Většina mladých Arabů vnímá USA spíše jako nepřítele, než spojence, jejich zemí. Naopak Rusko je více vnímáno jako spojenec než nepřítel. Odhaluje to průzkum Arab Youth Survey. Podle mladých Arabů též náboženství hraje v regionu příliš velkou roli. Procento těch, kteří si to myslí, každoročně stoupá.
Výzkum vyzpovídal 3 300 arabských respondentů z zemí Perského zálivu (Bahrajn, Kuvajt, Omán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty), Severní Afriky (Alžírsko, Egypt, Libye, Maroko a Tunisko) a Levanty (Irák, Jordánsko, Libanon a Palestinci). Jemen byl zahrnut, Sýrie a Katar ne. .
59% arabských respondentů považuje USA za nepřítele jejich země, 41% za spojence. Rusko naopak je považováno 64% za spojence, 36% za nepřítele, jejich země.
Tato hodnocení jsou v určitém rozporu s vnímáním hlavního spojence USA, Saúdské Arábie, a hlavního spojence Ruska, Íránu. Zatímco Saúdskou Arábii vnímá jako spojence jejich země 80% respondentů (20%ji vnímá jako nepřítele) Írán je naopak vnímán jako nepřítel jejich zemí 67% oslovených občanů arabských zemí (32% jej vnímá jako spojence).
Nicméně, v případě ačkoliv mladí vnímají USA spíše jako nepřítele, stále jsou preferovány jako spojenec, pokud dojde na rozhodování mezi jimi a Ruskem. 38% respondentů si myslí, že USA jsou silnějším spojencem, 37% si to myslí o Rusku.
V postoji k Rusku a USA jsou místní odlišnosti. 45% občanů zemí Perského zálivu považuje USA za silnějšího spojence (38% si to myslí o Rusku). Naopak v Levantě 45% respondentů si myslí, že silnějším spojencem je Rusko (29% si to myslí o USA). Tyto odlišné pohledy reflektují dlouhodobější geopolitické trendy a vazby.
Podle komentátora stanice Bloomberg, který poskytl i komentář ke zprávě, Husseina Ibishe, pokles podpory USA na Blízkém východě je dán především kontroverzní postavou amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho rozhodnutími, které jsou vnímány jako nepřátelské v zemích Levanty jako je přesun americké ambasády do Jeruzaléma.
Naopak Rusko těží z toho, že bylo na Blízkém východě dlouhou dobu nepřítomné a tedy není považováno za hlavní sílu odpovědnou za mnohé problémy v regionu. V porovnání s Trumpem se též ruský prezident Vladimir Putin zdá být přinejmenším důstojnější postavou a stabilnějším státníkem.
Nicméně, tyto sympatie k Rusku nelze přeceňovat. Vychází primárně z nespokojenosti s USA. Rusko je vnímáno v mnoha ohledech čistě pragmaticky jako jistá alternativa k USA např. co se týče nákupu zbraní. Pokud však Rusko nezvládne Sýrii a bude se na Blízkém východě angažovat příliš agresivně, může se jeho percepce mezi mladými Araby rychle změnit.
Mladí Arabové by např. mohli velmi nelibě nést přílišné spojování Ruska s Izraelem. Z geopolitických událostí je izraelsko-palestinský konflikt považován za největší problém, kterému čelí Blízký východ. Myslí si to 28% mladých Arabů. Stejné procento vnímá jako největší geopolitickýproblém na Blízkém východě občanskou válku v Sýrii. Až po nich následuje hrozba terorismu (26%), která dominuje žebříčkům největších hrozeb v evropských průzkumech.
Nicméně, ještě více než geopolitické záležitosti trápí mladé Araby záležitosti ekonomické povahy. 56% považuje stoupající životní náklady za největší problém na Blízkém východě, 45% si to myslí o nezaměstnanosti. Na třetím místě největších oblastí v regionu je nedostatek arabské jednoty (35%), následovaný pomalým ekonomickým růstem (31%). Na pátém místě je již jmenovaný izraelsko-palestinský konflikt.
Tyto pragmatické starosti se zřejmě podepisují i na stále větším despektu k náboženství. 66% mladých Arabů si myslí, že náboženství hraje na Blízkém východě příliš velkou roli. Pro srovnání, v roce 2016 to bylo 52%, v roce 2017 69% a v roce 2018 60%. Lze tedy pozorovat konstantní nárůst.
50% má za to, že náboženské hodnoty drží Blízký východ pozadu. Země Perského zálivu mají na náboženství pozitivnější náhled než země Levanty. Zatímco v Perském zálivu s tímto prohlášením souhlasí 45% dotázaných, v zemích Levanty 61%.V zemích Severních Afriky s tím souhlasí 46%.
10. dubna 2025 9:31
Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem
Související

Nová vlna muslimů do Evropy? Takřka polovina arabského světa je ochotna migrovat

Arabky chtějí méně dětí. Podporují je to v tom i arabští mužové
arab , USA (Spojené státy americké) , Rusko , Náboženství , Muslimové
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat
před 1 hodinou

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech
před 2 hodinami

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál
před 3 hodinami

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně
před 5 hodinami

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel
před 5 hodinami

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump
před 6 hodinami

Letní počasí se blíží. Teploty tento týden citelně vyrostou
Aktualizováno před 12 hodinami

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera

Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
včera

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla
včera

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní
včera

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války
včera

Komu poděkovat za extrémní počasí? Experti odhalili největší znečišťovatelé ovzduší
včera

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize
včera

Diplomaté promluvili: Už nevíme, co Trump vlastně chce. Snažíme se jednat, ale kašle na nás.
včera

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak
včera

USA chtějí ovládnout klíčový plynovod na Ukrajině. Bílý dům čelí obviněním z koloniálního nátlaku
včera

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů
včera
Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem
Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury.
Zdroj: Libor Novák