V evropském prostoru jsou muslimky a obecně ženy z Blízkého východu vnímány jako jakési „továrny na děti“. Tato představa je založena na poměrně negativním hodnocení arabských, primárně muslimských žen jako svého druhu otrokyň, kterým je v tradičně konzervativním prostředí přisouzena role pouhých rodiček, poslušných svého manžela. Ačkoliv tato představa platí pro některé segmenty arabské populace, podle stanice Al-Džazíra i arabský svět následuje trend známý z Evropy – klesající porodnost.
V letech 1975 až 1980, ženy ve všech 17 arabských národech rodily v mnohem větší míře než byl světový průměr, který byl 3, 85 dětí na ženu. Sedm arabských zemí – Alžír, Kuvajt, Libye, Omán, Saúdská Arábie, Sýrie a Jemen – měly míru porodnosti větší než 7 dětí na ženu, přičemž největší podíl dětí na ženu měl Jemen s 8,58 dětmi na ženu, poukazuje ve své studii Marcia C. Inhornová, profesorka antropologie a mezinárodních záležitostí z Yale University.
Od roku 1975 však dle Inhornové se odehrává to, co nazývá „tichou reprodukční revolucí v arabském světě“ - jak zní i název jejího článku. Označuje tím poměrně strmý pokles počtu dětí, které jsou arabské ženy ochotny porodit. „ Většina arabských rodin chce mít maximálně dvě až tři děti," sdělila Inhornová Al-Džazíře.
Dnes tak mají jen tři arabské země – Egypt, Jordánsko a Jemen – celkovou míru porodnosti vyšší jak tři děti na ženu. V devíti arabských zemích - Alžírsku, Jordánsku, Libyi, Ománu,
Kataru, Saúdské Arábii, Sýrii, Spojených arabských emirátech a Jemenu poklesla míra porodnosti o téměř čtyři děti. Např. alžírská žena v roce 1980 měla v průměru více než sedm dětí, dnes má jen dvě až tři. „Označili jsme to za tichou revoluci, protože nikdo nemluví o této změně a nebývá to uznáváno,“ uvádí Inhornová.
Podle americké badatelky to je částečně důsledek rostoucího přijímání plánovaného rodičovství a antikoncepce v arabském světě. První začal s podporou plánové porodnosti Egypt v roce 1975, který se potýkal s rozsáhlou populací (dodnes je nejpočetnější arabskou zemí) a bál se, že nekontrolovatelná porodnost by mohla způsobit chaos. Jeho příkladu hbitě následovaly dalších země, jako Maroko či Tunisko.
Nicméně, hlavní díl na klesající porodnosti měla změny pohledu na rodičovství a vztahy obecně u arabských že a mužů a ekonomické změny, kterými arabské země prochází. Podle Inhornové arabští muži dnes ve větší míře se do vztahů pouští z romantických důvodů a nikoliv proto, že by chtěli po ženě, aby jen byla rodičkou jejich dětí. Otcovství je stále u arabských mužů jedna z nejoceňovanějších rodinných rolí, nicméně arabští muži ji vnímají více jako závazek, který je nutí spíše než mít více dětí se o ně postarat a zajistit jejich dobrou, ekonomickou budoucnost např. v podpoře vzdělávání. Kvůli tomu si pořizují méně dětí.
"[Dětské] výdaje jsou tak vysoké, že musíte investovat spoustu peněz do jednoho dítěte, natož abyste měli čtyři nebo pět dětí," sdělila Al-Džazíře 20letá studentka žurnalistiky Mirjam Badrová. Podle ní to je jeden z hlavních důvodů klesající porodnosti arabských žen.
Sama Badrová chce mít děti, až dostuduje a nabude finanční nezávislosti. Na jejím příkladě tak lze vidět další důvod, proč arabské ženy mívají méně dětí. Jako jejich evropské vrstevnice jsou více nezávislé a emancipované a nevnímají ženskou úlohu jen u „plotny“ a „dětské kolíbky“.
Evropa a porodnost muslimek
Klesající počet dětí se týká i migračních komunit z arabského světa, které jsou usídleny na Západě. Médii, zvláště těmi pravicově konzervativními, však probíhají alarmující zprávy o vysoké porodnosti migrantů, což má vést k naprostému nahrazení evropské populace tou muslimskou.
Muslimské ženy mají skutečně větší porodnost v porovnání se svými evropskými vrstevnicemi. Podle odhadů výzkumné organizace Pew Research mají evropské nemuslimsky v průměru míru porodnosti 1,6 dětí na ženu, v případě evropských muslimek v Evropě je to v průměru 2,6 dětí na ženu. To je však stále příliš málo, aby muslimská minorita mohla nahradit tu evropskou.
Podle magazínu The Altantic studie např. z Indonésie ukazují, že klesající počet dětí je spojen se vzrůstající ekonomickou prosperitou. Vyšší čísla muslimských žen v Evropě tvoří chudé, náboženské ženy, které se vnímají jako především matky a strážkyně rodinného krbu (a proto ani nepracují) a které se do Evropy dostali v rámci slučování rodin. I u muslimských žen v Evropě ale platí přímá úměra mezi kariérními ambicemi, vzdělaností a sekulárností a počtem dětí.
Související
Pouť do Mekky si vyžádala už stovky mrtvých. Důvodem je extrémní počasí
Začal posvátný měsíc muslimů, ramadán. Některé země se na něm neshodly
Muslimové , islám , arab , Egypt , porodnost
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek