Chemický útok měl zmařit mír. Expert přinesl překvapivý pohled na situaci v Sýrii

MAGAZÍN - Jelikož je to Turecko, kdo ve skutečnosti kontroluje některé z povstaleckých skupin operujících v Sýrii, mohlo by je jistým způsobem držet zkrátka. Myslí si to alespoň vojenský analytik Kamal Alam. Expert na Blízký východ působící ve výzkumném londýnském pracovišti Royal United Services Institute s tímto názorem vystoupil v rozhovoru pro server RT.

Obnova americko-ruské spolupráce

V sobotu vstoupil v platnost plán na vytvoření tzv. bezpečných zón v Sýrii, který společně předložily Rusko, Turecko a Írán. Má zahrnovat vznik bezletových zón ve čtyřech oblastech deeskalace bojů.

Uvedené zóny mají být vytvořeny nejen v regionech, které mají pod kontrolou síly syrského režimu prezidenta Bašára Asada, ale také v oblastech ovládaných povstaleckými skupinami. Navíc, Spojené státy v posledních dnech daly najevo ochotu obnovit v Sýrii své vojenské kontakty s Ruskem.

Jak tedy poslední vývoj interpretuje analytik? Domnívá se, že jsme svědky případného začátku bližší americko-ruské vojenské spolupráce v krvavou občanskou válkou zmítané Sýrii?

"Může tomu tak klidně být," odpovídá Alam. Připomíná, že Trump ve své volební kampani velmi otevřeně tvrdil, že jeho případná administrativa bude spatřovat jedinou možnost k ukončení války v Sýrii v hledání cest k bližší spolupráci s Moskvou, avšak poté jsem viděli, jaká realita nastala po amerických volbách.

Podle experta nyní zažíváme jistý návrat k tomu, jak byly původně rozdány karty. "Trump a generálové okolo něj, mnozí z nich dávali velmi jasně najevo, že tato válka může skončit pouze prostřednictvím těsné kooperace s Rusy," konstatuje Alam.

Za hlavní příčinu tohoto stavu odborník označuje skutečnost, že ruská armáda si v boji s povstalci v Sýrii vedla velice úspěšně. "To je něco, co se koaličním silám (pod vedením USA) nedaří," zdůrazňuje analytik.

Světlo na konci tunelu

Dá se tedy dle experta očekávat, že americká strana, především pak Pentagon, bude souhlasit s dohodou o deeskalaci syrského konfliktu? "Myslím si, že to je něco, co bude určovat, zda Turecko dokáže držet zkrátka některé ze skupin, které v Sýrii podporuje," soudí Alam.

Co se týká americké strany, analytik se nedomnívá, že Spojené státy by nyní jakkoliv kontrolovaly povstalecké skupiny, které na syrském bojišti působí. Poskytovaly jim sice peníze a zbraně, ale skutečná kontrola nad těmito skupinami již leží v tureckých rukou, deklaruje odborník. Dodává, že bude zajímavé sledovat, jak se celá situace ohledně deeskalace války v Sýrii nyní vyvine.

"Pochopitelně, doufám v to," odpovídá Alam na dotaz, zda se perspektiva míru s Sýrii o něco přiblížila, když byly obnoveny americko-ruské kontakty. Konstatuje, že je dobrá věc zůstávat optimistou, ale na druhou stranu v případě Sýrie pokaždé, když se zdálo, že vidíme světlo na konci tunelu, došlo k nějaké dramatické události, která mír doslova vyhodila z okna.  

Expert v té souvislosti zmiňuje útok chemickými zbraněmi z minulého měsíce, k němuž došlo v provincii Idlib jen krátce poté, co Donald Trump prohlásil, že Bašár Asad není nepřítel. "Dva dny poté tam proběhl útok od někoho od někoho, kdo chtěl zmařit mír," připomíná Alam.  

Zdá se, že se zde nyní otevírá velice dobrá příležitost pro mír, myslí si analytik. Dodává, že mírové rozhovory v Astaně tedy lze hodnotit jako značně úspěšné, zatímco jednání ve švýcarské Ženevě fakticky selhala.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie Turecko USA (Spojené státy americké) Rusko plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy