NÁZOR – Saúdská Arábie koupí protivzdušný americký systém THAAD i ruské protivzdušné střely S-400 především kvůli pocitu ohrožení ze strany Íránu, avšak Saúdové zřejmě nedokážou obě technologie efektivně využívat bez pomoci cizích expertů. Myslí si to bývalý zaměstnanec Pentagonu, bezpečnostní analytik Michael Maloof, který poskytl rozhovor serveru RT.
Načasování je náhodné
Americké ministerstvo obrany prodá Saúdské Arábii protivzdušný systém THAAD za přibližně 15 miliard dolarů (zhruba 330 miliard korun, pozn. redaktora). Kontrakt byl přitom zveřejněn pouhý den poté, co se arabská monarchie rozhodla nakoupit ruské protivzdušné střely S-400.
„Jde o něco, co bylo dlouhou dobu plánováno,“ odpovídá Maloof na otázku, co si myslí o načasování zveřejnění dohody o nákupu amerického systému THAAD. Vysvětluje, že se jedná o součást balíku zbrojních zakázek v hodnotě 110 miliard dolarů (zhruba 2,2 bilionu korun, pozn. redaktora), který letos v květnu podepsali americký prezident Donald Trump a saúdskoarabský král Salmán bin Abd al-Azíz během Trumpovy návštěvy v Rijádu.
Prodej se podle analytika plánoval nejméně dva roky. Skutečnost, že dohoda byla oznámena prakticky ve stejný čas, kdy se Saúdská Arábie domluvila s Ruskem na nákupu raket S-400, je zřejmě pouhou náhodou, míní bývalý pracovník amerického ministerstva obrany.
Maloof se domnívá, že nákup dvou odlišných protivzdušných obranných systémů, amerického i ruského, během relativně krátké doby odráží částečně snahu Saúdské Arábie čelit hrozbě, kterou z jejího pohledu představuje Írán. „Oba raketové systémy jsou odlišné s ohledem na své technické schopnosti,“ připomíná odborník.
Americký THAAD je jednoznačně určen především na ochranu proti útoku balistickými raketami, konstatuje expert. Doplňuje, že ruské střely S-400 jsou zase zaměřeny spíše proti letadlům a jde o velmi efektivní zbraň, která dokáže ohrozit jakýkoliv letoun.
Jelikož je THAAD orientován spíše na sestřelování přilétajících balistických raket, bude záležet na tom, kde Saúdská Arábie oba zbraňové systémy rozmístí, naznačuje Maloof. Míní, že se vhledem ke svému dosahu i velmi rozdílným schopnostem se budou muset nacházet spíše ve východních oblastech země, pokud mají eliminovat hrozbu z Íránu.
Změna Trumpovy politiky
„A to, že se vše událo najednou, je velmi zajímavý vývoj, protože se domnívám, že politicky je to zamýšleno jako ukázka, že Spojené státy podporují Saúdy a Radu pro spolupráci arabských států v Zálivu v otázkách jejich obrany,“ deklaruje analytik.
Představitelé Spojených států tvrdí, že prodej systému THAAD obecně posílí bezpečnost v regionu. Maloof v té souvislosti poukazuje, že podobný protivzdušný systém prodávají Američané také Spojeným arabským emirátům, a tudíž to vypadá, že se jedná skutečně o velmi účinnou obranu proti jakýmkoliv balistickým raketám, které by případně Írán na zmíněné země odpálil.
Otázka podle bývalého pracovníka Pentagonu nicméně zní, zda Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty dokážou tento systém efektivně používat. „Tíhnu v tomto směru k pochybnostem, pokud se jim tedy nedostane rozsáhlého výcviku,“ uvádí odborník. To je podle něj rovněž důvodem, proč se v souvislosti s prodejem hovoří o nasazení značného množství amerického personálu v Saúdské Arábii, a to na delší dobu.
Expert se navíc domnívá, že celá záležitost je součástí nové politiky Trumpovy administrativy. Washington totiž nyní vystupuje na podporu Saúdské Arábie i dalších států Perského zálivu a naopak se nehodlá pokoušet o další sblížení s Íránem, podotýká závěrem analytik.
Související
Megalomanští Saúdové na stavbách nešetří. Vzniká město v jediné budově i lyžařské středisko
Američané se na Blízkém východě připravují na nejhorší. Klíčový faktor Izrael mění vše
Saúdská Arábie , Rakety S-400 , protiraketový štít THAAD , Írán , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
před 39 minutami
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
před 1 hodinou
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
před 2 hodinami
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
před 2 hodinami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 3 hodinami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 4 hodinami
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 4 hodinami
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 5 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 5 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 5 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 6 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 6 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 7 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
Prezident USA Joe Biden podle svého klimatického poradce Jacoba Levina odstartoval nezastavitelnou „revoluci“ čisté energie. Levine podle The Guardian uvedl, že Biden vytvořil komplexní a sjednocenou vizi pro přechod k čisté energii, zaměřenou nejen na dekarbonizaci, ale i na ekonomický růst a spravedlivé rozdělení přínosů.
Zdroj: Libor Novák