Na Blízký východ míří americké i ruské rakety. Muž z Pentagonu je skeptický

NÁZOR – Saúdská Arábie koupí protivzdušný americký systém THAAD i ruské protivzdušné střely S-400 především kvůli pocitu ohrožení ze strany Íránu, avšak Saúdové zřejmě nedokážou obě technologie efektivně využívat bez pomoci cizích expertů. Myslí si to bývalý zaměstnanec Pentagonu, bezpečnostní analytik Michael Maloof, který poskytl rozhovor serveru RT.

Načasování je náhodné

Americké ministerstvo obrany prodá Saúdské Arábii protivzdušný systém THAAD za přibližně 15 miliard dolarů (zhruba 330 miliard korun, pozn. redaktora). Kontrakt byl přitom zveřejněn pouhý den poté, co se arabská monarchie rozhodla nakoupit ruské protivzdušné střely S-400.

„Jde o něco, co bylo dlouhou dobu plánováno,“ odpovídá Maloof na otázku, co si myslí o načasování zveřejnění dohody o nákupu amerického systému THAAD. Vysvětluje, že se jedná o součást balíku zbrojních zakázek v hodnotě 110 miliard dolarů (zhruba 2,2 bilionu korun, pozn. redaktora), který letos v květnu podepsali americký prezident Donald Trump a saúdskoarabský král Salmán bin Abd al-Azíz během Trumpovy návštěvy v Rijádu.

Prodej se podle analytika plánoval nejméně dva roky. Skutečnost, že dohoda byla oznámena prakticky ve stejný čas, kdy se Saúdská Arábie domluvila s Ruskem na nákupu raket S-400, je zřejmě pouhou náhodou, míní bývalý pracovník amerického ministerstva obrany.

Maloof se domnívá, že nákup dvou odlišných protivzdušných obranných systémů, amerického i ruského, během relativně krátké doby odráží částečně snahu Saúdské Arábie čelit hrozbě, kterou z jejího pohledu představuje Írán. „Oba raketové systémy jsou odlišné s ohledem na své technické schopnosti,“ připomíná odborník.

Americký THAAD je jednoznačně určen především na ochranu proti útoku balistickými raketami, konstatuje expert. Doplňuje, že ruské střely S-400 jsou zase zaměřeny spíše proti letadlům a jde o velmi efektivní zbraň, která dokáže ohrozit jakýkoliv letoun.

Jelikož je THAAD orientován spíše na sestřelování přilétajících balistických raket, bude záležet na tom, kde Saúdská Arábie oba zbraňové systémy rozmístí, naznačuje Maloof. Míní, že se vhledem ke svému dosahu i velmi rozdílným schopnostem se budou muset nacházet spíše ve východních oblastech země, pokud mají eliminovat hrozbu z Íránu.

Změna Trumpovy politiky

„A to, že se vše událo najednou, je velmi zajímavý vývoj, protože se domnívám, že politicky je to zamýšleno jako ukázka, že Spojené státy podporují Saúdy a Radu pro spolupráci arabských států v Zálivu v otázkách jejich obrany,“ deklaruje analytik.

Představitelé Spojených států tvrdí, že prodej systému THAAD obecně posílí bezpečnost v regionu. Maloof v té souvislosti poukazuje, že podobný protivzdušný systém prodávají Američané také Spojeným arabským emirátům, a tudíž to vypadá, že se jedná skutečně o velmi účinnou obranu proti jakýmkoliv balistickým raketám, které by případně Írán na zmíněné země odpálil.

Otázka podle bývalého pracovníka Pentagonu nicméně zní, zda Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty dokážou tento systém efektivně používat. „Tíhnu v tomto směru k pochybnostem, pokud se jim tedy nedostane rozsáhlého výcviku,“ uvádí odborník. To je podle něj rovněž důvodem, proč se v souvislosti s prodejem hovoří o nasazení značného množství amerického personálu v Saúdské Arábii, a to na delší dobu.

Expert se navíc domnívá, že celá záležitost je součástí nové politiky Trumpovy administrativy. Washington totiž nyní vystupuje na podporu Saúdské Arábie i dalších států Perského zálivu a naopak se nehodlá pokoušet o další sblížení s Íránem, podotýká závěrem analytik.

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie Rakety S-400 protiraketový štít THAAD Írán USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 39 minutami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk

Prezident USA Joe Biden podle svého klimatického poradce Jacoba Levina odstartoval nezastavitelnou „revoluci“ čisté energie. Levine podle The Guardian uvedl, že Biden vytvořil komplexní a sjednocenou vizi pro přechod k čisté energii, zaměřenou nejen na dekarbonizaci, ale i na ekonomický růst a spravedlivé rozdělení přínosů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy