NÁZOR – Saúdská Arábie koupí protivzdušný americký systém THAAD i ruské protivzdušné střely S-400 především kvůli pocitu ohrožení ze strany Íránu, avšak Saúdové zřejmě nedokážou obě technologie efektivně využívat bez pomoci cizích expertů. Myslí si to bývalý zaměstnanec Pentagonu, bezpečnostní analytik Michael Maloof, který poskytl rozhovor serveru RT.
Načasování je náhodné
Americké ministerstvo obrany prodá Saúdské Arábii protivzdušný systém THAAD za přibližně 15 miliard dolarů (zhruba 330 miliard korun, pozn. redaktora). Kontrakt byl přitom zveřejněn pouhý den poté, co se arabská monarchie rozhodla nakoupit ruské protivzdušné střely S-400.
„Jde o něco, co bylo dlouhou dobu plánováno,“ odpovídá Maloof na otázku, co si myslí o načasování zveřejnění dohody o nákupu amerického systému THAAD. Vysvětluje, že se jedná o součást balíku zbrojních zakázek v hodnotě 110 miliard dolarů (zhruba 2,2 bilionu korun, pozn. redaktora), který letos v květnu podepsali americký prezident Donald Trump a saúdskoarabský král Salmán bin Abd al-Azíz během Trumpovy návštěvy v Rijádu.
Prodej se podle analytika plánoval nejméně dva roky. Skutečnost, že dohoda byla oznámena prakticky ve stejný čas, kdy se Saúdská Arábie domluvila s Ruskem na nákupu raket S-400, je zřejmě pouhou náhodou, míní bývalý pracovník amerického ministerstva obrany.
Maloof se domnívá, že nákup dvou odlišných protivzdušných obranných systémů, amerického i ruského, během relativně krátké doby odráží částečně snahu Saúdské Arábie čelit hrozbě, kterou z jejího pohledu představuje Írán. „Oba raketové systémy jsou odlišné s ohledem na své technické schopnosti,“ připomíná odborník.
Americký THAAD je jednoznačně určen především na ochranu proti útoku balistickými raketami, konstatuje expert. Doplňuje, že ruské střely S-400 jsou zase zaměřeny spíše proti letadlům a jde o velmi efektivní zbraň, která dokáže ohrozit jakýkoliv letoun.
Jelikož je THAAD orientován spíše na sestřelování přilétajících balistických raket, bude záležet na tom, kde Saúdská Arábie oba zbraňové systémy rozmístí, naznačuje Maloof. Míní, že se vhledem ke svému dosahu i velmi rozdílným schopnostem se budou muset nacházet spíše ve východních oblastech země, pokud mají eliminovat hrozbu z Íránu.
Změna Trumpovy politiky
„A to, že se vše událo najednou, je velmi zajímavý vývoj, protože se domnívám, že politicky je to zamýšleno jako ukázka, že Spojené státy podporují Saúdy a Radu pro spolupráci arabských států v Zálivu v otázkách jejich obrany,“ deklaruje analytik.
Představitelé Spojených států tvrdí, že prodej systému THAAD obecně posílí bezpečnost v regionu. Maloof v té souvislosti poukazuje, že podobný protivzdušný systém prodávají Američané také Spojeným arabským emirátům, a tudíž to vypadá, že se jedná skutečně o velmi účinnou obranu proti jakýmkoliv balistickým raketám, které by případně Írán na zmíněné země odpálil.
Otázka podle bývalého pracovníka Pentagonu nicméně zní, zda Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty dokážou tento systém efektivně používat. „Tíhnu v tomto směru k pochybnostem, pokud se jim tedy nedostane rozsáhlého výcviku,“ uvádí odborník. To je podle něj rovněž důvodem, proč se v souvislosti s prodejem hovoří o nasazení značného množství amerického personálu v Saúdské Arábii, a to na delší dobu.
Expert se navíc domnívá, že celá záležitost je součástí nové politiky Trumpovy administrativy. Washington totiž nyní vystupuje na podporu Saúdské Arábie i dalších států Perského zálivu a naopak se nehodlá pokoušet o další sblížení s Íránem, podotýká závěrem analytik.
Související
FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie
Megalomanští Saúdové na stavbách nešetří. Vzniká město v jediné budově i lyžařské středisko
Saúdská Arábie , Rakety S-400 , protiraketový štít THAAD , Írán , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 2 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák