MAGAZÍN - Z průzkumu, uskutečněného Arabským centrem pro výzkum a politická studia (Arab Center for Research and Policy Studies) se sídlem v Kataru, vyplývá, že většina respondentů z 12 arabských zemí považuje IS za produkt intervencí cizích mocností. Uvedlo to 58% dotázaných, uvádí server Stuff.
Pouze 29% účastníků považuje za důvod existence Islámského státu vnitřní konflikty na Blízkém východě, podle Arab Opinion Index 2016, který měří veřejné mínění v celém arabském světě. 43% účastníků respondentů řeklo, že IS je produktem náboženského extremismu a fanatismu na Středním východě.
Podle odborníků na Blízký východ, většina Arabů připisuje vznik IS invazi USA do Iráku. Pro většinu Arabů byla tato intervence USA do záležitostí jiného státu velkou chybou, vedenou primárně sobeckými zájmy americké vlády o ropná pole. IS je podle nich pokračování sunnitského povstání proti šíity ovládané vládě, která se k moci dostala po zániku sekulární vlády Saddáma Husajna, ve které měly majoritu sunnité, vysvětluje stanovisko Arabů Mustafa Gurbuz, analytik Arab Center ve Washingtonu DC.
Jeho kolegyně Tamara Kharroubová říká, že americká invaze do Iráku sice hrála významnou roli, vzestup IS je ale důsledkem vnějších i vnitřních faktorů, díky kterým „velmi extrémní okrajové menšiny, které by pravděpodobně zažily útlak a marginalizaci, byly schopny získat území a kontrolu.“ Podle ní je průzkum Arab Center velmi důležitý, protože poskytuje vhled do arabského chápání celé situace.
Průzkum Arab Opinion Index 2016 byl proveden ve 12 zemích: v Alžírsku, Egyptě, Iráku, Jordánsku, Kuvajtu, Libanonu, Mauritánii, Maroku, Palestině, Saúdské Arábii, Súdánu a Tunisku. Osobně bylo vyzpovídáno 18 310 respondentů. Průzkum se zabýval celou řadou témat, např. pohledem Arabů na jejich ekonomické postavení, Arabským jarem, demokracií a rolí náboženství ve veřejném životě. Jedním z jeho zjištění byla velmi nízká, až marginální podpora IS mezi respondenty. 89% respondentů mělo negativní pohled na IS, jen 5% jej vnímalo pozitivně. Náboženské přesvědčení respondenta v zásadě vůbec neovlivňovalo, zda-li je IS nahlížen pozitivně či negativně.
Odborníci nejsou překvapeni nízkou podporou IS mezi Araby, která je dlouhodobá a neměnná. Pro ně je příliš extrémní a nekompatibilní s jejich každodenním islámem, říká Gurburz. IS převážně cílí na mládež dlící na okraji společnosti, dodává. „Skutečnost, že lidé na Západě jsou překvapeni tímto faktem, je ještě více překvapivější než samotná data. Skupina a její činnosti představují brutální teroristickou skupinu a kriminální aktivity, které nejsou lidmi obecně pozitivně vnímány,“ podotýká Kharroubová.
Podle respondentů nejlepší způsob, jak bojovat s IS, je použití vojenské síly (17%), následované ukončením zahraničních intervencí (15%). 14% považuje za klíčové k porážce IS vyřešení palestinské otázky, pro stejný počet je nejlepší metodou přechod k demokracii a 12% považuje za centrální vyřešení syrské krize. Podle Kharroubové samotné zapojení vojenských sil nestačí na porážku IS. Je nutné, tvrdí, věnovat pozornost problému potlačování lidských práv a nedostatku ekonomických příležitostí a demokratických principů. Bez toho vojenské intervence jen povedou k vytvoření nových IS.
V příštích několika měsících plánují výzkumníci vydat data údaje pro jednotlivé země, Podle výzkumníků je zavádějící generalizovat arabský svět jako jednolitou skupinu. „Můžeme opravdu říci, že je tu arabské veřejné mínění? Neřekli bychom, že je tu asijské veřejné míněné, že ne?" říká Jocelyn Sage Mitchell, profesor politologie na Northwestern University v Kataru. „Je důležité, aby byl vzat v úvahu kontext každé země při interpretaci těchto dat.“
24. dubna 2025 14:09
Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
Související

Nová vlna muslimů do Evropy? Takřka polovina arabského světa je ochotna migrovat

Rusko zvítězilo nad USA? Mladí Arabové jej vnímají více jako spojence, USA jsou pro většinu z nich nepřítelem, ukazuje průzkum
arab , Muslimové , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
před 58 minutami

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně
před 1 hodinou

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate
před 3 hodinami

Finále extraligy pokračuje. Pardubice zvítězily v Brně, bude se hrát sedmý zápas
před 3 hodinami

Zima definitivně skončila. Meteorologové prozradili, čím byla výjimečná
před 4 hodinami

Dva zranění, čtyři zadržení. Policie vyšetřuje incident před barem v Milevsku
před 5 hodinami

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
před 6 hodinami

Češi opět ukázali velké srdce. Do sbírky potravin se zapojil rekordní počet obchodů
před 6 hodinami

Drama kolem šéfa ČT pokračuje. Souček porušil dohodu se mnou, tvrdí Xaver
před 7 hodinami

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný
Aktualizováno před 8 hodinami

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění
před 9 hodinami

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN
před 10 hodinami

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící
před 11 hodinami

V Ústí nad Labem uzavřeli důležitý most. Doprava kolabuje i o víkendu
před 12 hodinami

Ukrajina si připomněla Černobyl. Zelenskyj ocenil hrdinství svých krajanů
před 13 hodinami

Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii
před 13 hodinami

Jsme připraveni jednat s Ukrajinou bez předběžných podmínek, vzkazuje Putin
před 15 hodinami

Varovná předpověď počasí. V Česku ještě stále může mrznout
včera

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
včera

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
včera
Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti.
Zdroj: Jan Hrabě