Jak dál v Sýrii? Trump a Putin schválili speciální prohlášení

Danang/Damašek - Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin schválili společné prohlášení o Sýrii. Oba spolu pohovořili, když se šli postavit k pořízení tradiční skupinové fotografie v letovisku Danang.

Přestože Bílý dům informoval, že nebylo na programu žádné oficiální setkání, oba si také potřásli rukama u příležitosti večeře v pátek večer a opět na začátku hlavního setkání nejvyšších představitelů zemí APEC, upozornila agentura Reuters.

Prohlášení k Sýrii dnes dohodli ministři zahraničí Ruska Sergej Lavrov a USA Rex Tillerson. Text byl speciálně připraven v Danangu.

Stojí v něm, že se prezidenti shodují, že syrský konflikt nemá vojenské řešení a že jak Rusku, tak USA jde o porážku Islámského státu (IS) v Sýrii. Vyzývají všechny strany konfliktu, aby se aktivně zapojily do politických jednání, jež se konají v Ženevě pod patronací OSN. Jejich další kolo je naplánováno na 28. listopad.

V dokumentu dále stojí, že jak Rusko, tak USA budou uznávat svrchovanost Sýrie, její nezávislost, jednotu a sekulární charakter. Oba prezidenti podle dokumentu vzali v potaz nedávné prohlášení syrského prezidenta Bašára Asada, který řekl, že se chce podílet na ženevských jednáních, ústavní reformě a přípravě voleb. Dále také prezidenti vyzvali ostatní státy, aby zvýšily humanitární pomoc Sýrii.

Rusko a a USA mají v Sýrii své vojáky a v prohlášení stojí, že se prezidenti dohodli na zachování současných komunikačních kanálů, jež zabraňují nechtěným incidentům.

Společné prohlášení je podle Putina nesmírně důležité, protože potvrzuje principy protiteroristického boje. Také řekl, že "bohužel měl málo času" se s Trumpem více zabývat podrobnostmi. Na tom, že neměl klasické bilaterální setkání s americkým prezidentem, ale nevidí prý nic "hrozného".

Putin podle agentury Reuters dnes řekl, že s Trumpem vedl "normální dialog" a hlavu USA označil za "civilního a vzdělaného" člověka, se kterým se dá pohodlně jednat.

Rusko spolu s Íránem a Tureckem pořádá paralelní jednání o Sýrii v Astaně. Původně se hovořilo o tom, že se osmé kolo těchto rozhovorů bude konat 18. listopadu, Lavrov dnes řekl, že se o termínu ještě nerozhodlo. V Astaně se rozhoduje spíše o technických a vojenských otázkách, byla na nich například dohodnuta lokální příměří pro některé syrské oblasti.

Syrská armáda se spojenci, k nimž patří Rusko, tento týden IS vytlačila z posledního většího města, pohraničního Búkamálu. Boj proti IS přestává být proto prioritou a důraz se přesouvá na konflikt mezi povstalci a prezidentem Bašárem Asadem. Obě země teď budou působit na opačných stranách civilního konfliktu, Rusko jako Asadova opora, Spojené státy jako záštita Asadových protivníků.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Vladimír Putin Sýrie Bašár Asad Ruské angažmá v Sýrii Islámský stát (IS) Sergej Lavrov Rex Tillerson

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy