Čtyři arabské země rozšířily svůj seznam teroristů napojených na Katar

Dauhá - „Černá listina“ teroristů, kterou vytvořila skupina čtyř arabských států po přerušení diplomatických styků s Katarem, se rozrostla. Přibyli na ni jednotlivci a asi 20 skupin. Informovala o tom dnes saúdskoarabská státní agentura SPA.

Listinu sestavily čtyři arabské země, které začátkem června přerušily diplomatické styky s Katarem. Podle agentur se tím zvýší napětí ve sporu, který je nejhorším v oblasti za několik let a který se dosud neúspěšně snažilo urovnat několik zahraničních státníků.

Podle agentury Reuters se Katar se k rozšíření seznamu zatím nevyjádřil, už dříve ale označil obvinění vůči němu za neopodstatněná. Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Egypt a Bahrajn viní Katar z podpory terorismu a kritizují jeho sbližování s Íránem. Podle analytiků je ale za bojkotem zejména obava Saúdské Arábie ze ztráty dominantního postavení v regionu.

Na "černou listinu" zveřejněnou začátkem června nově přibyly mimo jiné tři jemenské charitativní organizace, tři libyjská média, dvě ozbrojené skupiny a náboženská nadace spjaté s Katarem. Podle zemí kolem Saúdské Arábie mají tyto organizace kontakty s teroristickou sítí Al-Káida v Libyi.

Na seznam se tak zatím dostalo asi 90 subjektů, už začátkem června označily čtyři arabské země za teroristy 59 lidí a 12 organizací, včetně charitativních, spjatých s Katarem. Polovina z těchto organizací jsou bahrajnská protivládní hnutí, včetně několika extremistických. Černou listinu kritizovala nejen katarské vlády, ale i londýnská organizace pro lidská práva.

Nově se na listinu dostaly dvě televizní stanice, z nichž jedna je podle agentury Reuters spřízněná s katarskou televizí Al-Džazíra. Uzavření této televize bylo jedním ze 13 požadavků, které arabské země stanovily jako podmínku vyřešení krize. Minulý týden ale své požadavky zredukovaly na šest principů, nově už nepožadují uzavření Al-Džazíry či stažení turecké vojenské základny z Kataru.

Od vypuknutí diplomatické krize 5. června se řada zahraničních státníků pokoušela zprostředkovat smír mezi arabskými zeměmi regionu. Zatím neúspěšně se o to snažil zejména Kuvajt, dále také americký ministr zahraničí Rex Tillerson či nejnověji turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který dnes popsal svou právě skončenou dvoudenní cestu do Perského zálivu jako „produktivní a úspěšnou".

Související

Válka v Izraeli

Hamás má nové požadavky. Neklidný je i Katar, který jedná s Palestinci od samého začátku

Jednání o příměří v Pásmu Gazy ani zdaleka nemusí být u konce. Blízký východ má pověstné eso v rukávu – Katar. Ten společně se Spojenými státy a Egyptem vede jednání s Hamásem už od začátku války a podařilo se mu obě znepřátelené strany dotlačit k některým kompromisům. Teď jsou ale nejen katarští diplomaté zneklidněni z nových požadavků teroristické organizace. 

Více souvisejících

Katar Saúdská Arábie Egypt bahrajn spojené arabské emiráty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy