Muslimové chtějí zničit Západ? Vlivný deník poukázal na problém

Ti, kdo podporují, aby Spojené státy označily Muslimské bratrstvo za zahraniční teroristickou organizaci, míní, že půjde o mimořádný úder násilnému extremismu, konstatuje úvodník serveru Washington Post. Vlivný deník se však domnívá, že takové opatření, které nyní zvažuje Trumpova administrativa za podpory některých kongresmanů, je velmi iluzorní.

Ne všichni podporují násilí

Muslimské bratrstvo není jednotná, ucelená skupina, ale spíše volná organizace, vysvětluje úvodník. Dodává, že muslimští bratři se systematicky neangažují v terorismu, byť se část z nich k násilí uchyluje, a proto by plošné odsouzení organizace představovalo chybu.  

Muslimské bratrstvo, náboženská, společenská a politická organizace založené v roce 1928 v Egyptě, se v následujících desetiletích vyvíjela, poukazuje Washington Post. Připomíná, že poté, co v počátečních letech podporovala používání násilí, se egyptská odnož Muslimského bratrstva těchto metod zřekla výměnou za svobodu politicky a společensky se organizovat.  

"Po povstání arabského jara v Egyptě vstoupilo bratrstvo do politiky a jeden z jeho členů, Muhammad Mursí, byl v roce 2012 zvolen prezidentem," pokračuje vlivný deník. Poukazuje, že Mursího pochybné počínání vedlo k masovým protestům a prezidenta o rok později svrhla armáda, přičemž současný egyptský prezident, Abd al-Fattáh Sísí, organizaci zakázal, uvěznil její vůdce a členy a tvrdě tlačí na Washington, aby ji zařadil mezi zahraniční teroristické skupiny.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V Tunisku se strana inspirovaná Muslimským bratrstvem otevřeně angažuje v politice a přechod k demokracii v zemi by podle prestižního serveru nebyl možný bez pomoci jejího umírněného vedení. Na druhou stranu, některé palestinské skupiny - například Hnutí islámského odporu, nebo-li Hamas - jsou rovněž odnoží Muslimského bratrstva, vedou ozbrojený konflikt proti Izraeli a již se na americkém seznamu teroristických organizací nacházejí, zdůrazňuje úvodník. Doplňuje, že jordánská odnož muslimských bratří, očištěná od extremistů, je naopak zastoupena v parlamentu.  

Zpráva britské vlády z roku 2015 dospěla k závěru, že většina Muslimského bratrstva preferuje nenásilné, postupné změny, ale je připravena uchýlit se k násilí, které čas od času zahrnuje i terorismus, pokud je pozvolná cesta neefektivní, uvádí Washington Post. Soudí, že plošné odsouzení organizace by představovalo ránu pro ty, kdo upřednostňují změnu bez teroru.  

Hrozba zneužití

Podle současné americké legislativy zařazuje organizace na list mezinárodních teroristických skupin ministerstvo zahraničních věcí, připomíná vlivný server. Uvádí, že republikánští politici, texaský senátor Ted Cruz a floridský kongresman Mario Diaz, nyní předkládají zákon, který by ministra zavázal k takovému kroku v případě Muslimského bratrstva a íránských Revolučních gard, jelikož se údajně "hlásí k násilné islamistické ideologii s cílem zničit Západ".   

Pokud by Muslimské bratrstvo bylo  takto označeno, každý ve Spojených státech i jinde ve světě, kdo poskytne organizaci materiální podporu a zdroje, včetně kupříkladu školení o demokracii, bude riskovat vyhoštění z USA, stejně jako finanční sankce, shrnuje vlivný deník.

"Možnost, že toto bude nespravedlivě zneužito proti muslimským skupinám ve Spojených státech je reálná a znepokojivá, s ohledem na sklony prezidenta Trumpa a některých členů jeho týmu neférově spojovat všechny muslimy s teroristickým nebezpečím," varuje Washington Post.   

Takto plošné odsouzení Muslimského bratrstva by také vedlo k nepříjemné protireakci na Blízkém východě a pošpinění lidí, kteří usilují o nenásilné změny, soudí prestižní server. Dodává, že se jedná o případ, kdy Spojené státy musí zaměřit svou pozornost na skutečné hrozby, nikoliv se uchylovat k politickým prohlášením postrádajícím smysl.  

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/ Rozhovor

Muslimské bratrstvo bych v EU zakázal, říká Zdechovský. Financování radikálů a extremistů musí skončit

EXKLUZIVNĚ Z BRUSELU - Evropské peníze končí v některých případech u radikálů či extremistů, dokonce i u teroristů. Přímo v Evropském parlamentu na to poukázal český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který poskytl rozhovor pro EuroZprávy.cz u příležitosti konference nazvané Radikalizace a extremismus: Jak EU financuje svou vlastní hrozbu. Řeč přišla i na současnou migrační vlnu, která zatěžuje Česko.
Tomáš Zdechovský uspořádal v Evropském parlamentu konferenci o radikalizaci a extremismu. (25.10.2022)

Na stopě milionů eur z EU, které končí u teroristů a radikálů. Zdechovský si pozval experty, aby upozornil na závažný problém

EXKLUZIVNĚ Z BRUSELU - Terorismus momentálně není pro Evropskou unii tématem číslo jedna. Přišla totiž nejprve pandemie covidu-19, pak zase válka na Ukrajině. Stále jde ale o hrozbu, kterou se nevyplatí přehlížet. V úterý se proto v útrobách Evropského parlamentu uskutečnila z iniciativy českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) konference o radikalizaci a extremismu.

Více souvisejících

Muslimské bratrstvo USA (Spojené státy americké) Terorismus

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 28 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy