ministerstvo zahraničí, aby označilo MB za teroristickou skupinu. Jedná se již o pátý pokus, kdy se členové Sněmovny a Senátu pokusily přiřknout MB nálepku teroristické organizace, připomíná The Huffington Post. Podle Cruze USA označily jednotlivé členy, pobočky a charity Muslimského bratrstva typu Al-Káidy nebo Hamasu jako teroristy, nikoliv však samotnou skupinu.
Odborníci na terorismus nicméně MB za teroristickou skupinu nepovažují, ačkoliv neskrývají svoji kritičnost vůči verzi islamismu, kterou MB propaguje. Podle britské vládní zprávy MB sice vykazuje některé extremistické tendence, nejedná se však o teroristickou skupinu. Analytici též upozorňují, že přiřknutí tohoto statutu MB by mohlo zkomplikovat zahraniční vztahy s blízkovýchodními zeměmi, kde MB má důležitou politickou roli, píše The Huffington Post.
Američtí muslimové věří, že iniciativa je dalším krokem ve snaze proti-islámských skupin šikanovat muslimy. Některé skupiny jako Islamic Society of North America nebo Council on American-Islamic Relations (CAIR), které jsou dlouhodobě obviňovány z krytí MB, by se tak mohly ocitnout pod ještě větším tlakem, upozorňuje zpravodajská stránka CNSNews.com. „Každá muslimská organizace v Americe byla podrobena šestnácti letům extrémního prověřování v rámci Bushovy a Obamovy vlády,“ řekl Corey Saylor, ředitel oddělení pro monitoring a potírání islamofobie CAIR. „Jakékoliv akce proti americkým muslimským skupinám v rámci Trumpovy administrativy, jako je protlačování vyvrácené konspirační teorie o Muslimském bratrstvu, jsou politickým honem na čarodějnice.“
Trumpův šéf diplomacie, Rex Tillerson, považuje za prioritu v boji s radikální terorismem zničení Islámského státu. Jeho porážka otevře pole působnosti pro vypořádání se s „jinými agenty radikálního islámu jako je Al-Káida, Muslimské bratrstvo, a určité elementy v Íránu.“ Middle East Eye upozorňuje, že IS považuje MB za odpadlíka od „pravého“ islámu. IS na stránkách svého propagačního časopisu Dabiq přirovnává MB k „devastující rakovině“, která se volně šíří, aby přivedla celou muslimskou komunitu na cestu hereze. Pro IS Muslimské bratrstvo si osvojuje „pohanské“ návyky Západu jako je liberalismus, pacifismus, socialismus a především demokracii, která namísto vlády Boha staví do čela lid.
Muslimské bratrstvo v egyptském kontextu
Podle Middle East Eye se blízkovýchodní země se snaží zbavit MB ani ne proto, že by se skutečně jednalo o teroristickou skupinu, ale protože ohrožuje jejich legitimitu. Zvláště v Egyptě je tato vnitropolitická dimenze úsilí o zbavení se MB velmi důležitá. Nynější egyptský prezident náleží do kliky, která nastoupila k moci po svržení prvního egyptsky demokraticky zvoleného prezidenta, Muhammada Mursího, který byl hlavou MB a který je nyní ve vězení. MB se pokusilo proti Sísímu protestovat v celostátní kampani, ale jejich „Revoluce chudých" se z větší části neuskutečnila. Tam, kde k protestům došlo, se s nimi Sísí snadno vypořádal.
Sísí je někdy na Západě vnímán jako reformátor islámu, píše H. A. Hellyer z Rafik Hariri Center for the Middle East na stránkách Al-Džazíry, to však je daleko od pravdy. V potírání svých oponentů se neliší od svého předchůdce, tvrdí. A jako Mursi, i Sísí používá islám k získání politického kapitálu. Podporovatelé obou prezidentů se rekrutují z řad kazatelů a obě postavy zmiňovali sny jako důkaz božské inspirace. Ani jedna strana nemůže tu druhou obviňovat z politického zneužívání islámu, protože tak činí obě, uzavírá svoje poznámky Hellyer.
Související
Muslimské bratrstvo bych v EU zakázal, říká Zdechovský. Financování radikálů a extremistů musí skončit
Na stopě milionů eur z EU, které končí u teroristů a radikálů. Zdechovský si pozval experty, aby upozornil na závažný problém
Muslimské bratrstvo , Abd Fattáh Sísí , Egypt
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 56 minutami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 1 hodinou
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 1 hodinou
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 3 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
Španělsko čelí ničivým záplavám, které si dosud vyžádaly přes dvě stě obětí a zanechaly desítky tisíc lidí bez domova či přístupu k základním službám. V reakci na tuto přírodní katastrofu španělský premiér Pedro Sánchez nařídil největší mírové nasazení vojenských jednotek v historii země.
Zdroj: Libor Novák