Porážka Islámského státu předznamenává horší konflikt, al-Kájda se hlásí o slovo

Rakka - Poslední vojáci samozvaného Islámského státu v Rakkce byli poraženi, nebo se dobrovolně vzdali. Kdysi chalifát o území Spojeného království a který ovládal životy více než 10 milionů lidí je nyní potlačen na několik menších pouštních měst a osad. Porážka je na dosah, ale co přichází potom, by mohlo být ještě horší.

Kampaň na porážku IS trvala více než tři roky a vyžádala si přes 25 tisíc koordinovaných vojenských operací spojenců, nyní se snahy dočkaly svých plodů. Během procesů přišlo mnoho lidí o domovy, města jako Rakka nebo Mosul jsou z velké části zničené, nemluvě o vysokém počtu ztracených lidských životů a dalších obětí.

Jenom Iráků se dalo na útěk přes 3 miliony lidí, 600 tisíc dětí zase více jak rok nemohlo navštěvovat školu, tisíce dalších bylo zase silně ovlivněno extrémistickou doktrínou. Situace v Sýrii je ještě více, podle údajů OSN více než 5 milionů obyvatel včetně 2,8 milionů dětí se uchýlilo do zahraničí, kde hledá azyl, ať už v okolních státech nebo v Evropě.

Chalifát je na pokraji svých sil a zahraniční džihádisté ve velkém hledají způsob, jak se dostat domů. Nikdo za padlý stát nechce bojovat, ale přesto radikální myšlenky nevymizí a nové rodiště stejně nebezpečné organizace se rýsuje v Africe, kde lidé trápí dlouholeté občanské, rasové či náboženské války.

Za horší však odborníci považují fakt, že tam, kde IS ztrácí moc, se na jejich místo hlásí o slovo al-Kájda. Teroristická organizace sice dlouho byla v klidu a vůbec nepřipomínala svou slavnější éru během Usáma bin Ládin, ale nedá se říci, že by ve skutečnosti svůj boj vzdali. Naopak se zdá, že veteráni zkušení s islámskou doktrínou jen poslušně čekali na svou příležitost, kterou jim teď válka v Sýrii a Iráku poskytuje. Navíc mají o novou tvář, Hamzu bin Ládina, syna Usámy, který láká hlavně mladé džihádisty.

Po Islámskému státu se navíc v Sýrii bude muset vyřešit otázka občanské války a sesazení Bašára al-Asada. Spojené státy i Velká Británie včetně dalších spojenců nehodlají tolerovat vládu někoho, koho považují za krutého a autoritářského. USA navíc v boji pro IS podporuje hlavně Kurdy a povstalce proti režimu al-Asada.

Jak IS ztrácí území, je stále větší a větší pravděpodobnost, že se státní syrská armáda setká s tou povstaleckou. Doposud platilo nevyřčené pravidlo, že se obě strany budou vzájemně vyhýbat, status quo však už nadále nejde dodržet a i tento konflikt bude potřeba řešit po porážce Islámského státu.

Do toho všeho se zde pak objevuje i otázka nezávislosti Kurdů, kteří se ohledně toho vyslovili již během referenda. O Kurdský stát však sousedé nestojí, ať už je to Turecko, Írán, Irák nebo Sýrie. Spojené státy už nadále nemůžou v oblasti být za ty, kteří ochraňují nevinné a potlačované, protože se jedná o konflikt, který proti sobě staví několik jejich spojenců naráz.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Al-Káida

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy