Rusko zvítězilo nad USA? Mladí Arabové jej vnímají více jako spojence, USA jsou pro většinu z nich nepřítelem, ukazuje průzkum

Většina mladých Arabů vnímá USA spíše jako nepřítele, než spojence, jejich zemí. Naopak Rusko je více vnímáno jako spojenec než nepřítel. Odhaluje to průzkum Arab Youth Survey. Podle mladých Arabů též náboženství hraje v regionu příliš velkou roli. Procento těch, kteří si to myslí, každoročně stoupá.

Výzkum vyzpovídal 3 300 arabských respondentů z zemí Perského zálivu (Bahrajn, Kuvajt, Omán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty), Severní Afriky (Alžírsko, Egypt, Libye, Maroko a Tunisko) a Levanty (Irák, Jordánsko, Libanon a Palestinci). Jemen byl zahrnut, Sýrie a Katar ne. .

59% arabských respondentů považuje USA za nepřítele jejich země, 41% za spojence. Rusko naopak je považováno 64% za spojence, 36% za nepřítele, jejich země.

Tato hodnocení jsou v určitém rozporu s vnímáním hlavního spojence USA, Saúdské Arábie, a hlavního spojence Ruska, Íránu. Zatímco Saúdskou Arábii vnímá jako spojence jejich země 80% respondentů (20%ji vnímá jako nepřítele) Írán je naopak vnímán jako nepřítel jejich zemí 67% oslovených občanů arabských zemí (32% jej vnímá jako spojence).

Nicméně, v případě ačkoliv mladí vnímají USA spíše jako nepřítele, stále jsou preferovány jako spojenec, pokud dojde na rozhodování mezi jimi a Ruskem. 38% respondentů si myslí, že USA jsou silnějším spojencem, 37% si to myslí o Rusku.

V postoji k Rusku a USA jsou místní odlišnosti. 45% občanů zemí Perského zálivu považuje USA za silnějšího spojence (38% si to myslí o Rusku). Naopak v Levantě 45% respondentů si myslí, že silnějším spojencem je Rusko (29% si to myslí o USA). Tyto odlišné pohledy reflektují dlouhodobější geopolitické trendy a vazby.

Podle komentátora stanice Bloomberg, který poskytl i komentář ke zprávě, Husseina Ibishe, pokles podpory USA na Blízkém východě je dán především kontroverzní postavou amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho rozhodnutími, které jsou vnímány jako nepřátelské v zemích Levanty jako je přesun americké ambasády do Jeruzaléma.

Naopak Rusko těží z toho, že bylo na Blízkém východě dlouhou dobu nepřítomné a tedy není považováno za hlavní sílu odpovědnou za mnohé problémy v regionu. V porovnání s Trumpem se též ruský prezident Vladimir Putin zdá být přinejmenším důstojnější postavou a stabilnějším státníkem.

Nicméně, tyto sympatie k Rusku nelze přeceňovat. Vychází primárně z nespokojenosti s USA. Rusko je vnímáno v mnoha ohledech čistě pragmaticky jako jistá alternativa k USA např. co se týče nákupu zbraní. Pokud však Rusko nezvládne Sýrii a bude se na Blízkém východě angažovat příliš agresivně, může se jeho percepce mezi mladými Araby rychle změnit.

Mladí Arabové by např. mohli velmi nelibě nést přílišné spojování Ruska s Izraelem. Z geopolitických událostí je izraelsko-palestinský konflikt považován za největší problém, kterému čelí Blízký východ. Myslí si to 28% mladých Arabů. Stejné procento vnímá jako největší geopolitickýproblém na Blízkém východě občanskou válku v Sýrii. Až po nich následuje hrozba terorismu (26%), která dominuje žebříčkům největších hrozeb v evropských průzkumech.

Nicméně, ještě více než geopolitické záležitosti trápí mladé Araby záležitosti ekonomické povahy. 56% považuje stoupající životní náklady za největší problém na Blízkém východě, 45% si to myslí o nezaměstnanosti. Na třetím místě největších oblastí v regionu je nedostatek arabské jednoty (35%), následovaný pomalým ekonomickým růstem (31%). Na pátém místě je již jmenovaný izraelsko-palestinský konflikt.

Tyto pragmatické starosti se zřejmě podepisují i na stále větším despektu k náboženství. 66% mladých Arabů si myslí, že náboženství hraje na Blízkém východě příliš velkou roli. Pro srovnání, v roce 2016 to bylo 52%, v roce 2017 69% a v roce 2018 60%. Lze tedy pozorovat konstantní nárůst.

50% má za to, že náboženské hodnoty drží Blízký východ pozadu. Země Perského zálivu mají na náboženství pozitivnější náhled než země Levanty. Zatímco v Perském zálivu s tímto prohlášením souhlasí 45% dotázaných, v zemích Levanty 61%.V zemích Severních Afriky s tím souhlasí 46%.

Související

Muslimské studentky

Arabky chtějí méně dětí. Podporují je to v tom i arabští mužové

V evropském prostoru jsou muslimky a obecně ženy z Blízkého východu vnímány jako jakési „továrny na děti“. Tato představa je založena na poměrně negativním hodnocení arabských, primárně muslimských žen jako svého druhu otrokyň, kterým je v tradičně konzervativním prostředí přisouzena role pouhých rodiček, poslušných svého manžela. Ačkoliv tato představa platí pro některé segmenty arabské populace, podle stanice Al-Džazíra i arabský svět následuje trend známý z Evropy – klesající porodnost.

Více souvisejících

arab USA (Spojené státy americké) Rusko Náboženství Muslimové

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy