Jsou Američané ještě potřeba? Armáda se rozhoduje, zda zůstat v Sýrii i po konci války

Washington/Damašek - Jak se válka s Islámským státem chýlí ke konci, musí americká armáda rozhodnout, zda v Sýrii setrvat i nadále. Spojené státy doposud stojí proti režimu prezidenta Bašára al-Asada, a naopak spolupracuje s povstalci a Kurdy.

Bez ohledu na politickou situaci v Sýrii, Spojené státy argumentují tím, že je v regionu potřeba zabránit vzniku dalšího chalifátu. Důležitým faktorem jsou i Syrské demokratické síly (SPD) pod vedením Kurdů, kterým Američané vděčí za mnoholetou pomoc a podporu v regionu. Odejít nyní by znamenalo ponechat Kurdy vlastnímu osudu, který nebude lehký.

Například v Turecku SPD vnímají jako teroristickou organizaci, která je napojena na politickou stranu kurdských pracujících (PKK). Ta je v Turecku zakázána a dokonce USA ji má na vlastním seznamu teroristů. Jenže opustit Kurdy by znamenalo, že si USA kopou vlastní mezinárodní hrob za to, že se vykašlala na svoje spojence.

Zůstat v regionu však taky není možné. Pokud tak učiní, je to důvod pro syrskou vládu a prezidenta Bašára al-Asada, aby se více sblížili s Íránci. Syrští politici totiž tvrdí, že US armádu do země nikdo nepozval, tudíž je vnímá pomalu jako okupanty. Naopak co by si Washionnton nyní přál ze všeho nejméně, je právě rozšiřování íránského vlivu, k čemuž by došlo, kdyby američtí vojáci neodešli ze Sýrie.

Dilema o tom, zda setrvat či odejít se ale zdaleka netýká jen mezinárodní podpory, ve hře jsou i velká ložiska ropy. Pokud Bašár al-Asad vydrží v prezidentské funkci, veškerá ropa poteče hlavně ruským směrem, protože prezident Vladimir Putin platil za největšího spojence oficiální syrské armády v boji proti islamistickým radikálům.

Z krátkodobého hlediska, pokud USA zůstane v regionu, pak velmi pravděpodobně zabrání budoucí občanské válce, která by připravila podhoubí pro nový chalifát po vzoru Islámského státu. Zajistili by nezávislost nebo autonomii Kurdům, kteří již nyní ve svém vlastnictví mají některá vybojovaná ropná pole.

Z dlouhodobého hlediska je však jasné, že současný počet amerických vojáků v regionu nezabrání rostoucímu vlivu Íránu. Íránci bez ohledu na přítomnost USA dál vojensky operují na území. Nemluvě o tom, že dojde pravděpodobně k velkému zhoršení vztahu mezi Kurdy a syrskou vládu, budoucí země tak bude v obležení nepřátel.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Sýrie Kurdové Írán

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Rusové už mají války na Ukrajině plné zuby

Podle nezávislých ruských sociologů roste mezi Rusy podpora pro uzavření mírové dohody s Ukrajinou a ukončení konfliktu. Dva sociologické projekty, Chronicle a ExtremeScan, zaznamenaly, že rekordní počet Rusů je ochoten přijmout kompromis, i když cíle takzvané „speciální vojenské operace“ nebudou dosaženy. Uvedl to server Ukrainska pravda.

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu s vojáky izraelské armády

Izrael má kapacitu na dlouhou válku. Vyplatí se mu to ale?

Izrael už od vyhlášení nezávislosti ležel v obklíčení nepřátel. Ze státních aktérů se ale postupně staly teroristické organizace. Boj s nimi je daleko záludnější a nebezpečnější. Izraelská armáda a zpravodajské služby ale mají dostatečné kapacity na to, aby tento boj zvládly – i kdyby trval dlouhá léta.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.

před 4 hodinami

Velká Británie

Londýn vrátil Čagoské ostrovy pod kontrolu Mauricia. Národní skandál, píší tamní média

Britská vláda oznámila, že uzavřela dohodu s Mauriciem o předání kontroly nad spornými Čagoskými ostrovy, které se nacházejí v Indickém oceánu. Čagoské ostrovy, které Británie od roku 1814 spravovala jako součást svého impéria, se skládají z asi 60 atolů a leží přibližně 500 kilometrů jižně od Malediv a 2000 kilometrů severovýchodně od Mauricia. Ačkoli se jedná o relativně malé území s rozlohou pouhých 60 čtverečních kilometrů, jejich strategická poloha uprostřed Indického oceánu z nich činí důležité geopolitické území.

před 4 hodinami

Jaderný výbuch

Putinovy hrozby nejsou prázdné řeči, atomovek má tisíce. Západ by to měl brát vážně, vyzval jaderný expert

Expert na jadernou bezpečnost Bahram Ghiassee upozornil, že Západ by měl brát vážně hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně použití jaderných zbraní. V rozhovoru pro agenturu Reuters Ghiassee reagoval na nedávný návrh úprav ruské jaderné doktríny, který umožňuje nasazení jaderných zbraní, pokud by bylo Rusko napadeno státem podporovaným jadernou mocností.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Biden řekl, jestli se Blízký východ může vyhnout totální válce

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že totální válce na Blízkém východě lze stále zabránit, ale vyžaduje to ještě mnoho úsilí. Biden to uvedl v době, kdy v regionu panuje velké napětí kvůli izraelským útokům v pásmu Gazy a Libanonu a očekává se reakce Izraele na masivní raketový útok z Teheránu z úterního večera.

před 7 hodinami

Kniha Petra Bárdyho pojmenovaná Fico posedlý mocí

Fico žaluje Bárdyho: Kvůli přebalu knihy chce pět milionů. Je to šikana, reaguje novinář

Slovenský premiér podal žalobu na šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petera Bárdyho kvůli jeho knize, která se zabývá právě Robertem Ficem. Premiérovi vadí použití jeho fotografie na obálce a požaduje od Bárdyho i vydavatele knihy odškodné ve výši 100 tisíc eur (přes 2,5 milionu korun) a omluvu. Bárdy ve čtvrtek oznámil, že žalobu vnímá jako formu šikany a hodlá se proti ní bránit u soudu. Stejnou částku chce předseda strany Směr vymoci i po nakladatelství Ringier Slovakia Media.

před 8 hodinami

před 14 hodinami

Účastníci drží transparent s nápisem

Demonstrace ve Vídni: Tisíce lidí pochodovaly proti krajní pravici a účasti FPÖ ve vládě

Ve čtvrtek večer se Vídeň stala svědkem rozsáhlých protestů, během nichž tisíce lidí požadovaly od rakouských politických stran, zejména od vládnoucích konzervativců, aby se distancovaly od možné koalice s krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Tento vývoj přišel poté, co FPÖ poprvé v historii zvítězila v parlamentních volbách, což v mnoha občanech vyvolalo obavy o budoucnost demokratických hodnot v zemi.

včera

včera

včera

Matthew Perry od něj získával smrtící ketamin. Lékař u soudu přiznal vinu

Další zvrat nastal v kauze loňské smrti hvězdného herce Matthewa Perryho. Lékař Mark Chavez u losangeleského soudu přiznal vinu v souvislosti s obviněním, že herci zajistil ketamin. Chavezovi hrozí několikaletý trest odnětí svobody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy