Čeká USA další neplodná válka? Blízkovýchodní země se jim vzpírá

Americký prezident Donald Trump během své návštěvy Blízkého východu dal jasně najevo, že Írán považuje za svého nepřítele. Potěšil tím Saúdskou Arábii i Izrael, které se obávají mocenských ambicí Íránu v regionu. Írán neskrýval své znechucení, nicméně, Trump mu svým způsobem hraje do karet. Íránský režim je postaven na silném antiamerikanismu, který Trump jen podpořil. Írán nemá žádný zájem před Spojenými státy jakožto i dalšími vůči němu nepřátelskými státy schovávat hlavu do písku, podotýká magazín Foreign Policy, který nicméně varuje, že Íránu i Spojeným státům se situace na Blízkém východě může vymknout z rukou.

V nedávných íránských prezidentských volbách znovu vyhrál reformistický prezident Hasan Rúhání. Trumpova tvrdá slova jej zanechala v obtížné pozici. Rúhání by rád pokračoval ve směru, který započal jadernou smlouvou uzavřenou s Obamou, a jenž má podobu otevírání se Západu a hledání kompromisu s íránskými regionálními protivníky. Nyní však by to mohlo být považována za ztrátu tváře. Ještě podstatnější problémem pro Rúháního je, že konečnou autoritou v oblasti zahraniční politiky a strategického rozhodování má nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Sajjid Alí Chameneí. Ten nemá zájem omezovat íránské mocenské, ambice – jinými slovy aktivity Islámských revolučních gard (IRG), nejmocnějšího vojenského ústavu Íránu.

Rúhání se měl pokoušet během nukleární dohody o omezení operací uskutečňovaných IGR v Jemenu a IGR měly na oplátku mu bránit ve znovuzvolení. Nicméně, tyto vnitřní spory nikdy nevyšly na povrch a Rúhání stojí za oficiální verzí Íránu, která popírá, že by IGR vedly jakékoliv skryté aktivity. Pokud by skutečně chtěl Rúhání nějakým způsobem potlačit vliv IGR v Íránu, musel by přijít s přesvědčivým důvodem jako např., že IGR svými stínovými válkami na Blízkém východě přispívají k nestabilitě v regionu a negativně ovlivňují jak íránskou ekonomiku, tak mezinárodní pozici.

Jelikož ale tyto důvody lze uplatnit už nyní a IGR stále pokračuje ve svých operacích, je jisté, že Chameneí vnímá přínosy IGR jako větší než případná negativa. Cílem Íránu je donutit USA stáhnout se z Blízkého východu a neovlivňovat tamní rovnováhu ve prospěch jeho konkurentů, jenž společně chtějí zničit Írán a jeho spojence (libanonský Hizballáh, Asadův režim, šiítové Iránu a Jemenu). IGR v tomto ohledu provádí poměrně úspěšnou práci a v občanských válkách v Sýrii a Jemenu se ukázaly být silou, se kterou je třeba počítat.

Klíčem tohoto úspěchu jsou zahraniční vojenští  klienti, kteří se stali v posledních letech stále efektivnějšími. Před americkou okupací Iráku se klientský program IRG zaměřoval na poskytování strategických odstrašujících prostředků, a to především prostřednictvím sponzorování skupin jako Hizballáh a palestinského džihádu, které zastrašovaly Izrael teroristickými a raketovými útoky. Po pádu režimu Saddáma Husajna začala divize zvláštních sil IRG, známá jako Jednotky Quds (též Jeruzalémské jednotky) rozpracovávat metody, jak využít tyto vojenské klienty na útočnější operace.

Architektem této strategie je Kásim Sulejmaní. Časopis Times jej zařadil mezi 100 nejvýznamnějších lidí světa. Píše o něm, že pro Íránce je Sulejmaní kombinací Jamese Bonda, Erwina Rommela a Lady Gaga. Sulejmani je v Íránu považován za lidového hrdinu, který bojuje za Írán proti Západu a sunnitským nepřátelům a je schopen jim být hrozbou. Sulejmaní posiluje tento obraz prostřednictvím dovedné sebe-propagandy, spočívající např. v focení selfies na bojištích. Jeho kritici Íránu upozorňují, že by mohl stát íránským „as-Sísím“, tj. generálem, který uchopil moc v zemi, uvádí stanice BBC.   

Pyrrhovo vítězství?

Jisté je, že Sulejmaního metody nesou ovoce. Zatímco sousedé Íránu nalili miliardy dolarů na použití konvenčních zbraní, Írán investoval do poměrně levných náhradních sil, které se ukázaly být v mnoha ohledech velice účinné. Zabránily tomu, aby se Irák stal nástrojem USA a Sýrie čelila dominanci sunnitských extrémistických rebelů podporovaných koalicí USA a blízkovýchodních konkurentů Íránu (Írán má fakticky v Sýrii víc vojáků než Asadova vláda), a přesměrovaly pozornost a prostředky Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů od Sýrie tím, že vyvolaly válku v Jemenu. Íránský vliv v každé z těchto zemí narůstá, stejně jako jeho vliv v regionu.

Írán může ale přecenit své síly. Zatím se mu daří vyhýbat se konfliktu, který by jej přímo ohrožoval. I přes veškeré nepřátelství sdílí s USA touhu udržet v Iráku u moci tamní šiítskou vládu. V zemi ale fungují též skupiny, které rutinně hroz, že se zaměří na americké síly a které podporuje Írán. Pokud by USA více zasáhly v Sýrii a Jemenu, Írán by jim mohl dát povolení. Tím by se ale konflikt mohl dostat z kontroly Íránu. IRG jsou schopné vést účinnou zástupnou válku, v přímém boji proti s americkou armádou lze očekávat mnohem menší úspěch. Proto Írán se nechce pouštět do boje s USA, pokud by ale pokoušel hrát svoji obvyklou hru tvrději než obvykle, USA by mohly zatlačit stejně tvrdě zpět.

Schopnost ovlivňovat události mimo své hranice prostřednictvím zástupných skupin je jak nejdůležitějším strategickým faktorem Íránu, tak jeho největší slabinou v kontextu odcizení se Blízkému východu. Řešení tohoto paradoxu by podle Foreign Policy vyžadovalo posun v zastřešující politické a ideologické agendě Islámské republiky. Ale pokud antiamerikanismus zůstane převládajícím cílem iránského režimu a pokud bude tento cíl prosazován prostřednictvím zahraničních vojenských skupin, Íránci nepoznají mír a stabilitu.

Související

Více souvisejících

Írán Hasan Rúhání Armáda Írán

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 49 minutami

Jiří Bartoška v Karlových Varech 2024.

Ve Varech končí filmový festival. Cenu získali Mádl, Trojan i Owen

Hlavní cenu na karlovarském filmovém festivalu dnes získal britský dokumentární film "Náhlý záblesk hlubších věcí" od režiséra Marka Cousinse. Režisér obdržel Křišťálový glóbus z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky za portrét významné postavy britského moderního umění, malířky Wilhelminy Barns-Grahamové.  

před 1 hodinou

UEFA

Tresty od UEFA dostali Bellingham s Demiralem. Ten navíc přijde o čtvrtfinále s Nizozemskem

Zatímco Angličané se naštěstí nebudou muset oželet svou největší hvězdu Judea Bellinghama, to Turci naopak budou muset proti Nizozemcům nahradit Meriha Demirala. Oba fotbalisté totiž dostali tresty od Evropské fotbalové unie UEFA za jejich nevhodná gesta. Co se týče anglického záložníka Realu Madrid, ten za nevodné gesto směrem ke slovenské střídačce dostal pouze pokutu 30 000 eur (v přepočtu zhruba 750 000 korun), Meriha Demirala potrestali dvouzápasovým flastrem za oslavu s fašistickým symbolem v zápase s Rakouskem. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Až nekompromisně zahrané penalty v rozstřelu poslali Francii přes Portugalsko do semifinále

Po souboji Španělska s Německem nabídl páteční čtvrtfinálový program další očekávanou fotbalovou lahůdku v podobě reprízy finále z Eura 2016 mezi Portugalskem a Francií. Jenže samotný zápas moc krásy nenabídl, sem tam nabízel pasáže, kdy se dělo něco před oběma brankami, ale jinak se po většinu zápasu jednalo o taktické šachy, které donesly duel až do penaltového rozstřelu. V něm excelovali francouzští exekutoři svými nekompromisními zakončeními, nakonec vše rozhodl svou trefou do tyče z penaltového puntíku Joao Félix, aby pak vše dokonal svou rozhodující trefou na francouzské straně Hernández. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Letiště Václava Havla Praha

Situace na pražském letišti je stabilizovaná. Lidé už neodlétají bez zavazadel

Situace s odbavením zavazadel na pražském letišti, která se zkomplikovala během prvního prázdninového víkendu, se nyní stabilizovala. Od úterý neodletělo žádné letadlo bez zavazadel. Přesto některé lety měly v pátek zpoždění a výdej zavazadel stále není zcela bez problémů. Letiště Praha to oznámilo na sociální síti X.

před 9 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás údajně odsouhlasil Bidenův návrh o jednání o propuštění izraelských rukojmí

Palestinské militantní hnutí Hamás údajně souhlasilo se zahájením jednání o propuštění izraelských rukojmí, včetně vojáků a civilistů, s tím, že by k tomu mělo dojít 16 dní po první fázi příměří v Pásmu Gazy. Tento návrh představil již v květnu americký prezident Joe Biden. Oznámil to v sobotu nejmenovaný přední představitel Hamásu. Uvedl to server India Today.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační foto

EURO 2024: Španělsko vyřadilo z turnaje domácí Němce. Rozhodlo v předposlední minutě prodloužení

Jako o předčasném finále se mluvilo o tomto čtvrtfinálovém souboji a zprvu to tak i vypadalo. Finálové zápasy bývají hrány oboustranně opatrně a nejinak tomu tak bylo i v tomto duelu. Zpočátku tvrdý zápas toho v první půli příliš nenabídl a tak se až v úvodu druhé půle dočkali fanoušci změny skóre, z níž však neměli radost domácí příznivci. Tehdy se totiž trefil Olmo a dlouho to vypadalo, že si Španělé v pohodě dokráčejí pro postup. Jenže v 89. minutě dal Němcům naději Wirtz a nasměroval tak duel do prodloužení. V něm se nejprve řešila neodpískaná ruka Cucurelly v německé šestnáctce, která nakonec byla zrušena předešlým ofsajdem, ovšem i tak to nepřidalo na už tak podivném výkonu sudího Anthonyho Taylora. O to víc tato situace jistě rozčílila Němce poté, co v 119. minutě rozhodl o španělském postupu Merino. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Joe Biden

Biden se označil za nejlepšího kandidáta proti Trumpovi. V duelu prý byl nemocný

Americký prezident Joe Biden se v rozhovoru pro stanici ABC prohlásil za nejkvalifikovanějšího kandidáta do nadcházejících prezidentských voleb, kde bude soupeřit s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. V očekávaném interview, které následovalo po neúspěšné televizní debatě s Trumpem, se Biden snažil přesvědčit voliče o své schopnosti zvládnout další volební období. Odmítl nezávislé lékařské vyšetření, ale uvedl, že během debaty byl nemocný.

před 13 hodinami

Vladimir Putin

Putin stanovil podmínky, za jakých ukončí válku proti Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, aby projednali možné způsoby ukončení války na Ukrajině. Po jednání oba politici na společné tiskové konferenci v Moskvě oznámili výsledky své schůzky a Putin sdělil podmínky ukončení války proti Ukrajině. Uvedl to server Euroactiv.com.

před 15 hodinami

Počasí o víkendu: Přichází nejteplejší den týdne, hrozí bouřky

Volno sice lidé měli už včera, ale regulérní víkend začíná až dnešním dnem. Právě sobota bude nejteplejším dnem týdne, nejvyšší teploty místy výrazně překročí třicítku. Zároveň však udeří bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy