Rusko zvítězilo nad USA? Mladí Arabové jej vnímají více jako spojence, USA jsou pro většinu z nich nepřítelem, ukazuje průzkum

Většina mladých Arabů vnímá USA spíše jako nepřítele, než spojence, jejich zemí. Naopak Rusko je více vnímáno jako spojenec než nepřítel. Odhaluje to průzkum Arab Youth Survey. Podle mladých Arabů též náboženství hraje v regionu příliš velkou roli. Procento těch, kteří si to myslí, každoročně stoupá.

Výzkum vyzpovídal 3 300 arabských respondentů z zemí Perského zálivu (Bahrajn, Kuvajt, Omán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty), Severní Afriky (Alžírsko, Egypt, Libye, Maroko a Tunisko) a Levanty (Irák, Jordánsko, Libanon a Palestinci). Jemen byl zahrnut, Sýrie a Katar ne. .

59% arabských respondentů považuje USA za nepřítele jejich země, 41% za spojence. Rusko naopak je považováno 64% za spojence, 36% za nepřítele, jejich země.

Tato hodnocení jsou v určitém rozporu s vnímáním hlavního spojence USA, Saúdské Arábie, a hlavního spojence Ruska, Íránu. Zatímco Saúdskou Arábii vnímá jako spojence jejich země 80% respondentů (20%ji vnímá jako nepřítele) Írán je naopak vnímán jako nepřítel jejich zemí 67% oslovených občanů arabských zemí (32% jej vnímá jako spojence).

Nicméně, v případě ačkoliv mladí vnímají USA spíše jako nepřítele, stále jsou preferovány jako spojenec, pokud dojde na rozhodování mezi jimi a Ruskem. 38% respondentů si myslí, že USA jsou silnějším spojencem, 37% si to myslí o Rusku.

V postoji k Rusku a USA jsou místní odlišnosti. 45% občanů zemí Perského zálivu považuje USA za silnějšího spojence (38% si to myslí o Rusku). Naopak v Levantě 45% respondentů si myslí, že silnějším spojencem je Rusko (29% si to myslí o USA). Tyto odlišné pohledy reflektují dlouhodobější geopolitické trendy a vazby.

Podle komentátora stanice Bloomberg, který poskytl i komentář ke zprávě, Husseina Ibishe, pokles podpory USA na Blízkém východě je dán především kontroverzní postavou amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho rozhodnutími, které jsou vnímány jako nepřátelské v zemích Levanty jako je přesun americké ambasády do Jeruzaléma.

Naopak Rusko těží z toho, že bylo na Blízkém východě dlouhou dobu nepřítomné a tedy není považováno za hlavní sílu odpovědnou za mnohé problémy v regionu. V porovnání s Trumpem se též ruský prezident Vladimir Putin zdá být přinejmenším důstojnější postavou a stabilnějším státníkem.

Nicméně, tyto sympatie k Rusku nelze přeceňovat. Vychází primárně z nespokojenosti s USA. Rusko je vnímáno v mnoha ohledech čistě pragmaticky jako jistá alternativa k USA např. co se týče nákupu zbraní. Pokud však Rusko nezvládne Sýrii a bude se na Blízkém východě angažovat příliš agresivně, může se jeho percepce mezi mladými Araby rychle změnit.

Mladí Arabové by např. mohli velmi nelibě nést přílišné spojování Ruska s Izraelem. Z geopolitických událostí je izraelsko-palestinský konflikt považován za největší problém, kterému čelí Blízký východ. Myslí si to 28% mladých Arabů. Stejné procento vnímá jako největší geopolitickýproblém na Blízkém východě občanskou válku v Sýrii. Až po nich následuje hrozba terorismu (26%), která dominuje žebříčkům největších hrozeb v evropských průzkumech.

Nicméně, ještě více než geopolitické záležitosti trápí mladé Araby záležitosti ekonomické povahy. 56% považuje stoupající životní náklady za největší problém na Blízkém východě, 45% si to myslí o nezaměstnanosti. Na třetím místě největších oblastí v regionu je nedostatek arabské jednoty (35%), následovaný pomalým ekonomickým růstem (31%). Na pátém místě je již jmenovaný izraelsko-palestinský konflikt.

Tyto pragmatické starosti se zřejmě podepisují i na stále větším despektu k náboženství. 66% mladých Arabů si myslí, že náboženství hraje na Blízkém východě příliš velkou roli. Pro srovnání, v roce 2016 to bylo 52%, v roce 2017 69% a v roce 2018 60%. Lze tedy pozorovat konstantní nárůst.

50% má za to, že náboženské hodnoty drží Blízký východ pozadu. Země Perského zálivu mají na náboženství pozitivnější náhled než země Levanty. Zatímco v Perském zálivu s tímto prohlášením souhlasí 45% dotázaných, v zemích Levanty 61%.V zemích Severních Afriky s tím souhlasí 46%.

Související

Muslimské studentky

Arabky chtějí méně dětí. Podporují je to v tom i arabští mužové

V evropském prostoru jsou muslimky a obecně ženy z Blízkého východu vnímány jako jakési „továrny na děti“. Tato představa je založena na poměrně negativním hodnocení arabských, primárně muslimských žen jako svého druhu otrokyň, kterým je v tradičně konzervativním prostředí přisouzena role pouhých rodiček, poslušných svého manžela. Ačkoliv tato představa platí pro některé segmenty arabské populace, podle stanice Al-Džazíra i arabský svět následuje trend známý z Evropy – klesající porodnost.

Více souvisejících

arab USA (Spojené státy americké) Rusko Náboženství Muslimové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy