Bílé přilby: Co skrývá záhadná kontroverzní organizace?

Syrskou organizaci civilní obrany Bílé přilby tvoří okolo tří tisíc dobrovolníků. Bývalí krejčí, pekaři a studenti se ve válkou zmítané Sýrii snaží zachraňovat raněné. U desítek tisíc lidí se jim to již podařilo. Šlechetné činy těchto jedinců ovšem obklopuje stín pochybností. Jak jsou Bílé přilby financovány, kdo je založil a co je jejich skutečným cílem?

Organizace Bílé přilby působí na všech územích, které nekontrolují síly Bašára al-Asada a Islámského státu. Původně malé a netrénované skupinky dobrovolníků se za několik let vyvinuly v impozantní pátrací a záchranou sílu. Tato organizace získala své označení podle barvy přileb, které její členové nosí.

Bílé přilby založil v roce 2013 bývalý britský armádní důstojník James Le Mesurier, který se zúčastnil řady intervencí NATO, např. do Kosova, Libanonu a Iráku. Podle informací britského deníku Economist je finančně podporuje především Spojené království a USA. Economist je považuje za potenciálně důležitou organizaci, jež bude hrát zásadní roli v poválečné Sýrii.

Vznik a fungování Bílých přileb provází několik nejasností. K nejčastější kritice organizace patří její údajné napojení na Islámský stát, rozšiřování lživých informací a podpora západních států.

Teroristé nebo záchranáři?

Spolupráci Bílých přileb a Islámského státu rozebírá ve svém článku pro internetové stránky inews.co.uk Serina Sandhuová. Někteří odpůrci této organizace podle ní věří, že Bílé přilby udržují těsné kontakty s extrémistickou organizací Džabhat Fatah aš-Šám, která bojuje proti syrské vládě. Vychází přitom z fotografie, na níž členové obou uskupení společně oslavují.

Věrohodnost této domněnky zvyšuje i rozhodnutí amerických úřadů zamítnout žádost Raeda Saleha, jednoho z vůdců Bílých přileb, který se snažil získat vízum pro vstup do země. Saleh si měl v USA převzít ocenění za humanitární práci. Jeho vízum bylo zamítnuto bez udání důvodu. Americké ministerstvo zahraničí odmítlo tento případ komentovat s tím, že se k jednotlivým rozhodnutím svých pracovníků ze zásady nevyjadřuje. Obecně ovšem platí, že „kterákoliv osoba, jež je podezřívána ze vztahů s extrémistickými skupinami, či představuje bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy, vízum nedostane”. Washington, D. C. tak znemožnil vůdci skupiny, kterou sám podporuje, vstup na vlastní území.

Pravdu a lež již nelze rozlišit

Velkým odpůrcem Bílých přileb jako rozšiřovatele lživých informací je Rusko. Nedávný článek v ruském deníku Pravda se domnívá, že ne všechny zprávy zveřejňované touto dobrovolnickou organizací jsou pravdivé. Smísení pravdivého a vykonstruovaného zpravodajství tak způsobuje obecnou ztrátu důvěry v předávání informací médii.

V září loňského roku Bílé helmy údajně zfalšovaly fotografii, jež měla dokázat ruské bombardování obytných domů v Sýrii. Nakonec se ale ukázalo, že šlo o podvrh. Fotografie byly totiž pořízeny týden před začátkem operace ruských leteckých sil v Palestině. „I když není pochyb o tom, že někoho skutečně zachránili, mnoho videí, která ukazují tyto hrdiny při práci, jsou vyloženě nerealistická,” uvádí Rick Sterling pro internetové stránky theduran.com.

Bílé přilby zajištují přísun peněz k Islámskému státu

Bílé přilby hospodaří s asi 50 miliony amerických dolarů ročně. V roce 2016 získaly podle tvrzení Pravdy 12,5 milionů liber od britské vlády. V dřívějších letech dostaly desítky milionů amerických dolarů od americké vlády, Agentury Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj a společností spojených s Georgem Sorosem.

Jeden z nejvyšších vůdců Bílých přileb, Mosab Obeidat, se prý dokonce podílel na financování radikálů. S pomocí Obeidata se k syrským extrémistům mohlo prostřednictvím místních kriminálních skupin dostat až 2,2 milionů amerických dolarů.

Bílé přilby také úzce spolupracují s newyorskou zájmovou organizací Syria Campaign. Jejím cílem je vytvoření svobodné a míruplné Sýrie. Tato organizace o sobě tvrdí, že není spojena s žádnou politickou skupinou ani v Sýrii, ani mimo ní. Syria Campaign se snaží získávat peníze pro Bílé přilby od soukromých dárců, což je údajně jediný způsob, jak se mohou dostat k prostředkům na své fungování.

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu

Ve čtvrtek provedl Izrael letecké útoky na syrské přístavní město Latakia, jak informovala syrská státní média. Výsledkem těchto útoků bylo několik požárů, přičemž podle Syrského pozorovacího centra pro lidská práva (SOHR) byly útoky zaměřeny na sklady zbraní v Latakii. 

Více souvisejících

Sýrie Syrská krize Bílé přilby (White helmets)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 55 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy