Za vznik IS jsou odpovědné USA, myslí si většina Arabů. A co říkají na džihádisty?

MAGAZÍN - Z průzkumu, uskutečněného Arabským centrem pro výzkum a politická studia (Arab Center for Research and Policy Studies) se sídlem v Kataru, vyplývá, že většina respondentů z 12 arabských zemí považuje IS za produkt intervencí cizích mocností. Uvedlo to 58% dotázaných, uvádí server Stuff.

Pouze 29% účastníků považuje za důvod existence Islámského státu vnitřní konflikty na Blízkém východě, podle Arab Opinion Index 2016, který měří veřejné mínění v celém arabském světě. 43% účastníků respondentů řeklo, že IS je produktem náboženského extremismu a fanatismu na Středním východě.

Podle odborníků na Blízký východ, většina Arabů připisuje vznik IS invazi USA do Iráku. Pro většinu Arabů byla tato intervence USA do záležitostí jiného státu velkou chybou, vedenou primárně sobeckými zájmy americké vlády o ropná pole. IS je podle nich pokračování sunnitského povstání proti šíity ovládané vládě, která se k moci dostala po zániku sekulární vlády Saddáma Husajna, ve které měly majoritu sunnité, vysvětluje stanovisko Arabů Mustafa Gurbuz, analytik Arab Center ve Washingtonu DC.

Jeho kolegyně Tamara Kharroubová říká, že americká invaze do Iráku sice hrála významnou roli, vzestup IS je ale důsledkem vnějších i vnitřních faktorů, díky kterým „velmi extrémní okrajové menšiny, které by pravděpodobně zažily útlak a marginalizaci, byly schopny získat území a kontrolu.“ Podle ní je průzkum Arab Center velmi důležitý, protože poskytuje vhled do arabského chápání celé situace.

Průzkum Arab Opinion Index 2016 byl proveden ve 12 zemích: v Alžírsku, Egyptě, Iráku, Jordánsku, Kuvajtu, Libanonu, Mauritánii, Maroku, Palestině, Saúdské Arábii, Súdánu a Tunisku. Osobně bylo vyzpovídáno 18 310 respondentů. Průzkum se zabýval celou řadou témat, např. pohledem Arabů na jejich ekonomické postavení, Arabským jarem, demokracií a rolí náboženství ve veřejném životě. Jedním z jeho zjištění byla velmi nízká, až marginální podpora IS mezi respondenty. 89%  respondentů mělo negativní pohled na IS, jen 5% jej vnímalo pozitivně. Náboženské přesvědčení respondenta v zásadě vůbec neovlivňovalo, zda-li je IS nahlížen pozitivně či negativně.  

Odborníci nejsou překvapeni nízkou podporou IS mezi Araby, která je dlouhodobá a neměnná. Pro ně je příliš extrémní a nekompatibilní s jejich každodenním islámem, říká Gurburz. IS převážně cílí na mládež dlící na okraji společnosti, dodává. „Skutečnost, že lidé na Západě jsou překvapeni tímto faktem, je ještě více překvapivější než samotná data. Skupina a její činnosti představují brutální teroristickou skupinu a kriminální aktivity, které nejsou lidmi obecně pozitivně vnímány,“ podotýká Kharroubová.

Podle respondentů nejlepší způsob, jak bojovat s IS, je použití vojenské síly (17%), následované ukončením zahraničních intervencí (15%). 14% považuje za klíčové k porážce IS vyřešení palestinské otázky, pro stejný počet je nejlepší metodou přechod k demokracii a 12% považuje za centrální vyřešení syrské krize. Podle Kharroubové samotné zapojení vojenských sil nestačí na porážku IS. Je nutné, tvrdí, věnovat pozornost problému potlačování lidských práv a nedostatku ekonomických příležitostí a demokratických principů. Bez toho vojenské intervence jen povedou k vytvoření nových IS.

V příštích několika měsících plánují výzkumníci vydat data údaje pro jednotlivé země, Podle výzkumníků je zavádějící generalizovat arabský svět jako jednolitou skupinu. „Můžeme opravdu říci, že je tu arabské veřejné mínění? Neřekli bychom, že je tu asijské veřejné míněné, že ne?" říká Jocelyn Sage Mitchell, profesor politologie na Northwestern University v Kataru. „Je důležité, aby byl vzat v úvahu kontext každé země při interpretaci těchto dat.“

Související

Více souvisejících

arab Muslimové Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy