MAGAZÍN - Jelikož je to Turecko, kdo ve skutečnosti kontroluje některé z povstaleckých skupin operujících v Sýrii, mohlo by je jistým způsobem držet zkrátka. Myslí si to alespoň vojenský analytik Kamal Alam. Expert na Blízký východ působící ve výzkumném londýnském pracovišti Royal United Services Institute s tímto názorem vystoupil v rozhovoru pro server RT.
Obnova americko-ruské spolupráce
V sobotu vstoupil v platnost plán na vytvoření tzv. bezpečných zón v Sýrii, který společně předložily Rusko, Turecko a Írán. Má zahrnovat vznik bezletových zón ve čtyřech oblastech deeskalace bojů.
Uvedené zóny mají být vytvořeny nejen v regionech, které mají pod kontrolou síly syrského režimu prezidenta Bašára Asada, ale také v oblastech ovládaných povstaleckými skupinami. Navíc, Spojené státy v posledních dnech daly najevo ochotu obnovit v Sýrii své vojenské kontakty s Ruskem.
Jak tedy poslední vývoj interpretuje analytik? Domnívá se, že jsme svědky případného začátku bližší americko-ruské vojenské spolupráce v krvavou občanskou válkou zmítané Sýrii?
"Může tomu tak klidně být," odpovídá Alam. Připomíná, že Trump ve své volební kampani velmi otevřeně tvrdil, že jeho případná administrativa bude spatřovat jedinou možnost k ukončení války v Sýrii v hledání cest k bližší spolupráci s Moskvou, avšak poté jsem viděli, jaká realita nastala po amerických volbách.
Podle experta nyní zažíváme jistý návrat k tomu, jak byly původně rozdány karty. "Trump a generálové okolo něj, mnozí z nich dávali velmi jasně najevo, že tato válka může skončit pouze prostřednictvím těsné kooperace s Rusy," konstatuje Alam.
Za hlavní příčinu tohoto stavu odborník označuje skutečnost, že ruská armáda si v boji s povstalci v Sýrii vedla velice úspěšně. "To je něco, co se koaličním silám (pod vedením USA) nedaří," zdůrazňuje analytik.
Světlo na konci tunelu
Dá se tedy dle experta očekávat, že americká strana, především pak Pentagon, bude souhlasit s dohodou o deeskalaci syrského konfliktu? "Myslím si, že to je něco, co bude určovat, zda Turecko dokáže držet zkrátka některé ze skupin, které v Sýrii podporuje," soudí Alam.
Co se týká americké strany, analytik se nedomnívá, že Spojené státy by nyní jakkoliv kontrolovaly povstalecké skupiny, které na syrském bojišti působí. Poskytovaly jim sice peníze a zbraně, ale skutečná kontrola nad těmito skupinami již leží v tureckých rukou, deklaruje odborník. Dodává, že bude zajímavé sledovat, jak se celá situace ohledně deeskalace války v Sýrii nyní vyvine.
"Pochopitelně, doufám v to," odpovídá Alam na dotaz, zda se perspektiva míru s Sýrii o něco přiblížila, když byly obnoveny americko-ruské kontakty. Konstatuje, že je dobrá věc zůstávat optimistou, ale na druhou stranu v případě Sýrie pokaždé, když se zdálo, že vidíme světlo na konci tunelu, došlo k nějaké dramatické události, která mír doslova vyhodila z okna.
Expert v té souvislosti zmiňuje útok chemickými zbraněmi z minulého měsíce, k němuž došlo v provincii Idlib jen krátce poté, co Donald Trump prohlásil, že Bašár Asad není nepřítel. "Dva dny poté tam proběhl útok od někoho od někoho, kdo chtěl zmařit mír," připomíná Alam.
Zdá se, že se zde nyní otevírá velice dobrá příležitost pro mír, myslí si analytik. Dodává, že mírové rozhovory v Astaně tedy lze hodnotit jako značně úspěšné, zatímco jednání ve švýcarské Ženevě fakticky selhala.
Související
Izrael zřejmě neomezil odvetu jen na Írán. Útočil i v další zemi
Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu
Sýrie , Turecko , USA (Spojené státy americké) , Rusko , plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017)
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 36 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák