Válka, kterou západ prohrál: Islámský stát zcela ovládl internet

Sýrie/Irák - Spojenecké síly organizují nálety a slaví osvobozená města od nadvlády Islámského státu. Jenže čím víc se jim daří na zemi, tím více je i zřetelná prohra na digitálním poli. I bez fyzické existence je Islámský stát pořád hrozbou. Internetovou válku navíc za teroristy zvládne jediný muž - Mohamad al-Arefe, na kterého ani specialisté z USA, Evropy nebo Ruska nestačí.

Kdo je Mohamad al-Arefe? Člověk s velice mysteriózní identitou. Nikdo ho neviděl, ale spousta zajatých i přeběhlých džihádistů o něm mluví. Jeho popularita na sociálních sítích se rovná té, které si užívají velká jména Hollywoodu. Jenom na Twitteru má přes 20 milionů fanoušků. Sám však sleduje jen pět dalších účtu - všechny patří jemu a každý je veden v jiném jazyce.

Mohamad al-Arefe je podle všeho velmi schopný multilingvní agent a nadšenec v řadách Islámského státu. Na sociálních sítích komunikuje v indonéštině, turečtině, urdštině, perštině a samozřejmě angličtiny. Díky svým zprávám dokáže zaujmout miliony mladých muslimů po celém světě a mnohdy je přesvědčí i k loajalitě vůči chalifátu nebo páchání teroristických útoků mimo Blízký východ.

Jenže al-Arefe úřadům neustále uniká. Nelze ho obvinit, protože na veřejných příspěvcích otevřeně nenabádá k útokům, jenom ukazuje, v jakém směru jeho sympatie leží. Saudské síly zatím zjistily, že je mu kolem 47 let, což je na zdejší poměry pořád relativně "mladý a nezkušený" člověk. Po škole se mu nepodařilo najít práci a jako spousta je fanoušků, i on se cítí být odmítnutý většinovou společností.

Celosvětově je al-Arefe 86. nejsledovanějším člověkem na Twitteru, to mu dává na sociální síti více pozornosti, než má neúspěšná prezidentská kandidátka Hilary Clinton, ale pořád má mladý islamista méně fanoušků než takový Ed Sheeran. Stejně jako britský zpěvák mu však nechybí velké charisma, kterým láká další lidi.

Internetová scéna je vůbec tím nejsilnějším teritoriem Islámského státu. Bojovníků podobným al-Arefovi je v chalifátu nespočítaně. Mohamad al-Arefe však má mezi nimi zvláštní postavení. Je jejich hvězdou. Jeho primárním cílem není podněcovat lidi k agresi a útokům, ale má mezi davy šířit hlavně "pozitivní" mínění o Islámském státu.

Ukazuje lidem úspěchy IS a džihádistů, ospravedlňuje jejich útoky, aby veřejnost pak přijala existenci Islámského státu jako legitimní. Co al-Arefe ukazuje svým fanouškům, jsou vesměs velmi pozitivní zprávy. Islámský stát představuje jako velmi schopnou politickou strukturu, která není poskvrněná korupcí. Samozřejmě i v chalifátu si můžou dopřávat konzumní styl západní života, pokud ovšem budou dodržovat pravidla Koránu.

Proti lidem, jako je Mohamad al-Arefe, jsou bezpečnostní síly zcela krátké. Výborně rozumí pravidlům sociálních sítí a žádná jeho zpráva neporušuje podmínky užívání. Z toho důvodu ho ani Twitter, nebo jakákoliv jiná síť nemůže zabanovat. Nicméně studiem al-Arefových zpráv nám dává zajímavý pohled do toho, jakou taktiku nyní IS sleduje.

Jeho líbivé komentáře a způsob, jakým postuje propagandistická videa, totiž velmi silně připomíná triky západních reklam, kdy velké společnosti a značky platí velké sumy peněz psychologům na to, aby jim pomohli vytvořit dokonalou iluzi, kdy nám přímo pod nos podstrkávají svoje výrobky, aniž bychom se jich všimli. Islámský stát je tak mediální "pokrokovosti" mnohem dál, než většina států západní demokracie.

Související

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) propaganda sociální sítě

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

včera

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

včera

včera

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

včera

včera

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

včera

27. prosince 2024 21:51

27. prosince 2024 20:35

První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho

Ukrajinské ozbrojené síly v pátek zajaly prvního severokorejského vojáka, který nakonec podlehl vážným bojovým zraněním. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy