Irácká armáda vytlačila Kurdy ze sporných území, stačilo jí na to 48 hodin

Bagdád - Irácká armáda během dvou dnů zajistila ve třech provinciích území, o která přišla před třemi lety, když se oblasti dostaly pod kontrolu kurdských jednotek. Pešmergové tehdy využili chaosu, jenž nastal při ofenzivě Islámského státu (IS).

"Bezpečnost v provincii Kirkúk byla zajištěna (...), včetně ropných polí Chabbáz a Baj Hasan," stálo v prohlášení irácké armády. Vládní síly v současné chvíli opět kontrolují města Chánakín a Džalaulá v provincii Dijála a města Machmúr, Bašika, Sindžár a přehradu u Mosulu v provincii Ninive.

Kurdové v irácké autonomii a v několika sporných regionech se v referendu 25. září vyslovili pro nezávislost těchto oblastí. Ačkoliv nezávislost regionu podle kurdistánské volební komise podpořilo 92 procent voličů.

Irácký premiér Hajdar Abádí požádal, aby byl výsledek referenda zrušen, což předseda kurdské autonomie Masúd Barzání odmítl. Bagdád následně zavedl proti kurdské autonomii různá sankční opatření, včetně rušení letů. Irácké síly nakonec v pondělí převzaly kontrolu nad Kirkúkem a okolními ropnými poli.

Právě ropná provincie Kirkúk, která netvoří součást autonomie a kde se přesto v referendu hlasovalo, byla středobodem sporu mezi Irbílem a Bagdádem.

Související

Více souvisejících

Irák Armáda Irák Kurdové Kirkúk

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy