Kdo ve skutečnosti stojí za Trumpovým rozhodnutím uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele? Odpověď Vás možná překvapí

Washington/Jeruzalém - Navzdory značné mezinárodní kritice a množství hlasů varujících před unáhleným krokem, který by ještě posílil násilí v rozdělené zemi, americký prezident Donald Trump se rozhodl uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Jeho rozhodnutí vzbudilo nadšení zvláště u jedné skupiny – amerických křesťanských sionistů. Jejich prominentní lídr Trumpa exaltovaně označil Trumpa za „nového Kýra Velikého".

Kýros Veliký byl zakladatel Perské říše a dobyvatel Babylónské říše. Židé jej oslavovali jako osvoboditele, jenž jim umožnil vrátit se z babylónského zajetí do své země. Z Judska se stala samostatná provincie a byl obnoven Jeruzalémský chrám. Ačkoliv byl nepochybně pohanem, Bible jej popisuje jako služebníka Božího. Dokonce jej nazývá „pomazaným“ – hebrejsky „mašiach“, tj. mesiáš. Tento čestný titul byl vyhrazen pouze hebrejskému králi, který byl pomazán na znamení toho, že Bůh si jej vyvolil. Mesiáš později byl spojován s představou apokalyptického spasitele. Podle křesťanů tímto spasitelem je Ježíš.

Mike Evans, prominentní postava křesťanských sionistů a člen Trumpova evangelikálního poradního výboru, je Trumpovi připraven říct, až jej v pondělí uvidí, že je novým Kýrem, „tak jako Truman.“ Odkazoval tím na prezidenta Harryho Trumana, který v roce 1948 uznal stát Izrael hned poté, co byl vyhlášen.

Evans nechal Jeruzalém během Trumpovi návštěvy Izraele v květnu pokrýt billboardy, ve kterých připomínal Trumpovi jeho slib, že nechá přesunout americkou ambasádu do Jeruzaléma. Ambasáda sídlí v Tel Avivu jakožto mezinárodně uznávaném hlavním městě Izraele. Trump už požádal ministerstvo zahraničí, aby začalo s přesunem ambasády.

Prezidentští kandidáti z obou stran od roku 1990 v kampaních činili sliby, že přesunou ambasádu, nakonec vždy z toho sešlo. I George Bush mladší, který měl velké sympatie ke křesťanským sionistům, se rozhodl od přesunu nakonec opustit. Důvodem byla jak otázka bezpečnosti a obav z toho, že rozhodnutí znásobí násilnosti v Izraeli, tak i poměrně malá podpora k tomuto rozhodnutí mezi americkými Židy, kteří jsou převážně levicového zaměření.

Trumpovo rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele je vnímáno jako pokus stvrdit podporu, kterou má mezi křesťanskými evangelikály. Bílý evangelíci tvoří asi čtvrtinu jeho voličů – 81% z nich jej volilo. Tato skupina Trumpova voličstva silně prosazuje stát Izrael. Zatímco podle výzkumu společnosti Pew Research Center v roce 2014 jen 40% Židů si myslí, že Izrael byl židovskému lidu dán Bohem, v případě bílých tuto myšlenku zastává 82% evangelikálů.

Proč křesťanští sionisté tolik podporují stát Izrael?

Ačkoliv se dělí do mnoha proudů, židovský sionismus – jehož cílem je vybudování a udržení národního státu Židů, tj. státu Izrael – byl primárně hnán sekulárními, nikoliv náboženskými idejemi. Naopak, někteří ultraortodoxní náboženští Židé odmítali celou myšlenku návratu do Izraele a vytvoření židovského státu s tím, že takový úkon přísluší jen Bohu a je tedy – zvláště v kontextu sekularismu raného sionismu – svatokrádeží. Někteří z těchto Židů dodnes stát Izrael neuznávají.

Křesťanští sionisté vnímají naopak vytvoření státu Izrael jako jednu nejdůležitější náboženských událostí v dějinách. Věří, že tím dochází k naplnění biblických proroctví o návratu vyhnaných Židů do jejich rodné země. Snaží se co nejvíce podporovat Izrael neboť očekávají, že tím uspíší druhý příchod Kristův. Existence státu Izrael je pro ně zázrakem a důkazem, že Bůh drží své slovo.

Toto specifické čtení Izraele jako země, kde právě nyní probíhají dějiny spásy, se promítá i do jejich turistických návštěv země. Křesťanští sionisté jsou třetí největší skupinou Američanů cestujících do Izraele. Na rozdíl od katolíků či ortodoxních křesťanů nicméně se jen málo zajímají o místa, která jsou zmíněna v Bibli a uskutečňují pouť kopírující kroky Krista. Mnohem více se zajímají o místa, které jsou spojena s historií státu Izrael jako je např. izraelský Parlament.

Ostatní křesťanské proudy jsou vůči Izrael mnohem rezervovanější. Papež František řekl, že je potřeba „uznání práv všech lidí ve Svaté zemi.“ Jeruzalémští křesťané vyzvali Trumpa, aby svůj postoj přehodnotil. Otázka Izraele a práv Palestinců do určité míry rozděluje křesťany podle jiných politických linií – pravice/levice či liberalismus/konzervatismus.

Kritici vyčítají křesťanským sionistům, že jsou ve skutečnosti antisemitští. Jejich učení totiž předpokládá, že Židé v Izraeli masivně přijmou Krista, ti, kteří tak neučiní, budou patřit ďáblu. Myšlenka apokalyptické masivní konverze cizího náboženství k jinému není neobvyklá – objevuje se i v určitých proudech lidového islámu, kde se totéž očekává od křesťanů.

Související

Chrámová hora (hebrejsky הַר הַבַּיִת‎‎ Har ha-bajit, Chrámová hora, arabsky الحرم القدسي الشريف‎‎, al-Haram al-qudsí aš-šaríf, Vznešená svatyně), někdy uváděná též jako hora Moria (hebrejsky הר המוריה‎‎), je plošina o půdorysu nepravidelného čtyřúhelníku o rozměrech 313 m (severní strana), 470 m (východní strana), 280 m (jižní strana) a 485 m (západní strana), nacházející se v jeruzalémském Starém Městě. Část západní stěny Chrámové hory tvoří Zeď nářků, pozůstatek židovského Chrámu. Na vrcholu hory stojí kromě dvou největších – Skalního dómu a mešity al-Aksá – řada dalších menších staveb, autor: Godot13

V Jeruzalémě byl posvěcen olej určený pro korunovaci Karla III.

V Jeruzalémě byl posvěcen olej určený pro korunovaci britského krále Karla III., která se uskuteční na začátku května. V pátek večer to uvedl Buckinghamský palác. Ceremonie ukazuje na silné pouto mezi britským panovníkem a posvátnou zemí, píše agentura Reuters.
Muslimové

Muslimové zaútočili na Chrámové hoře kameny na policisty

Na Chrámové hoře v Jeruzalémě, kam se dnes vydaly stovky židů u příležitosti svátku Tiša be-av, zaútočili mladí muslimové kameny na policisty, kteří je následně rozehnali, uvedly agentura DPA a Reuters s odvoláním na policejní hlášení. Někteří palestinští muslimové považují návštěvy židů na tomto místě, které je posvátné pro obě náboženství, za provokaci.

Více souvisejících

Jeruzalém Donald Trump křesťanství Izrael USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy