Brutální síla nestačí? Proti islámským extremistům se musí bojovat i jinak, zní z Británie

NÁZOR - Pouhé konstatování, že páteční útok na súfijskou mešitu al-Radwa na severu Sinajského poloostrova byl nejvražednější akcí militantů v egyptské moderní historii, není dostatečné - šlo totiž o jeden z nejhorších útoků za poslední roky v celosvětovém měřítku, deklaruje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník se obává, že jde o signál dramatické eskalace islámského radikalismu v oblasti a příslib nasazení brutální síly z úst egyptského prezidenta Abd Fattáha as-Sísího nemůže problém vyřešit.

Brutální taktika obou stran

Podle oficiálních údajů bylo zabito přes 300 věřících včetně 27 dětí, přičemž tamní muslimská komunita žije ve strachu, přesně jak si pachatelé přáli, konstatuje britský server. Připomíná, že útok byl bezprecedentní navzdory problematické a krvavé minulosti regionu, přičemž posun se neodehrál jen v chladnokrevné organizaci, ale také při výběru cíle.

Militanti na Sinaji dosud pozabíjeli stovky policistů a vojáků, loni došlo k útokům na koptské kostely a poutníky v Egyptě a údery cílily i na súfijské svatyně a stoletého klerika, poukazuje The Guardian. Zdůrazňuje, že mešita se ale stala cílem vůbec poprvé a spolu s říjnovým útokem v somálském Mogadišu jde o připomínku toho, že hlavní obětí radikálních islamistických skupin se stávají samotní muslimové.

"Hodně zůstává nejasného a pravděpodobně i to tak zůstane, přinejmenším proto, že sever Sinaje je od vyhlášení mimořádného stavu v roce 2014 uzavřenou zónou," pokračuje editorial. Uvádí, že ačkoliv se k útoku nikdo nepřihlásil, předpokládá se, že jde o dílo odnože Islámského státu (IS) zvané Vilájet al-Sinaj, jelikož dle úřadů ozbrojenci nesli vlajky IS a pouze intenzita protireakce - akci odsoudily i další egyptské militantní organizace - je odrazuje od veřejného vystoupení.

Motiv je stále neznámý a možná byl vícenásobný, podotýká prestižní deník. Připomíná, že IS považuje súfismus za kacířství a jeho propagandistický magazín dokonce přinesl rozhovor s místním sinajským velitelem, který hovořil o potírání súfismu jako o prioritě, ale dle jiných zpráv mohl být útok také odvedou místním za to, že odmítli spolupracovat s militanty, případně šlo o akci nějaké odštěpené frakce.

Rostoucí násilí na severu Sinaje ukazuje, že krize, která v oblasti rostla mnoho desetiletí, v posledních letech akceleruje, varuje the Guardian. Konstatuje, že region byl marginalizován, zanedbáván a potlačován, což budilo hněv a odpor. "Bezpečnostní síly stejně jako militanti se uchylují k brutální taktice vůči komunitám, které dle jejich přesvědčení mohou pomáhat jejich nepřátelům," píše respektovaný server. Odkazuje na další přidružené faktory, včetně soupeření mezi IS a al-Káidou, zhroucením sousední Libye - kde se sice IS dostal pod tlak, ale údajně se přeskupuje - a zničením "chalífátu" v Iráku a Sýrii, odkud proudí bojovníci a zbraně.

Živit křivdy je kontraproduktivní

Zkušenost z jiných zemí naznačuje, že radikalizace má málokdy snadné vysvětlení, deklaruje editorial. Podotýká, že vlády mají ve snaze odvrátit další teroristické útoky zase sklony spěchat s mimořádnými opatřeními, od zpřísnění restrikcí po brutální nasazení síly. Podobné kroky však podle britského serveru většinou nejen neslouží požadovanému záměru, ale bývají přímo kontraproduktivní, jelikož živí křivdy a posilují militantní skupiny.

Egyptský prezident Abd Fattáh as-Sísí v reakci na páteční útok volal po "brutální síle" a odvetě a jeho vláda během pouhé hodiny rozhodla o leteckých úderech na "lokality" teroristů, avšak rychlost této akce vznáší jisté otázky, soudí The Guardian. Ptá se, proč úder na tyto cíle nepřišel dříve, jestliže s ohledem na bleskový postup musely být známy ještě před útokem.

I Sísího odhodlaní spojenci v USA, kteří mlčeli, když současný prezident během převratu v roce 2013 svrhl demokraticky zvolenou vládu Muslimského bratrstva, a prodávají Egyptu ve velkém zbraně používané k úderům na militanty, nyní chápou a zdůrazňují nutnost patřičné protipovstalecké strategie, která se nemůže omezovat jen na útoky proti základnám teroristů, konstatuje prestižní server. Odkazuje na konsistentnější, ale z mnoha důvodů nepříliš tvrdý postoj Velké Británie, která ústy svého ministra pro Blízký východ a severní Afriku o víkendu vzkázala, že čelit takovému extremismu je třeba mnoha způsoby, včetně řešení důvodů ženoucích lidi k povstalectví.

"Pokud existují náznaky, že Káhira začíná brát tyto myšlenky v potaz, jak se někteří domnívají, tato změna není zatím příliš viditelná," nebere si servítky The Guardian. Obává se, že spoléhání na brutální sílu si zřejmě vyžádá další oběti z řad nevinných obyvatel severního Sinaje a nedokáže je ochránit před útočníky, kteří udeřili na mešitu al-Radwa.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Útok na mešitu na Sinaji (24.11.2017) Abd Fattáh Sísí Terorismus Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod

Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy