USA se nedokáží poučit z vlastních chyb? Chystají se znovu vstoupit do Iráku

Bagdád - Trumpova administrativa zvažuje permanentní přítomnost americké armády v Iráku. Generál Joseph Dinford, předseda sboru náčelníků štábu, řekl, že USA jako NATO přemýšlejí o „dlouhodobém závazku“, který by zajistil udržení kapacity íránských bezpečnostních sil. Zatím se ale nedošlo k žádnému rozhodnutí. Podle The National Interest by uskutečnění takového plánu vedlo pouze k prohloubení irácké krize.

Ministr obrany James Mattis věří, že „irácký lid, irácká armáda a irácké politické vedení rozpozná hodnotu koalice a partnerství, zejména se Spojenými státy. Domnívám se, že budeme v tomto boji ještě chvíli a že budeme stát při sobě.“ Ve skutečnosti bude těžké pro Irák stát bok po boku s Amerikou, protože je v krizi už několik let, komentuje Mattisova slova The National Interest. Navíc, dodává, pouhá možnost trvalé přítomnosti amerických vojsk v Iráku dokládá, jak velkým selháním celá irácká invaze byla.

USA poprvé si vytyčily Irák jak vojenský cíl před více než dvaceti šesti roky, po irácké invazi do Kuvajtu. Navzdory svému vítězství nechal Washington Saddáma Husajna u moci. Až v roce 2003 se administrativa Bushe mladšího rozhodla ho vyhnat. Američtí představitelé si představovali, že irácký lid bude srdečně vítat své nové pány a že z Iráku se stane pro-západní satelit s ustanovenými stálými vojenskými základnami a USA placenými experty v  čele nové vlády. Irák se měl stát další vojenskou základnou zajišťující prosazování vojenské hegemonii USA.

Skutečnost však byla nakonec jiná. Chyby okupace byly mnohé a významné. Zvláštní generální inspektor pro obnovu Iráku jmenuje některé z příčin, proč okupace selhala: dlouhotrvající sektářské a etnické rozdíly a demokratický vzestup většinové šíitské populace Iráku, na který sunnité reagovali vyvoláním povstání. Doposud trvající sektářské konflikty zabíjejí statisíce a vytlačují miliony Iráčanů ze své domoviny. Bylo naivní a bláhové ze strany USA si myslet, že pod jejich vedením etnické, politické a náboženské konflikty zmizí. Že USA nejsou v Iráku tak vítány, jak si myslely, dokazuje odmítnutí vlády udělit amerických vojákům imunitu jako součást dohody o statutu sil, která byla nezbytná pro pokračující okupaci.

Zatímco republikáni viní Baracka Obamu za opuštění Iráku, byli to ve skutečnosti Iráčané, kteří řekli ne. Prezident Obama pouze následoval plány na stažení vojsk republikána George W. Bushe. Neexistuje důvod se domnívat, tvrdí The National Interest, že by obnovené zapojení USA vedlo k vytvoření poctivé, efektivní a nesektářské vlády. Ani, že jejich placení a trénovaní vytvoří dramaticky lepší a kompetentní vojenské a jiné bezpečností síly. To bylo v plánu už předtím a jediným výsledkem bylo to, že Islámský stát převzal Anbar, Fallujah, Mosul, Ramadi a další města. V některých případech, irácké síly odmítly bojovat.

Přitom USA investovaly velké částky na podporu jejich bojových schopností. Bushova i Obamova správa věnovaly více než 25 miliard $ na tento úkol. Peníze šly na výstavbu a rekonstrukci základen, výcvik vojáků, logistickou podporu, pomoc polici či vytvoření protiteroristických sil. Mnohé prostředky byly věnovány na vybavení iráckých sil nejlepšími americkými zbraněmi včetně F-16, které však neměly prakticky žádné využití v bojích proti IS a z nichž mnohé se dostaly do jeho rukou.  Je dost ironické, že se USA se neúmyslně staly hlavními dodavateli zbraní IS . A přesto se USA nepoučily a přemýšlejí nad tím, že znovu se budou snažit vycvičit irácké síly, aby porazily teroristické skupiny, poukazuje Leah Schulz z Security Assistance Monitor.

Selhání irácké vlády

Hlavní problém iráckých sil není nedostatečná podpora USA, ale nedostatek motivace.  Irácká vláda se nedokázala vzchopit, ani když čelila brutální existenční hrozbě.  V loňském roce Washington Post přinesl svědectví iráckého plukovníka, který se svěřil, že jeho boj proti islámskému státu měl často podobu „sebevražedné mise.“ Na obranu Fallujahu proti IS žádal o Američany dodaný M1 Abrams tank, ale byl požádán, aby zaplatit úplatek 2,000 $. Nakonec dostal zchátralý ruský tank bez řidiče vyškoleného k jeho použití.

Vedení armády stále je věc politiky než schopností, což je faktor, který se výzrnaou měrou podílel na snížené účinnosti iráckých sil proti IS, když poprvé udeřil. Povýšení špatně kvalifikovaných vedoucích je největším problémem armády z pohledu některých Iráčanů, poznamenává Washington Post. Kromě toho, korupce, stejně jako svévolná rozhodnutí, která jednotka dostane jaký tank, zůstává významnou brzdou efektivity armády. Bagdád navíc až příliš spoléhá na elitní protiteroristické síly, které nemohou nést po celou dobu válečné břemeno sami. Irácká armáda též nedokáže učinit výraznější postup bez podpory USA, a dokonce potřebuji i spolupráci sektářských milici, a to zejména těch loajální k Íránu.

Největším problémem ale stále zůstává sektářská politická krize. Irácké vládě i nadále dominují šiíté, kterým nedůvěřují menšinoví sunnité. Vítězství vládních vojsk byla doprovázena zabíjením vládních oponentů. To jen přidává olej do ohně sektářského konfliktu a též se podepisuje na pověsti USA, která vládu podporuje. Američtí vojáci čelí nebezpečí, že se stanou obětí útoků ze strany sunnitů, ale i šiítů. Sektářská válka může nabýt ještě větších podob po definitivní porážce i sunnity nesnášeného IS, kdy nebude existovat spojující nepřítel a kdy sunnité budou bolestněji cítit vlastní odstrčenost. Podpora Washingtonu zabraňuje irácké vládě učinit potřebné reformy a získat na svou stranu lid. Nejmoudřejší rozhodnutí, které Trump proto může udělat, je odstoupit od trvalého zastoupení amerických vojsk v Iráku, myslí si  The National Interest.

Související

Více souvisejících

Irák armáda Afghánistán Islámský stát (IS) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy