Drastická videa ze Sýrie? YouTube je maže, aktivisté hledají náhradní úložiště

Damašek - YouTube začal pd června strojově odstraňovat násilná videa ze svých serverů, mizí tak i obrazové dokumenty o sedmiletém syrském konfliktu. Aktivisté kvůli této praxi bijí na poplach. Podle nich mizí důkazy o masovém porušování lidských práv v Sýrii.

Syřané, kteří se zabývají sběrem válečných dokumentů, se nyní podle AP horečně snaží nalézt alternativní úložiště, kam ohrožená videa umístit.

Hlavním organizátorem dokumentačních archivů je společnost Syrian Archive založená v roce 2014. Její zakladatel Hádí Chatíb novinářům řekl, že pořizováním videí o průběhu války se zabývá zhruba 900 skupin a jednotlivců, kteří se pohybují v terénu. Obrazová dokumentace konfliktu je tak mimořádně rozsáhlá.

Od června bylo podle Chatíba uzavřeno 180 videokanálů, které obsahovaly záběry ze Sýrie. Organizace Syrian Archive se zasadila o znovuotevření dvaceti z nich, a zachránila tak kolem 400.000 videosouborů. Dalších 150.000 je ale v ohrožení a služba YouTube, kterou vlastní internetový gigant Google, jejich obsah prý zkoumá.

Středisko pro dokumentaci a videa (VDC), které se shromažďováním syrských videí rovněž zabývá, přestává YouTube využívat a zakládá vlastní internetovou platformu.

Záběry umístěné na YouTube jsou podle AP nicméně stále jedním z mála prostředků, jak na krutosti války upozornit. Video zobrazující zkrvavené dítě v troskách syrského Aleppa loni zhlédlo 4,3 milionu lidí.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Youtube válečné zločiny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy