Káhira- Páteční útok na mešitu Ravda v Bir-al Abdu je nejhorším útokem na civilisty v moderní historii Egypta. 25 až 30 ozbrojenců zabilo 305 lidí, mezi nimi 27 dětí. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podle egyptského státního zástupce ale útočníci nesli vlajku IS. Podle místních do mešity chodí příslušníci kmene Savarka, kteří vyznávají súfismus, formu islámu považovanou islamistickými radikály za kacířství.
Súfisté už dříve byli cílem teroristických útoků. Např. na začátku letošního roku vybuchla v únoru bomba u hrobu súfijského světce, Lal Shahbaza Qalandarva v jihovýchodním Pákistánu. V roce 2010 byla vybuchla bomba u hrobky jiného súfijského světce. V roce 2016 bojovníci IS měli popravit súfijského učitele. V témže roce pákistánský Tálibán zvraždil oblíbeného súfijského zpěváka Amjada Sabriho.
Proč islamisté nesnáší súfismus?
Sunnitské islamistické skupiny považují súfisty za modloslužebníky. Jejich nedůvěra vychází z odlišných koncepcí víry. Zatímco sunnitští fundamentalisté dbají na přesné, doslovné dodržování pravidel islámského práva šária, súfiové se pokoušejí o intimní kontakt s Bohem. Následuje mystické učení, které v některých případech dalece překračuje hranice náboženské piety dané islámským právem.
Súfijské dějiny jsou protkány osobami, jenž z pohledu islámského „mainstreamu“ byli velmi neortodoxní. Rábi'a al-Adawíja, súfijská mystička, měla prý chodit ve svém rodném městě s zapálenou loučí v jedné ruce a kbelíkem vody v druhé. Když byla otázána, co to má znamenat, odpověděla, že chce spálit ráj a uhasit pekelné ohně, aby lidé mohli milovat Boha čistou láskou nepodmíněnou touhou po nebeské odměně či strachem z pekelného trestu.
Jiný súfijský mystik, al-Halládž, proslul svým výrokem „já jsem pravda.“ Vzbudil tím velké pozdvižení v ortodoxních kruzích, protože takové tvrzení bylo vynahrazeno pouze Bohu a tedy al-Halládž se připodobňuje k Bohu a tím se dopouští svatokrádeže. Sjednocení s Bohem je cílem mnoha islámským mystiků a trnem v oku islámských fundamentalistů. Al-Halládž byl za svá slova popraven. Islámští teroristé se pokouší podobně trestat i moderní súfije.
Súfismus chová v úctě mnohé mystiky, duchovní učitele a mučedníky jako je al-Halládž, básníci Džaláluddín Balchí Rúmí, Omar Chajjám nebo i islámskou ortodoxií respektovaný učenec a filozof Al-Ghazalí. Těmto postavám jsou v lidovém súfismu připisovány zvláštní schopnosti. Jako v případě katolických svatých, i k súfijští světci jsou předmětem modliteb a k jejich hrobům jsou pořádány poutě. Súfijské svatyně a posvátná místa jsou navštěvovaný i příslužníky dalších věr, hinduisty či křesťany, kteří též usilují o požehnaní (baraka), poskytované světcem.
Tyto náboženské praktiky jsou nepřijatelné jenom pro islamistické teroristy, ale pro mnohé konzervativní, ortodoxní proudy islámu. Podle nich si úctu zaslouží jenom Bůh, nikoliv další osoby a prostředníci mezi nebem a zemí. Z jejich pohledu jsou súfisté modloslužebníci, jenž se dopouští jednoho z největších hříchů v islámu a sice „přidružování“ dalších postav k Bohu. Islamistické teroristické skupiny odsuzují i ty projevy súfijské zbožnosti, které je islámská ortodoxie ochotna tolerovat jako jsou zpívané chvalozpěvy či proslulé dervišské tance – oboje je v očích islamistů „nemuslimské“ a tedy nutné potřít.
Úspěšnější konkurent
Navzdory všem překážkám, kterým s islámském světě súfismus čelí, je tento proud islámské zbožnosti velmi populární, rozšířený po celém světě. Jedná o typ islámu, který je nejvíce akceptován a přijímán na Západě i v Indii. Peter Gottschalk, profesor náboženství z Wesleyan University tvrdí, že nejvíce konverzí k islámu v jihovýchodní Asii bylo právě k súfismu. Súfismus je úspěšný i v baštách „tradičního“ ortodoxního islámu - okolo 15% egyptské populace se řadí k tomuto směru islámu.
Pro islamistické skupiny, které přes veškeré své silácké řeči zápasí se získáním významnější podpory muslimského obyvatelstva, súfismus představuje úspěšnějšího konkurenta, jenž navíc hlásá naprosto odlišné poselství. Sky News zmiňují, že tolerantní a mírumilovný súfismus je schopen získat si přízeň mladých lidí, které IS touží rekrutovat. Pro IS je eliminace jejich ideologického oponenta momentálně, poté, co jeho vojenští rivalové jej porazily, jednou z nejdůležitějších priorit.
Související
V egyptském hotelu se poprali zaměstnanci s turisty
Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze
Egypt , Islámský stát (IS) , Teroristické útoky v Egyptě , islám , Terorismus
Aktuálně se děje
před 43 minutami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 1 hodinou
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 2 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 3 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 4 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 5 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 5 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 5 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 6 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 6 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 7 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 7 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 8 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 8 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák