Stejně brutální jako Islámský stát? Zamést problém pod koberec

Hlášené zapojení iráckých policejních sil do mučení zajatců v Mosulu podezřelých z napojení na teroristy, nahrává propagandě Islámského státu (IS) a staví irácké bezpečnostní složky do stejného světla jako džihádisty. Myslí si to bezpečnostní analytik Ivan Eland, který působící v think tanku Independent Institute. Rozhovor o situaci v Iráku poskytl serveru RT.

Zamést problém pod koberec

Elitní irácké jednotky, které prošly výcvikem amerických poradců, byly natočeny při údajných mimosoudních popravách a mučení lidí ve městě Mosul, které mají osvobodit od bojovníků IS. Iráčtí představitelé na to konto oznámili, že došlo k zahájení vyšetřování možných válečných zločinů.

Objevily se dokonce spekulace, že irácké jednotky, kterým se dostávalo americké podpory, by měly na to konto disponovat stejnou imunitou, jako američtí vojáci působící v Iráku. Pentagon však toto popřel a vyzval iráckou stranu k vyšetření údajných masakrů. Domnívá se Ivan Eland, že může proběhnout plně transparentní a nezávislé šetření?

"Irácké ministerstvo vnitra tvrdí, že ti lidé budou souzeni iráckým justičním systémem. To bude zřejmě vtip, jelikož ministerstvo vnitra je nadřazeno uvedeným policejním silám a celou záležitost pravděpodobně zamete pod koberec," nebere si servítky analytik.

Podle Elanda je nicméně pozitivní, že záležitost přitáhla jistou mezinárodní pozornost. "Zajisté nechcete dělat takové věci, když bojujete s IS, protože to nahrává propagandě IS," deklaruje odborník. Dodává, že situace staví irácké bezpečnostní složky do stejného světla jako uvedenou teroristickou organizaci, což je s ohledem na pověst IS úctyhodný výkon.

Existují obavy, že pokud většinově ši'ítksé jednotky vstoupí do převážně sunnitským měst, jako je Mosul, můžou nastat problémy, jelikož v zemi probíhá sektářský konflikt, a to již od roku 2003, kdy USA provedly invazi do Iráku, poukazuje Eland. Konstatuje, že situace, která nyní nastala, se částečně očekávala.

"Ministerstvo vnitra a policejní síly si ohýbají páteř a říkají: 'Fajn, nic takového se neděje.' Dobrá, neznáme sektářskou příslušnost osob, lidí, kteří byli mučeni, ale zajisté může být faktorem," tvrdí expert. Proto je podle jeho názoru nezbytné vyšetřování a pokud se irácká policie takto skutečně provinila, její chování nikomu neprospělo, jelikož v boji s povstalci je třeba pokusit se získat sympatie obyvatelstva.

Vštěpování hodnot nefunguje

Viděli jsme, jak dramatický dopad na irácké obyvatele mělo amerického mučení ve věznici Abú Ghrajb, které se obrátilo proti americkým okupačním jednotkám, podotýká Eland. Obává se, že stejná situace nyní nastane ve vztahu k převážně ši'ítským iráckým policejním složkám.

"Chápu, že Spojené státy se jistým způsobem distancují a omezují se na výcvik a poradenství těmto jednotkám," odpovídá odborník na otázku, zda by velení americké mise či koaličních sil mělo nést částečnou spoluzodpovědnost za to, k čemu došlo. Zdůrazňuje, že při každém nasazení cizích vojáků existuje riziko, že se zachovají špatně.       

Navíc, Spojené státy již neposkytují iráckým jednotkám přímý výcvik a pomoc a byť se Američané často snaží vštěpovat své hodnoty vojákům, které cvičí, mnohdy to příliš nefunguje, ať již z důvodu kulturních odlišností, brutality občanské války, případně jiných faktorů, podotýká Eland.

"Takže ne vždy to funguje, pokud Spojené státy někoho cvičí nebo mu pomáhají, ale následně se samy distancují," soudí analytik. Připomíná, že cizí vojáci se jednoduše mohou kupříkladu vrátit ke svým starým návykům, což může být ostatně i aktuální případ.      

Související

Více souvisejících

Irák Islámský stát (IS) Armáda Irák Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 4 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy