Toxické peklo v Idlibu: Kreml dál hájí Asadův režim a varuje před "nálepkováním"

Damašek/Moskva - Svět šokoval úterní toxický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib, při němž zahynulo přes 70 lidí. Asadův ministr zahraničí Valíd Mualim dnes popřel, že by vláda použila chemické zbraně. Letouny podle jeho slov bombardovaly sklad zbraní radikálních islamistů z Fronty dobytí Sýrie. Chemický útok podle mluvčího Kremlu nejvíce hraje do karet odpůrcům zákonné vlády v Sýrii a teroristům.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) toxický plyn shodila na město letadla syrské vlády či jejího spojence Ruska. Ruské ministerstvo obrany už dříve uvedlo, že plyn se do ovzduší rozšířil, když syrské letouny bombardovaly sklad zbraní povstalců.

"Mohu vás znovu ujistit, že syrská armáda nepoužila a ani nikdy nepoužije tento typ zbraní proti vlastnímu lidu, proti našim dětem, ani proti teroristům, kteří zabíjejí naše lidi," uvedl dnes v Damašku ministr Mualim.

Šéf syrské diplomacie také řekl, že cílem úterního náletu v Chán Šajchún byl sklad zbraní radikálních islamistů ze skupiny dříve známé jako Fronta An-Nusra. Mualim rovněž uvedl, že tato skupina skladuje chemické zbraně nakoupené od Iráku a Turecka v obytných čtvrtích, kde žijí civilisté.

Na otázku agentury AFP, zda předloží důkazy o tom, že vláda neprovedla chemický útok, Mualim odpověděl: "Jak mohu jít do Chán Šajchúnu, když je pod kontrolou An-Nusry?" Ohledně vyšetřování ministr řekl, že by hlavně mělo být "nestranné a nezpolitizované". "Dodáme Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) informace našich zpravodajských služeb o transportu chemických zbraní do Sýrie z Iráku a z Turecka," řekl Mualim.

Kreml dnes ujistil, že Rusko považuje za "naprosto nepřípustné" použití chemických zbraní v Sýrii, zároveň varoval před uspěchanými závěry ještě před vyšetřením úterního incidentu.

"Je to skutečně dosti hrozivý vývoj událostí, je to opravdu velmi nebezpečný a strašný zločin," řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Současně varoval před uspěchaným "nálepkováním". Upozornil, že po tragédii nebyl možný přístup na místo činu, a tak nikdo, ani americká strana podle něj nedisponuje důvěryhodnými informacemi.

"Nelze dělat uspěchané závěry. Nezbytná je výměna údajů a vyhodnocení stávajících informací a až poté lze dělat závěry, a ne před tím. Jakékoliv závěry, které se dělají před výměnou informací a před vyšetřováním, bezpochyby nemohou být považovány za závěry odrážející realitu," zdůraznil mluvčí Vladimira Putina.

K výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa, že nelze tolerovat ohavné zločiny Asadova režimu, poznamenal, že tato prohlášení nijak podstatně neovlivní rusko-americké vztahy.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

Rok od amerického útoku na Sýrii: Co se od té doby změnilo? A co bude dál?

Před rokem Spojené státy zahájily svůj první vojenský útok proti syrskému režimu. Mnozí předpokládali, že půjde o krok, který by mohl zásadním způsobem změnit občanskou válku v této zemi. Americké válečné lodě 6. dubna 2017 bombardovaly vládní leteckou základnu raketami. Stalo se tak den poté, co při chemickém útoku připisovaném syrské vládě zemřelo více než 80 Syřanů. Změnilo se ale od té doby vůbec něco?

Více souvisejících

plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) Sýrie Ruské angažmá v Sýrii An-Nusra

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Everest zřejmě přestane být tak dosažitelný, vyplývá z rozhodnutí soudu

Z Nepálu přichází špatná zpráva pro horolezce. Tamní nejvyšší soud totiž nařídil vládě, aby omezila počet povolení k výstupu na nejvyšší horu světa Mount Everest a další himálajské vrcholy. S odkazem na právníka, který o omezení usiloval, o tom informovala AFP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy