Írán po 15 letech zaútočil raketami na jinou zemi, mělo jít o varování USA a Rijádu

Teherán - Nedělní raketový útok íránských revolučních gard na Islámský stát v Sýrii nebyl pouze odvetou za atentáty v Teheránu, ale také varováním pro Saúdskou Arábii a Spojené státy. Teherán použil střely, které mají dolet až 700 kilometrů, takže jsou schopny zasáhnout americké základny v Kataru, Spojených arabských emirátech i Bahrajnu a mohou posloužit rovněž k útoku na Rijád.

Íránský generál Ramazán Šaríf řekl, že útok nebyl určen pouze extremistům v Iráku a Sýrii, ale rovněž Američanům a Saúdským Arabům. "Některé reakcionářské země této oblasti, zejména Saúdská Arábie, pohrozily, že hodlají ohrozit bezpečnost Íránu," řekl generál.

Írán radikálům připisuje odpovědnost za útoky spáchané minulý týden v Teheránu. O život při nich přišlo 18 lidí. Podle agentury AP to byl za posledních 15 let první íránský raketový útok naměřený na jinou zemi a také první na Sýrii, kde Írán podporuje v současném konfliktu tamní vládu.

AP připomněla, že Írán je také aktérem nového diplomatického konfliktu, který vyvolala Saúdská Arábie a její spojenci s Katarem kvůli jeho údajné podpoře radikálních skupin a spojenectví s Íránem. Není také jasné, jak zareaguje Washington, když americký prezident Donald Trump Írán kritizoval za jeho raketové testy.

Revoluční gardy dnes oznámily, že rakety byly vypáleny z provincie Kermánšáh na západě Íránu, přelétly nad Irákem a zasáhly velitelské stanoviště IS v Dajr az-Zauru, vzdálené od místa odpalu asi 600 kilometrů. Írán naposledy rakety při útoku na území jiného státu použil v roce 2001, když vyslal rakety na íránskou exilovou skupinu v Iráku.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Armáda Írán Islámský stát (IS) USA (Spojené státy americké) Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy