Na Blízký východ míří americké i ruské rakety. Muž z Pentagonu je skeptický

NÁZOR – Saúdská Arábie koupí protivzdušný americký systém THAAD i ruské protivzdušné střely S-400 především kvůli pocitu ohrožení ze strany Íránu, avšak Saúdové zřejmě nedokážou obě technologie efektivně využívat bez pomoci cizích expertů. Myslí si to bývalý zaměstnanec Pentagonu, bezpečnostní analytik Michael Maloof, který poskytl rozhovor serveru RT.

Načasování je náhodné

Americké ministerstvo obrany prodá Saúdské Arábii protivzdušný systém THAAD za přibližně 15 miliard dolarů (zhruba 330 miliard korun, pozn. redaktora). Kontrakt byl přitom zveřejněn pouhý den poté, co se arabská monarchie rozhodla nakoupit ruské protivzdušné střely S-400.

„Jde o něco, co bylo dlouhou dobu plánováno,“ odpovídá Maloof na otázku, co si myslí o načasování zveřejnění dohody o nákupu amerického systému THAAD. Vysvětluje, že se jedná o součást balíku zbrojních zakázek v hodnotě 110 miliard dolarů (zhruba 2,2 bilionu korun, pozn. redaktora), který letos v květnu podepsali americký prezident Donald Trump a saúdskoarabský král Salmán bin Abd al-Azíz během Trumpovy návštěvy v Rijádu.

Prodej se podle analytika plánoval nejméně dva roky. Skutečnost, že dohoda byla oznámena prakticky ve stejný čas, kdy se Saúdská Arábie domluvila s Ruskem na nákupu raket S-400, je zřejmě pouhou náhodou, míní bývalý pracovník amerického ministerstva obrany.

Maloof se domnívá, že nákup dvou odlišných protivzdušných obranných systémů, amerického i ruského, během relativně krátké doby odráží částečně snahu Saúdské Arábie čelit hrozbě, kterou z jejího pohledu představuje Írán. „Oba raketové systémy jsou odlišné s ohledem na své technické schopnosti,“ připomíná odborník.

Americký THAAD je jednoznačně určen především na ochranu proti útoku balistickými raketami, konstatuje expert. Doplňuje, že ruské střely S-400 jsou zase zaměřeny spíše proti letadlům a jde o velmi efektivní zbraň, která dokáže ohrozit jakýkoliv letoun.

Jelikož je THAAD orientován spíše na sestřelování přilétajících balistických raket, bude záležet na tom, kde Saúdská Arábie oba zbraňové systémy rozmístí, naznačuje Maloof. Míní, že se vhledem ke svému dosahu i velmi rozdílným schopnostem se budou muset nacházet spíše ve východních oblastech země, pokud mají eliminovat hrozbu z Íránu.

Změna Trumpovy politiky

„A to, že se vše událo najednou, je velmi zajímavý vývoj, protože se domnívám, že politicky je to zamýšleno jako ukázka, že Spojené státy podporují Saúdy a Radu pro spolupráci arabských států v Zálivu v otázkách jejich obrany,“ deklaruje analytik.

Představitelé Spojených států tvrdí, že prodej systému THAAD obecně posílí bezpečnost v regionu. Maloof v té souvislosti poukazuje, že podobný protivzdušný systém prodávají Američané také Spojeným arabským emirátům, a tudíž to vypadá, že se jedná skutečně o velmi účinnou obranu proti jakýmkoliv balistickým raketám, které by případně Írán na zmíněné země odpálil.

Otázka podle bývalého pracovníka Pentagonu nicméně zní, zda Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty dokážou tento systém efektivně používat. „Tíhnu v tomto směru k pochybnostem, pokud se jim tedy nedostane rozsáhlého výcviku,“ uvádí odborník. To je podle něj rovněž důvodem, proč se v souvislosti s prodejem hovoří o nasazení značného množství amerického personálu v Saúdské Arábii, a to na delší dobu.

Expert se navíc domnívá, že celá záležitost je součástí nové politiky Trumpovy administrativy. Washington totiž nyní vystupuje na podporu Saúdské Arábie i dalších států Perského zálivu a naopak se nehodlá pokoušet o další sblížení s Íránem, podotýká závěrem analytik.

Související

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

Francie uspořádá další summit o Ukrajině, v Saúdské Arábii budou jednat USA s Ruskem a Ukrajinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron plánuje na čtvrtek 27. března uspořádat summit evropských lídrů, jehož hlavním tématem bude situace na Ukrajině a bezpečnostní otázky související s hrozbami ze strany Ruska. Oznámili to tři vysocí představitelé pro server Politico. O něco dříve, v pondělí 24. března, se v Saúdské Arábii uskuteční další kolo vyjednávání mezi USA, Ruskem a Ukrajinou.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Rakety S-400 protiraketový štít THAAD Írán USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy