Za vznik IS jsou odpovědné USA, myslí si většina Arabů. A co říkají na džihádisty?

MAGAZÍN - Z průzkumu, uskutečněného Arabským centrem pro výzkum a politická studia (Arab Center for Research and Policy Studies) se sídlem v Kataru, vyplývá, že většina respondentů z 12 arabských zemí považuje IS za produkt intervencí cizích mocností. Uvedlo to 58% dotázaných, uvádí server Stuff.

Pouze 29% účastníků považuje za důvod existence Islámského státu vnitřní konflikty na Blízkém východě, podle Arab Opinion Index 2016, který měří veřejné mínění v celém arabském světě. 43% účastníků respondentů řeklo, že IS je produktem náboženského extremismu a fanatismu na Středním východě.

Podle odborníků na Blízký východ, většina Arabů připisuje vznik IS invazi USA do Iráku. Pro většinu Arabů byla tato intervence USA do záležitostí jiného státu velkou chybou, vedenou primárně sobeckými zájmy americké vlády o ropná pole. IS je podle nich pokračování sunnitského povstání proti šíity ovládané vládě, která se k moci dostala po zániku sekulární vlády Saddáma Husajna, ve které měly majoritu sunnité, vysvětluje stanovisko Arabů Mustafa Gurbuz, analytik Arab Center ve Washingtonu DC.

Jeho kolegyně Tamara Kharroubová říká, že americká invaze do Iráku sice hrála významnou roli, vzestup IS je ale důsledkem vnějších i vnitřních faktorů, díky kterým „velmi extrémní okrajové menšiny, které by pravděpodobně zažily útlak a marginalizaci, byly schopny získat území a kontrolu.“ Podle ní je průzkum Arab Center velmi důležitý, protože poskytuje vhled do arabského chápání celé situace.

Průzkum Arab Opinion Index 2016 byl proveden ve 12 zemích: v Alžírsku, Egyptě, Iráku, Jordánsku, Kuvajtu, Libanonu, Mauritánii, Maroku, Palestině, Saúdské Arábii, Súdánu a Tunisku. Osobně bylo vyzpovídáno 18 310 respondentů. Průzkum se zabýval celou řadou témat, např. pohledem Arabů na jejich ekonomické postavení, Arabským jarem, demokracií a rolí náboženství ve veřejném životě. Jedním z jeho zjištění byla velmi nízká, až marginální podpora IS mezi respondenty. 89%  respondentů mělo negativní pohled na IS, jen 5% jej vnímalo pozitivně. Náboženské přesvědčení respondenta v zásadě vůbec neovlivňovalo, zda-li je IS nahlížen pozitivně či negativně.  

Odborníci nejsou překvapeni nízkou podporou IS mezi Araby, která je dlouhodobá a neměnná. Pro ně je příliš extrémní a nekompatibilní s jejich každodenním islámem, říká Gurburz. IS převážně cílí na mládež dlící na okraji společnosti, dodává. „Skutečnost, že lidé na Západě jsou překvapeni tímto faktem, je ještě více překvapivější než samotná data. Skupina a její činnosti představují brutální teroristickou skupinu a kriminální aktivity, které nejsou lidmi obecně pozitivně vnímány,“ podotýká Kharroubová.

Podle respondentů nejlepší způsob, jak bojovat s IS, je použití vojenské síly (17%), následované ukončením zahraničních intervencí (15%). 14% považuje za klíčové k porážce IS vyřešení palestinské otázky, pro stejný počet je nejlepší metodou přechod k demokracii a 12% považuje za centrální vyřešení syrské krize. Podle Kharroubové samotné zapojení vojenských sil nestačí na porážku IS. Je nutné, tvrdí, věnovat pozornost problému potlačování lidských práv a nedostatku ekonomických příležitostí a demokratických principů. Bez toho vojenské intervence jen povedou k vytvoření nových IS.

V příštích několika měsících plánují výzkumníci vydat data údaje pro jednotlivé země, Podle výzkumníků je zavádějící generalizovat arabský svět jako jednolitou skupinu. „Můžeme opravdu říci, že je tu arabské veřejné mínění? Neřekli bychom, že je tu asijské veřejné míněné, že ne?" říká Jocelyn Sage Mitchell, profesor politologie na Northwestern University v Kataru. „Je důležité, aby byl vzat v úvahu kontext každé země při interpretaci těchto dat.“

Související

Více souvisejících

arab Muslimové Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

před 1 hodinou

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 8 hodinami

před 9 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy