Islamisté udeřili v Egyptě: 29 mrtvých křesťanů při střelbě na autobus s kopty

Káhira - Dnešní útok na koptské křesťany v Egyptě si vyžádal nejméně 29 mrtvých a 22 zraněných. Mezi oběťmi bylo i mnoho dětí. S odvoláním na egyptské ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo vnitra a svědky o tom informovaly tiskové agentury. Zatím neznámí útočníci stříleli na vozidla s kopty v provincii Mínja jižně od Káhiry.

Podle svědků incidentu autobus a další vozidla s kopty, kteří měli po pouštní cestě namířeno do kláštera svatého Samuela, zastavilo asi osm až deset maskovaných mužů ve vojenských uniformách a následně na věřící začali střílet. Egyptské ministerstvo vnitra uvedlo, že atentátníci na místo přijeli ve třech sportovně užitkových vozech s náhonem na čtyři kola. Bezpečnostní složky po útočnících zahájily rozsáhlé pátrání.

České ministerstvo zahraničí i nadále upozorňuje turisty, že v celém Egyptě je nadále třeba dbát zvýšené opatrnosti, respektovat pokyny bezpečnostních složek a vyhýbat se jakýmkoliv veřejným shromážděním či demonstracím. Bezpečnost turistických letovisek u Rudého moře a významných staroegyptských památek je podle české diplomacie zajištěna dostatečně.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí svolal schůzi bezpečnostních expertů a egyptská vláda, uvedla, že útočníkům se nepodaří zemi rozdělit. Imám káhirské mešity Al-Azhar šajch Muhammad Ahmad Tájib požádal Egypťany, aby se "sjednotili v boji proti brutálnímu terorismu". Za "odporný zločin" útok označilo také například palestinské radikální hnutí Hamas, které vládne v Pásmu Gazy.

Sísí později informoval, že jeho země zaútočila na základny, kde byli útočníci vycvičeni, ale neuvedl další podrobnosti. Agentura AP napsala s odkazem na vládní zdroje, že egyptské letectvo zaútočilo na vojenské základny ve východní Libyi. Svědkové z místa útoku agentuře AFP sdělili, že letectvo zaútočilo na čtyři místa ve východolibyjském městě Derna, které ovládá milice blízká teroristické síti Al-Káida.

"Apeluji na prezidenta Trumpa: vkládám ve vás svou důvěru, věřím, že dostojíte svému slovu a že z boje proti terorismu učiníte svůj hlavní úkol," uvedl egyptský prezident v televizním vystoupení jen několik hodin po útoku. Americký prezident Donald Trump útok v Egyptě komentoval prohlášením, že "krev křesťanů už nesmí být dále prolévána". "Teroristé vedou válku proti civilizaci a všichni, kdo uznávají hodnotu života, se musí tomuto zlu postavit a porazit jej," řekl dále Trump.

Islamisté, jejichž cílem je svržení vlády prezidenta Abdal Fattáha Sísího, znásobili útoky v Egyptě po svržení tehdejšího islamistického prezidenta z nyní zakázaného Muslimského bratrstva Muhammada Mursího v roce 2013. Radikálové koptské křesťany viní z podpory sesazení Mursího. V zemi platí tříměsíční výjimečný stav poté, co na začátku dubna zabili sebevražední atentátníci ve dvou kostelech - v Tantě a v Alexandrii - 45 lidí. K tomuto masakru se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Radikálové tehdy varovali před dalšími útoky. Koptská menšina, která tvoří asi deset procent z 94 milionů obyvatel Egypta, je největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě.

České ministerstvo zahraničí už po dubnových teroristických útocích proti koptským chrámům doporučilo pečlivě vážit individuální cesty do Káhiry a okolí a na celém území dbát zvýšené opatrnosti. "V tuto chvíli neexistuje předpoklad, že by nařízení o vyhlášení výjimečného stavu mělo jakýkoliv přímý vliv na fungování egyptských turistických letovisek u Rudého moře," uvedlo tehdy české ministerstvo zahraničí. "Toto detailní doporučení zůstává platné i po dnešním útoku," řekla ČTK Irena Valentová z ministerstva zahraničí.

Podle diplomatů je bezpečnostní situace v Egyptě stabilní. Výjimkou je sever Sinajského poloostrova a oblasti u západní hranice s Libyí. "V některých oblastech, včetně Káhiry, může docházet k teroristickým útokům, zaměřeným převážně proti egyptským bezpečnostním složkám a jejich infrastruktuře," varovalo ministerstvo.

Česká diplomacie proto doporučuje, aby lidé do Egypta cestovali pouze v odůvodněných případech. "To se netýká cest s turistickými kancelářemi do letovisek při Rudém moři a návštěv významných staroegyptských památek, jejichž bezpečnost je zajištěna dostatečně," dodal Černínský palác. Lidé by podle něj měli pečlivě vážit individuální cesty do oblasti Velké Káhiry, tedy egyptského hlavního města a jejího okolí.

Českým turistům mířícím do Egypta ministerstvo doporučuje, aby se zaregistrovali do databáze cestovatelů DROZD a sledovali webové stránky českého velvyslanectví v Káhiře. Upozornilo také, že egyptská strana striktně kontroluje platnost cestovních dokladů, které musí být platné ještě nejméně šest měsíců po předpokládaném datu odjezdu z Egypta.

Útoky na koptské křesťany v Egyptě:

1. ledna 2011 - Výbuch bomby umístěné ve vozidle zaparkovaném před koptským kostelem v egyptské Alexandrii si vyžádal 23 lidských životů. Zranění utrpělo téměř sto lidí. Bezprostředně po výbuchu vypukly v ulicích města střety mezi křesťany a muslimy. Egypt později obvinil z atentátu před koptským kostelem v Alexandrii islamistickou palestinskou organizaci Armáda islámu, která ovšem odpovědnost odmítla.

9. října 2011 - Nejméně 28 lidí zahynulo a na 150 bylo zraněno při násilnostech v ulicích Káhiry. Nepokoje vypukly poté, co skupina Egypťanů začala házet kamením na koptské křesťany. Ti ve městě protestovali proti nedávnému vypálení kostela a proti vládnoucí armádě, která podle nich podobné incidenty nepostihuje dost tvrdě.

15. února 2015 - Radikálové z Islámského státu zveřejnili na internetu video, na němž je podle jejich tvrzení zachyceno stětí skupiny mužů označených za egyptské křesťany nedávno unesené v Libyi. Islamisté zavraždili 21 Egypťanů, příslušníků křesťanské koptské církve. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v reakci na vraždění nechal bombardovat pozice radikálů v Libyi.

11. prosince 2016 - Nejméně 25 mrtvých, většinou žen, si vyžádal bombový útok, který byl spáchán uvnitř koptského kostela v Káhiře. Dalších pět desítek lidí výbuch zranil. K atentátu se přihlásila radikální skupina Islámský stát (IS). Egypt přípravu útoků původně připsal zakázanému Muslimskému bratrstvu.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Teroristické útoky v Egyptě Islámský stát (IS) koptové

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy