Většina mladých Arabů vnímá USA spíše jako nepřítele, než spojence, jejich zemí. Naopak Rusko je více vnímáno jako spojenec než nepřítel. Odhaluje to průzkum Arab Youth Survey. Podle mladých Arabů též náboženství hraje v regionu příliš velkou roli. Procento těch, kteří si to myslí, každoročně stoupá.
Výzkum vyzpovídal 3 300 arabských respondentů z zemí Perského zálivu (Bahrajn, Kuvajt, Omán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty), Severní Afriky (Alžírsko, Egypt, Libye, Maroko a Tunisko) a Levanty (Irák, Jordánsko, Libanon a Palestinci). Jemen byl zahrnut, Sýrie a Katar ne. .
59% arabských respondentů považuje USA za nepřítele jejich země, 41% za spojence. Rusko naopak je považováno 64% za spojence, 36% za nepřítele, jejich země.
Tato hodnocení jsou v určitém rozporu s vnímáním hlavního spojence USA, Saúdské Arábie, a hlavního spojence Ruska, Íránu. Zatímco Saúdskou Arábii vnímá jako spojence jejich země 80% respondentů (20%ji vnímá jako nepřítele) Írán je naopak vnímán jako nepřítel jejich zemí 67% oslovených občanů arabských zemí (32% jej vnímá jako spojence).
Nicméně, v případě ačkoliv mladí vnímají USA spíše jako nepřítele, stále jsou preferovány jako spojenec, pokud dojde na rozhodování mezi jimi a Ruskem. 38% respondentů si myslí, že USA jsou silnějším spojencem, 37% si to myslí o Rusku.
V postoji k Rusku a USA jsou místní odlišnosti. 45% občanů zemí Perského zálivu považuje USA za silnějšího spojence (38% si to myslí o Rusku). Naopak v Levantě 45% respondentů si myslí, že silnějším spojencem je Rusko (29% si to myslí o USA). Tyto odlišné pohledy reflektují dlouhodobější geopolitické trendy a vazby.
Podle komentátora stanice Bloomberg, který poskytl i komentář ke zprávě, Husseina Ibishe, pokles podpory USA na Blízkém východě je dán především kontroverzní postavou amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho rozhodnutími, které jsou vnímány jako nepřátelské v zemích Levanty jako je přesun americké ambasády do Jeruzaléma.
Naopak Rusko těží z toho, že bylo na Blízkém východě dlouhou dobu nepřítomné a tedy není považováno za hlavní sílu odpovědnou za mnohé problémy v regionu. V porovnání s Trumpem se též ruský prezident Vladimir Putin zdá být přinejmenším důstojnější postavou a stabilnějším státníkem.
Nicméně, tyto sympatie k Rusku nelze přeceňovat. Vychází primárně z nespokojenosti s USA. Rusko je vnímáno v mnoha ohledech čistě pragmaticky jako jistá alternativa k USA např. co se týče nákupu zbraní. Pokud však Rusko nezvládne Sýrii a bude se na Blízkém východě angažovat příliš agresivně, může se jeho percepce mezi mladými Araby rychle změnit.
Mladí Arabové by např. mohli velmi nelibě nést přílišné spojování Ruska s Izraelem. Z geopolitických událostí je izraelsko-palestinský konflikt považován za největší problém, kterému čelí Blízký východ. Myslí si to 28% mladých Arabů. Stejné procento vnímá jako největší geopolitickýproblém na Blízkém východě občanskou válku v Sýrii. Až po nich následuje hrozba terorismu (26%), která dominuje žebříčkům největších hrozeb v evropských průzkumech.
Nicméně, ještě více než geopolitické záležitosti trápí mladé Araby záležitosti ekonomické povahy. 56% považuje stoupající životní náklady za největší problém na Blízkém východě, 45% si to myslí o nezaměstnanosti. Na třetím místě největších oblastí v regionu je nedostatek arabské jednoty (35%), následovaný pomalým ekonomickým růstem (31%). Na pátém místě je již jmenovaný izraelsko-palestinský konflikt.
Tyto pragmatické starosti se zřejmě podepisují i na stále větším despektu k náboženství. 66% mladých Arabů si myslí, že náboženství hraje na Blízkém východě příliš velkou roli. Pro srovnání, v roce 2016 to bylo 52%, v roce 2017 69% a v roce 2018 60%. Lze tedy pozorovat konstantní nárůst.
50% má za to, že náboženské hodnoty drží Blízký východ pozadu. Země Perského zálivu mají na náboženství pozitivnější náhled než země Levanty. Zatímco v Perském zálivu s tímto prohlášením souhlasí 45% dotázaných, v zemích Levanty 61%.V zemích Severních Afriky s tím souhlasí 46%.
Související
Nová vlna muslimů do Evropy? Takřka polovina arabského světa je ochotna migrovat
Arabky chtějí méně dětí. Podporují je to v tom i arabští mužové
arab , USA (Spojené státy americké) , Rusko , Náboženství , Muslimové
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek