Chemický útok zabil 100 lidí, 400 dalších zranil. Bombu prý shodil syrský vrtulník

Damašek - Při náletu v syrské provincii Idlib dnes ráno zemřelo 100 lidí, včetně žen a dětí, a 400 dalších bylo zraněno. Informovala o tom exilová organizace syrských ochránců lidských práv SOHR. Podle ní šlo o letouny syrské vlády či jejího podporovatele Ruska, které použily toxický plyn.

Letecký útok v syrské provincii Idlib si dnes vyžádal nejméně 100 obětí a 400 raněných. Oznámil to svaz syrských záchranných organizací (UOSSM). Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) původně hovořila o 58 raněných. SOHR tvrdí, že útočila letadla syrské vlády či jejího podporovatele Ruska a že byl použit toxický plyn. Americká vláda je přesvědčena, že byl použit sarin. Syrská armáda dnes ale opět odmítla, že používá chemické zbraně, a ruské ministerstvo obrany popřelo, že by jeho letadla dnes v daném místě útočila.

Podle UOSSM může bilance dále růst, většina raněných trpí dýchacími potížemi. Podle tohoto zdroje nejprve letadla zaútočila na vesnici Chán Šajchún jižně od města Idlib a později znovu na zařízení, kam záchranáři sváželi raněné. "Od 06:30 tam bylo přes 40 útoků. Počet obětí roste nejenom kvůli útokům na oblast Idlibu, ale také kvůli nechemickým útokům v Hamá," sdělil zdroj z UOSSM.

Zdroj z americké vlády citovaný agenturou Reuters oznámil, že vláda věří, že byl k útoku použit sarin a "že téměř jistě" jsou pachatelem síly loajální syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Zasažení sarinem se projevuje bolestmi hlavy, zúžením očních zorniček a dýchacími obtížemi, v těžkých případech se dostavuje dušení, křeče, zpomaluje se činnost srdce a nastává smrt.

Stejné příznaky mají i jiní zasažení, kteří přežili a teď plní nemocnice. Z jedné z nich vysílal online na webu například lékař Shajul Islam, který na pacientech ukázal příznaky zasažení sarinem. Jiné zdroje mluví o chlóru. 

Další fotografie na Twitteru ukazují, jak na zemi záchranáři vodou z požární hadice omývají ležící a dusící se děti od chemikálií. Další zprávy, o kterých informuje například britský Independent, popisují, že záchranáři "bílých přileb" na místě zasahují v plynových maskách. 

#Syria: horrible photos are coming out of Khan Shaykhun (#Idlib) where the regime has committed a major chemical attack on civilians pic.twitter.com/qcY25Dvoal

— Thomas van Linge (@arabthomness) 4. dubna 2017

Děsivá videa i fotografie zachycují například korbu nákladního auta plnou dětských mrtvol. Jiné fotky ukazují mrtvé lidi sotva pár kroků od dveří svých domovů.

Zdroj ze syrské armády podle agentury Reuters popřel, že by vláda kdy použila chemické zbraně. Řekl, že armáda nepoužívá ani nepoužila chemické zbraně "ani v minulosti a nechystá se k tomu ani v budoucnu".Šetření OSN a především Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ale usvědčilo ve vyšetřovací zprávě loni v říjnu vládní síly diktátora Assada z použití chlóru jako zbraně. Stalo se tak nejméně třikrát v letech 2014 až 2015, připomíná BBC. Jiné zprávy potvrdily, že i islámští radikálové použili v minulosti chemickou bojovou látku yperit.Francie dnes ústy svého ministra zahraničí požádala o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN. "Dnes ráno se v provincii Idlib odehrál nový a zvláště závažný chemický útok. První informace hovoří o velkém počtu obětí," zdůvodnil žádost ministr Jean-Marc Ayrault. Před jednáním v Bruselu o pomoci Sýrii také řekl, že Evropa nemůže hrát roli při obnově Sýrie, aniž by se tato země důvěryhodně transformovala.

Dnešní letecký útok odsoudila i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, která zodpovědnost za něj připsala syrskému režimu. Útok odsoudil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který o něm hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. K útoku se vyjádřil i turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, podle něhož to může ohrozit mírový proces v Astaně.

Asada z činu posléze obvinil i samotný ministr zahraničí USA Rex Tillerson. "Vyzýváme Rusko a Írán, aby uplatnily svůj vliv na syrský režim a zajistily, aby se takové hrozné útoky již neopakovaly," uvedl. Moskva a Teherán podle něj nesou jako "samozvaní garanti příměří z Astany zodpovědnost za tyto mrtvé".

"Toto je přímý důsledek amerického prohlášení, že Asad není prioritou, a toho, že mu dali čas a dovolili mu zůstat u moci," uvedla v reakci na útok zástupkyně syrské opozice Basma Kudmáníová. Bílý dům na konci března uvedl, že Spojené státy musejí přijmout politickou realitu, že Asad je syrským prezidentem. Islamisté z Fronty dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra, v reakci na útok slíbili pomstu "zločinnému režimu" v Damašku.

Organizace SOHR citovala místní zdravotníky, podle nichž se řada lidí udusila. Zdravotníci popsali, že lidé po útoku zvraceli a měli pěnu u úst. Povahu plynu SOHR nespecifikovala. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu informátory.

"Oběti zemřely po převozu do nemocnice. Šlo o samé civilisty," řekl agentuře AFP šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Turecká agentura Anadolu už dříve uvedla, že šlo o útok chlorem.

Zdroj ze syrské armády podle agentury Reuters popřel, že by vláda někdy použila chemické zbraně. Řekl, že armáda nepoužívá ani nepoužila chemické zbraně "ani v minulosti a nechystá se k tomu ani v budoucnu".

Zástupce syrského ministerstva zahraničí v prohlášení pro syrskou agenturu SANA útok "rozhodně odsoudil" a připsal ho "teroristickým skupinám". "Sýrie se podrobuje všem povinnostem vyplývajícím z konvence o zákazu chemických zbraní od roku 2013, kdy ji ratifikovala," uvedl zdroj SANA.

OSN přiznala, že není schopná nezávisle ověřit zprávy o dnešním útoku. Její generální tajemník António Guterres sdělil, že ho incident hluboce zasáhl. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric řekl, že to, zda byly použity chemické zbraně, musí ověřit Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Syrská vláda je podezřelá, že i po zničení svých zbraní používala proti civilistům chlor. Rusko a Čína v únoru vetovaly rezoluci, která navrhovala sankce pro syrskému režimu za použití chemických zbraní.

SOHR i další aktivisté dlouhodobě obviňují syrský režim z nasazení chemických zbraní. Naposledy v únoru zveřejnila lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) zprávu, podle níž syrské vládní vrtulníky v loňských bojích o město Halab (Aleppo) na severu Sýrie shazovaly na obytné čtvrti barely s chlorem. HRW uvedla, že vycházela z rozhovorů se svědky a z analýzy videoklipů a fotografií.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

Rok od amerického útoku na Sýrii: Co se od té doby změnilo? A co bude dál?

Před rokem Spojené státy zahájily svůj první vojenský útok proti syrskému režimu. Mnozí předpokládali, že půjde o krok, který by mohl zásadním způsobem změnit občanskou válku v této zemi. Americké válečné lodě 6. dubna 2017 bombardovaly vládní leteckou základnu raketami. Stalo se tak den poté, co při chemickém útoku připisovaném syrské vládě zemřelo více než 80 Syřanů. Změnilo se ale od té doby vůbec něco?

Více souvisejících

plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) Sýrie Bašár Asad Rusko

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Cristiano Ronaldo

Euro 2024: Hašek by rád porazil Ronalda, portugalskému kouči Martínezovi se styl Čechů líbí

Očekávaný vstup do fotbalového Eura z pohledu české fotbalové reprezentace se blíží, jelikož už v úterý večer od 21:00 nastoupí v Lipsku do duelu proti Portugalsku. Tedy proti týmu, který je pasován mezi největší favority celého turnaje. Z české strany vyšlo najevo, že jsou všichni hráči zdravotně v pořádku, i kapitán Tomáše Součka, jenž měl problémy s nohou a úlevy na trénincích. Portugalský stratég  Roberto Martínez českou reprezentaci nehodlá nikterak podceňovat.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Palestina

Palestina míří ke kolapsu. Vznikne druhá Gaza, varují Norové

Palestinská samospráva by se mohla v nadcházejících měsících rozpadnout, uvedl v pondělí norský ministr zahraničí Espen Barth Eide. Důvodem je údajně nedostatek finančních prostředků, pokračující násilí a skutečnost, že půl milionu Palestinců nesmí pracovat v Izraeli, uvedl server CNN.

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slováci příkladným srdnatým výkonem a týmovou bojovností udolali Belgii 1:0

V rámci letošního fotbalového Eura v Německu se zrodilo první velké překvapení a postarali se o něj Slováci, když udolali favorizované Belgičany 1:0 zásluhou gólu Ivana Schranze ze 7. minuty po hrubé chybě v belgické obraně. Slovákům navíc vedle srdnatého výkonu a týmové bojovnosti přálo i štěstí, když hned dvě branky Romela Lukaka nebyly uznány po zásahu VARu. Nejprve kvůli ofsajdu, poté kvůli hraní rukou. Na belgické straně byla vidět spousta špatných rozhodnutí v klíčových momentech.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ

Politický konzultant a stratég Karel Komínek ze společnosti IPM Consultning a zakladatel Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč ve volbách do Evropského parlamentu uspěla koalice Přísahy a Motoristů. Podle něj by měl lídr kandidátky Filip Turek poděkovat hnutí STAN za kampaň, kterou pro něj odvedl. „Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah,“ říká.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy