Íránci žijící v USA nemohou kvůli sankcím pomoci obětem zemětřesení

Teherán - V Íránu se znovu rozpoutala kritika amerických sankcí, protože toto opatření brání Íráncům žijícím v USA zaslat peníze obětem nedávného zemětřesení.

Na západě Íránu při něm zahynulo 530 lidí. Sankce dnes kritizovala íránská agentura IRNA a většina dalších íránských médií.

Některé z protiíránských sankcí mohly být uvolněny, když Írán v roce 2015 podepsal dohodu o omezení svého jaderného programu. Americké sankce staršího data, zavedené po obsazení amerického velvyslanectví v Teheránu za íránské revoluce z roku 1979, však stále platí. Zhruba milionu Íránců žijícím v USA brání zaslat peníze do Íránu.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf po zemětřesení řekl, že Írán zatím zahraniční pomoc nepotřebuje a je schopen si poradit sám.

Americký prezident Donald Trump se ke katastrofě v Íránu nevyjádřil. V minulosti americké ministerstvo financí v případě podobné pohromy v Íránu dočasně sankce uvolnilo. Udělalo to zejména v roce 2003 za vlády George Bushe, kdy si zemětřesení v Bámu na jihu Íránu vyžádalo životy 26.000 lidí, i když Bush předtím Írán zařadil k ose zla, tedy státům podporujícím terorismus.

Tentokrát ministerstvo financí v prohlášení zaslaném agentuře AP zemětřesení označilo za tragédii a sdělilo, že umožňuje vybraným americkým organizacím zaslat do Íránu potraviny, léky a oblečení. Tyto organizace mohou také poslat do Íránu ročně až 500.000 dolarů (11 milionů Kč). Na to, zda ministerstvo dočasně zruší sankce, úřad neodpověděl.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) zemětřesení Írán sankce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy