Aleppo – Občanská válka v Sýrii je jedním z nejhůře mediálně zmapovaných konfliktů současnosti. Manipulované zprávy s propagandistickým podtextem, zaujatost vůči té či oné straně boje jsou na denním pořádku. Podle české novinářky Markéty Kutilové, která se konflikt snaží mapovat, je smutné, že serózní média často přebírají PR džihádistů.
Mediální manipulace s fakty se prý dopouštějí všechny strany konfliktu. I relativně seriózní západní média. Dokonalým příkladem může být bitva o největší syrské město Aleppo. Fotky a videa, která západní média přinášela, byla výhradně z oblastí kontrolovaných tzv. rebely. Tito rebelové novinářům zdarma poskytli potřebné dokumentace.
Zejména fotky mrtvých dětí, ale hojně také zachránce v bílých helmách, kteří pomáhají zraněným. Bílé helmy jsou záchranáři z řad rebelů, často prý podporované ze západních zemí. Jde však z velké míry o džihádisty, kteří město kontrolovali. Většina tzv. umírněné opozice je podle expertů už dávno mrtvá, nebo odešli do zahraničí. Rebely tak dnes tvoří zejména sunnitské džihádistické skupiny (například fronta An-Nusra), které v boji proti režimu Bašára Asada podporuje Turecko nebo Saúdská Arábie.
Pro novinářku je tak znepokojivé, že ostatní reportéři a média bez problémů publikují a přebírají fotky a videa právě od takových lidí. Příkladem mediální manipulace ze strany džihádistů bylo tvrzení, že ve městě trpí hladem čtvrt milionu civilistů. Nakonec se ukázalo, že jich je podstatně méně a že jejich polovinu tvoří sunnitší bojovníci. Mediální servis místních skupin tak zajistí pohodlný přístup k informacím pro zahraniční novináře.
Důvodem „laxního“ přístupu je však racionální obava ze strany džihádistů. Ti zahraniční novináře na své území nepouštějí a ti jsou pak odkázáni právě na informace, které jim poskytne tato „jedna strana konfliktu“. Umírněná opozice prý působí už jen v oblasti na jihu země (Daráa), bojuje s Asadem a zažívá utrpení. Nemá však tak dobré PR jako džihádističtí rebelové a o jejich boji se takřka nic nedozvíme.
Mediální masáže však využívá i ruská a asadovská strana. Příkladem může být nedávno provedený chemický útok ve městě Chán Šajchún. Dle jejich rétoriky za útokem stáli rebelové, aby poskytli Američanům záminku k zásahu. Známý propagandistický web Aeronet dokonce přišel s informací, že za útokem stojí již výše zmíněné bílé helmy a americká CIA.
Každá strana tak přichází se svou verzí, zatímco skutečné vyšetření útoku pokulhává. Podle české novinářky Kutilové na místě útoků nepůsobí žádná mezinárodní vyšetřovací komise.
Na nebezpečí používání džihádistické propagandy jako zdroje informací z místa poukazuje i britský analytik a odborník na Blízký východ Robert Fisk: „Snímky z Idlíbu jsou rozhodující. Děsivé. Příšerné. Ale musíme také pamatovat na 250 tisíc civilistů z východního Aleppa, ze kterých najednou bylo 150 tisíc a nakonec se ukázalo, že jich tam bylo jen 90 tisíc. Syrská válka je nejhůře mediálně pokrytý konflikt na světě.“ Kutilová připouští, že materiály ze strany tzv. Islámského státu (IS) média ignorují. Nechápe však, proč přebírají PR ostatních džihádistů.
Související
Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků
Při útocích syrské armády zemřelo na severozápadě Sýrie devět civilistů
Syrská krize , plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) , Islámský stát (IS) , Sýrie Aleppo , Bašár Asad , Ruské angažmá v Sýrii , An-Nusra
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák