Arabky chtějí méně dětí. Podporují je to v tom i arabští mužové

V evropském prostoru jsou muslimky a obecně ženy z Blízkého východu vnímány jako jakési „továrny na děti“. Tato představa je založena na poměrně negativním hodnocení arabských, primárně muslimských žen jako svého druhu otrokyň, kterým je v tradičně konzervativním prostředí přisouzena role pouhých rodiček, poslušných svého manžela. Ačkoliv tato představa platí pro některé segmenty arabské populace, podle stanice Al-Džazíra i arabský svět následuje trend známý z Evropy – klesající porodnost.

V letech 1975 až 1980, ženy ve všech 17 arabských národech rodily v mnohem větší míře než byl světový průměr, který byl 3, 85 dětí na ženu. Sedm arabských zemí – Alžír, Kuvajt, Libye, Omán, Saúdská Arábie, Sýrie a Jemen – měly míru porodnosti větší než 7 dětí na ženu, přičemž největší podíl dětí na ženu měl Jemen s 8,58 dětmi na ženu, poukazuje ve své studii Marcia C. Inhornová, profesorka antropologie a mezinárodních záležitostí z Yale University.

Od roku 1975 však dle Inhornové se odehrává to, co nazývá „tichou reprodukční revolucí v arabském světě“ - jak zní i název jejího článku. Označuje tím poměrně strmý pokles počtu dětí, které jsou arabské ženy ochotny porodit. „ Většina arabských rodin chce mít maximálně dvě až tři děti," sdělila Inhornová Al-Džazíře.

Dnes tak mají jen tři arabské země – Egypt, Jordánsko a Jemen – celkovou míru porodnosti vyšší jak tři děti na ženu. V devíti arabských zemích - Alžírsku, Jordánsku, Libyi, Ománu,

Kataru, Saúdské Arábii, Sýrii, Spojených arabských emirátech a Jemenu poklesla míra porodnosti o téměř čtyři děti. Např. alžírská žena v roce 1980 měla v průměru více než sedm dětí, dnes má jen dvě až tři. „Označili jsme to za tichou revoluci, protože nikdo nemluví o této změně a nebývá to uznáváno,“ uvádí Inhornová.

Podle americké badatelky to je částečně důsledek rostoucího přijímání plánovaného rodičovství a antikoncepce v arabském světě. První začal s podporou plánové porodnosti Egypt v roce 1975, který se potýkal s rozsáhlou populací (dodnes je nejpočetnější arabskou zemí) a bál se, že nekontrolovatelná porodnost by mohla způsobit chaos. Jeho příkladu hbitě následovaly dalších země, jako Maroko či Tunisko.

Nicméně, hlavní díl na klesající porodnosti měla změny pohledu na rodičovství a vztahy obecně u arabských že a mužů a ekonomické změny, kterými arabské země prochází. Podle Inhornové arabští muži dnes ve větší míře se do vztahů pouští z romantických důvodů a nikoliv proto, že by chtěli po ženě, aby jen byla rodičkou jejich dětí. Otcovství je stále u arabských mužů jedna z nejoceňovanějších rodinných rolí, nicméně arabští muži ji vnímají více jako závazek, který je nutí spíše než mít více dětí se o ně postarat a zajistit jejich dobrou, ekonomickou budoucnost např. v podpoře vzdělávání. Kvůli tomu si pořizují méně dětí.

"[Dětské] výdaje jsou tak vysoké, že musíte investovat spoustu peněz do jednoho dítěte, natož abyste měli čtyři nebo pět dětí," sdělila Al-Džazíře 20letá studentka žurnalistiky Mirjam Badrová. Podle ní to je jeden z hlavních důvodů klesající porodnosti arabských žen.

Sama Badrová chce mít děti, až dostuduje a nabude finanční nezávislosti. Na jejím příkladě tak lze vidět další důvod, proč arabské ženy mívají méně dětí. Jako jejich evropské vrstevnice jsou více nezávislé a emancipované a nevnímají ženskou úlohu jen u „plotny“ a „dětské kolíbky“.

Evropa a porodnost muslimek

Klesající počet dětí se týká i migračních komunit z arabského světa, které jsou usídleny na Západě. Médii, zvláště těmi pravicově konzervativními, však probíhají alarmující zprávy o vysoké porodnosti migrantů, což má vést k naprostému nahrazení evropské populace tou muslimskou.

Muslimské ženy mají skutečně větší porodnost v porovnání se svými evropskými vrstevnicemi. Podle odhadů výzkumné organizace Pew Research mají evropské nemuslimsky v průměru míru porodnosti 1,6 dětí na ženu, v případě evropských muslimek v Evropě je to v průměru 2,6 dětí na ženu. To je však stále příliš málo, aby muslimská minorita mohla nahradit tu evropskou.

Podle magazínu The Altantic studie např. z Indonésie ukazují, že klesající počet dětí je spojen se vzrůstající ekonomickou prosperitou. Vyšší čísla muslimských žen v Evropě tvoří chudé, náboženské ženy, které se vnímají jako především matky a strážkyně rodinného krbu (a proto ani nepracují) a které se do Evropy dostali v rámci slučování rodin. I u muslimských žen v Evropě ale platí přímá úměra mezi kariérními ambicemi, vzdělaností a sekulárností a počtem dětí.

Související

Více souvisejících

Muslimové islám arab Egypt porodnost

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

26. dubna 2025 19:41

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy