Zemětřesení zdevastovalo Írán a Irák. Již 450 mrtvých, třásla se i hlavní města

Bagdád/Teherán - Na 450 stoupl v Íránu počet obětí nedělního zemětřesení, které mělo epicentrum na irácko-íránském pomezí. Dalších zhruba 7100 lidí utrpělo zranění. S odkazem na íránský výbor pro řešení krizových situací o tom informovala agentura Tasním. V Iráku si zemětřesení podle ministerstva vnitra vyžádalo nejméně sedm obětí na životech a dalších více než 530 lidí bylo zraněno.

Zemětřesení o síle 7,3 stupně mělo epicentrum asi 32 kilometrů od iráckého města Halabdža, blízko hranic s Íránem. Otřesy, které byly podle agentury AP cítit až na pobřeží Středozemního moře, postihly nejvíce západoíránskou provincii Kermánšáh, zejména město Sarpol Zaháb. Tam byla velmi poničena jediná nemocnice ve městě, armáda tak na místě zřídila polní nemocnice. Podle íránského tisku zemětřesení postihlo zasáhlo 14 provincií, způsobilo sesuvy půdy, výpadky elektřiny a poškodilo mnoho hliněných vesnických domů.

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes kondoloval všem příbuzným obětí a vyzval úřady, aby dělaly vše, co je ve svých silách, a pomohly těm, co byli zraněni či přišli o domov. Podle íránského Červeného půlměsíce asi 70.000 lidí ztratilo střechu nad hlavou. Íránská seizmologická služba navíc zaznamenala asi 118 následných menších otřesů a uvedla, že se očekávají další. Ropovody v oblasti však zřejmě poškozeny nebyly.

"Mé dvě děti spaly, když se dům začal kvůli otřesům rozpadat. Popadl jsem je a utekl ven na ulici. Strávili jsme několik hodin na ulici, než nás humanitární pracovníci ubytovali ve škole," uvedl Hodždžat Gharíbíán z Kasr Šírínu.

Otřesy ale postihly i velkou část Iráku, včetně hlavního města Bagdádu, kde měly sílu 6,5 stupně. Největší škody zemětřesení napáchalo v iráckém Kurdistánu, odkud pocházely všechny oběti na životech. Úřady kvůli obavám z otřesů varovaly místní obyvatele, aby nepoužívali výtahy.

"Seděla jsem s dětmi u večeře a najednou dům začal tancovat ve vzduchu," řekla Madžída Amírová z Bagdádu s tím, že s dětmi z domu vyběhla. "Ze začátku jsem si myslela, že šlo o velkou bombu, pak jsem ale zaslechla, jak všichni křičí Zemětřesení!," dodala.

"Nikdo se na nás neobrátil se žádostí o pomoc, ani s tím, že by někoho pohřešoval," řekla ČTK mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová s tím, že v zasažené oblasti je podle databáze DROZD, kam se cestovatelé mohou dobrovolně registrovat, celkem 18 lidí. "Rozeslali jsme jim textové zprávy, aby případně věděli, jak postupovat, kdyby se dostali do potíží," doplnila. O tom, zde Česká republika poskytne zasaženým zemím mimořádnou materiální pomoc, se podle Lagronové teprve rozhodne.

Írán se nachází nad několika liniemi seizmických zlomů. Poslední otřesy s větším počtem obětí postihly Írán v srpnu 2012, na severozápadě země při něm tehdy zemřelo na 310 lidí.

Nejhorší zemětřesení v tomto tisíciletí postihlo Írán v roce 2003, kdy na jihu zahnulo asi 26.000 lidí a historické město Bam bylo srovnáno se zemí. Nejvíce obětí v novodobých dějinách Íránu si vyžádalo zemětřesení z června 1990, kdy otřesy o síle 7,3 stupně postihly severozápad země; tehdy zemřelo na 40.000 lidí.

Související

Více souvisejících

Zemětřesení zemětřesení Irák zemětřesení Írán Alí Chameneí (íránský ajatolláh) češi

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy