Hodinová věž vám ukáže čas na vzdálenost 30 kilometrů. Zastíní ji nová nejvyšší budova světa

Mekka/Džidda - Nejvyšší budova Saúdské Arábie působí z dáli jako opuštěný palác uprostřed pouště. V současnosti jde o třetí nejvyšší budovu světa, pyšní se největším hodinovým ciferníkem na světě. Už za pár let ji ale prvenství uzme nový mrakodrap na pobřeží Rudého moře. Ten by měl trumfnout i nejvyšší budovy světa v Dubaji.

Jde o nejvyšší mrakodrap v Saúdské Arábii. Hotel Abrádž Al-Bajt nebo také Mecca Royal Hotel Clock Tower v posvátné Mekce je komplexem mrakodrapů s velmi prazvláštním architektonickým provedením. Komplexu vévodí velká Hodinová věž – samotný hotel – která je v současnosti třetí nejvyšší budovou na světě a první v Saúdské Arábii. Nejvyšší patro věže je ve výšce 558 metrů.

Věž, která se nachází jen kousek od posvátné krychlové stavby Kaaba, k níž každoročně putují tisíce Muslimů, připomíná londýnský Big Ben. V komplexu lze najít luxusní hotel, ale také muzeum islámu, obrovské nákupní centrum nebo měsíční observatoř. Stavba objektu trvala 4 roky a byla dokončena v roce 2012. Celková plocha všech 120 pater činí 310 638 m². Budova sama je vysoká lehce přes 600 metrů.

Budova disponuje největšími věžními hodinami na světě. Jsou prý viditelné ze všech míst a ulic saudskoarabské Mekky . Ciferník má průměr 40 metrů a je vidět do vzdálenosti 30 kilometrů. Hodiny byly navržené německými a švýcarskými designéry. Hodiny tohoto komplexu jsou zhruba pětkrát větší, než ty na londýnském Big Benu. Hodinová ručička je dlouhá jako 5 automobilů zaparkovaných za sebou. Ciferník zdobí arabské nápisy složené do skleněné mozaiky.

Prvenství Hodinové věži brzy uzme Džidda Tower v saudskoarabském městě Džidda. Půjde o nejvyšší mrakodrap na světě a předstihne tak i dosavadní jedničku ze Spojených Arabských Emirátů Burdž Chalífa. Stavba tohoto mrakodrapu započala v roce 2013 a jeho dokončení se očekává koncem roku 2019. Má mít těžko uvěřitelných 1000 metrů výšky, tedy jeden kilometr a 167 pater.

Ciferník Hodinové věže se v noci stává jakýmsi žhavým zeleným kotoučem ukazující čas. Celý luxusní komplex vypadá z dálky jako pustý palác uprostřed pouště. Podívejte se sami na fotky do fotogalerie a porovnejte velikost běžných budov a paneláků s tímto obrem. Celková cena stavby se údajně vyšplhala na 15 miliard amerických dolarů. Současná podoba přitom měla vážné konkurenty, mezi projekty byly mnohem velkolepější plány. Jeden z nich počítal s obrovským hotelovým komplexem, který by ubytoval na 100 tisíc hostů.

Cena za jednu noc v hotelovém pokoji, který je vybaven super moderní klimatizací, přijde bohatého Saúda na 5 tisíc dolarů. Z oken pokojů lze pozorovat poutníky, kteří se přišli pomodlit ke Kaabě. Poutníci jsou často oblečeni do bílých hábitů a na první pohled je vidět, že jde o chudé lidi. Z oken pokojů je na druhou stranu vidí ti nejbohatší lidé ze země, pro něž je běžným jídlem ten nejlepší kaviár..

Vzhled budovy, která vypadá jako přerostlý Big Ben uprostřed ničeho, není jediným aspektem, který vzbuzuje vášně. Budova totiž vyrostla na místě historické osmanské pevnosti Ajyad, která byla pro účel komplexu zbourána. Megalomanská stavba se však na rozdíl od pražské žižkovské věže pravidelně neumísťuje v žebříčcích nejošklivějších budov světa.

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie Mrakodrapy Saúdská Arábie Mekka

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy