Nový konflikt na obzoru? V Íránu může vzniknout jaderná krize

Washington/Teherán - Írán jako signatář Smlouvy o nešíření jaderných zbraní se zavázal k tomu, že nebude vyvíjet vojenský armádní program. Západní státy a hlavně USA však měly v minulosti podezření, že jejich technologie neslouží jen civilním účelům. Po sérii ekonomických sankcí vznikla v roce 2015 mezinárodní dohoda, podle které výměnou za ukončení sankcí omezí Írán svůj jaderný program. Spojené státy se však teď hněvají, že Írán zcela porušuje "ducha" smlouvy.

Prezident Donald Trump sice přiznává, že Írán splňuje explicitní podmínky dohody, problém je však v tom, že íránští vůdci porušují "ducha" dokumentu. Ted Galen Carpenter z Cato Instituce cynicky dodává, že pouze písemné doložky představují skutečné závazky a že se Spojené státy nejspíš snaží najít záminky k tomu, aby mezinárodní smlouvu mohly vypovědět či jinak sabotovat.

Zastánci militantní politiky vůči Teheránu navíc teď na příkladu Severní Koreje ilustrují scénář, který by se mohl odehrávat v Íránu, pokud Spojené státy sleví na dodržování Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Je jasné, že režim v Teheránu pozorně sledují mezinárodní dění na Korejském poloostrově, pokud svět uzná Severní Koreju jako jadernou velmoc, pak nic nestojí Íránu v cestě, aby veřejnosti odkryl svoje vlastní ambice.

Mnoho odborníků se dokonce domnívá, že zahraničním partnerem Kim Čong-Una pro vývoj nukleárních zbraní může být právě Írán. Pokud Severní Korea bude disponovat s jadernými hlavice, stejný výsledek můžeme očekávat i u Íránu. Existuje tak riziko, že Írán bude velmi brzo následovat Severní a pokud USA bude trvat na stejném přístupu, tedy zavádění sankcí a izolaci země, mohly by vážně destabilizovat region a ohrozit mír.

Pchjongjang si svůj jaderný program odůvodňuje jistou paranoií ze zničení režimu, z diplomatického nebo ekonomického hlediska však představuje pouze zanedbatelnou sílu. Írán má úplně jinou pozici, ve svém regionů je nejen silným politickým, ale i ekonomickým a vojenským hráčem. Jako muslimská země mají značný vliv i v takových státech, jako je Irák, Libanon, Sýrie, Bahrajn a Jemen. Izolací Íránu by byla dokonalou ukázkou marnosti - a mohlo by vyvolat další katastrofickou válku na Blízkém východě.

Související

Více souvisejících

Írán jaderný výzkum Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 28 minutami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

Izrael popřel, že by se podílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího

Izrael se nepodílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího, který spolu s dalšími členy svého doprovodu zahynul při nedělní havárii vrtulníku na severozápadě Íránu. Pro agenturu Reuters to řekli nejmenovaní izraelští představitelé.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy