V Sýrii byla vybombardována škola podporovaná Člověkem v tísni

Praha - Novým bojům na severozápadě Sýrie padla za oběť i část školy, kterou zrekonstruovala česká humanitární organizace Člověk v tísni.

 Jak organizace informovala na svých internetových stránkách, bombardování srovnalo se zemí jeden ze dvou bloků školy ve vesnici Batabu na pomezí provincií Idlib a Halab (Aleppo), kterou navštěvovalo více než 330 dětí.

Celkem šest tříd je nyní podle Člověka v tísni zcela vyřazeno z provozu a většina školního nábytku je rozmetaná na kousky. Organizace školu podporuje od roku 2014. Od té doby zrekonstruovala její budovu a začala školit učitele a pokrývat všechny provozní výdaje školy. Děti se do lavic začaly pomalu vracet. V letošním roce se v důsledku pokračujícího přesídlení v regionu výrazně zvýšil počet nových žáků.

"Útoky na školy jsou dalším závažným porušením Ženevských úmluv, jedním z mnoha, kterých jsme každodenně svědky. I dnes je každá třetí škola v Sýrii poškozená, zničená, nebo slouží jako příbytek pro potřebné," uvedl zástupce Člověka v tísni pro oblast Blízkého východu Tomáš Kocian.

Vybombardovaná škola je v oblasti ovládané organizací Tahrír aš-Šám, která v polovině září zahájila novou ofenzívu proti syrským vládním jednotkám. Budova se stala cílem leteckého útoku. Ty podnikají v oblasti obvykle ruské a syrské vzdušné síly. Nebylo to poprvé, co byl zasažen civilní objekt, řekl dnes Kocian.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Syrská krize člověk v tísni

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy