Kataru vyprší ultimátum, požadavky nesplní. Bude válka?

Dauhá - Dnes v noci skončí lhůta pro splnění 13 požadavků, které Kataru předložily čtyři země v čele se Saúdskou Arábií. Katar ultimátum odmítá. Není jasné, co bude následovat. Spekuluje se i o možnosti vojenskéh zásahu.

Skupina kolem Saúdské Arábie, včetně SAE, Bahrajnu a Egypta, začátkem června přerušila s Katarem diplomatické vztahy a uvalila na něj blokádu. Jako důvod tyto země uvedly, že Katar podporuje teroristické skupiny, což Katar odmítl.

Státům kolem sunnitské Saúdské Arábie se nelíbí ani styky Kataru s šíitským Íránem, který Rijád považuje ze hlavního rivala v regionu. Podle některých analytiků je ale za diplomatickou krizí obava Saúdské Arábie o její dominantní postavení v regionu, které Katar začal v poslední době ohrožovat.

Katar 23. června dostal ke splnění 13 požadavků. Má přestat podporovat údajné teroristy, zavřít svou televizi Al-Džazíru, ukončit kontakty s Íránem a zrušit na svém území tureckou vojenskou základnu.

Pokud Katar požadavky nesplní, hrozí mu další sankce. Řekl to tento týden v rozhovoru s deníkem The Guardian velvyslanec SAE v Rusku Umar Džubaš. Podle něj mohou země vyřadit Katar z Rady pro spolupráci arabských států zálivu (GCC), ale také požádat své obchodní partnery, aby si vybrali mezi nimi a Katarem. Členy GCC jsou SAE, Saúdská Arábie, Katar, Bahrajn, Omán a Kuvajt, který se snaží v krizi hrát prostředníka.

"Seznam požadavků byl udělán tak, aby byl odmítnut. Není zamýšlen tak, aby byl přijat, nebo aby se o něm jednalo," řekl sobotu katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání.

Šajch dále prohlásil, že i přes postoj Saúdské Arábie a její koalice je Katar stále ochoten pokračovat ve vzájemných rozhovorech o řešení krize. Skupina států kolem Rijádu nicméně trvá na tom, že o stanovených podmínkách nehodlá diskutovat a že pokud se Dauhá nepodvolí, podnikne další blíže neupřesněné kroky.

"Pokud jde o požadavky, od začátku jsme hovořili velmi jasně. Nepřijmeme nic, co by narušilo naši suverenitu," prohlásil šajch Muhammad. Na dotaz, zda se neobává vojenské odpovědi ze strany Rijádu, odpověděl, že jeho země strach nemá.

Během dneška už katarská vláda žádný komentář neposkytla, napsala agentura AP. Připomněla, že šéf katarské diplomacie se v Římě setkal se svým italským protějškem Angelinem Alfanoem, který podpořil vyjednávací úsilí Kuvajtu. Spor se snaží zmírnit také Spojené státy, které vyzvaly arabské země, aby byly otevřené jednání s Katarem. K dialogu v sobotu vyzval také Kreml, jehož šéf Vladimir Putin odděleně hovořil s vůdci Kataru a Bahrajnu.

Související

Válka v Izraeli

Hamás má nové požadavky. Neklidný je i Katar, který jedná s Palestinci od samého začátku

Jednání o příměří v Pásmu Gazy ani zdaleka nemusí být u konce. Blízký východ má pověstné eso v rukávu – Katar. Ten společně se Spojenými státy a Egyptem vede jednání s Hamásem už od začátku války a podařilo se mu obě znepřátelené strany dotlačit k některým kompromisům. Teď jsou ale nejen katarští diplomaté zneklidněni z nových požadavků teroristické organizace. 

Více souvisejících

Katar Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy