NÁZOR - Nejosvícenější komentář o tom, co se nyní děje v Íránu, byl napsán před 162 lety, deklaruje politický analytik Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post připomíná knihu Starý režim a revoluce z roku 1856, v níž Alexis de Tocqueville konstatoval, že revoluci ne vždy vyvolají pozvolné změny k horšímu.
Nejkritičtější moment
Tocqueville postřehl, že národy, které trpělivě a téměř bez povšimnutí přečkaly ten největší útlak, se často vzbouří v momentě, kdy se jejich situace mírně zlepší, poukazuje Zakaria. Dodává, že podle francouzského myslitele revoluce zpravidla zničí režimy, které jsou lepší, než bylo předchozí zřízení, a proto jsou pro špatné vlády nejkritičtějším momentem první kroky směrem k reformám.
"Proč se tyto protesty nyní odehrávají v Íránu a, řekněme, nikoliv v Severní Koreji?" pokládá otázku analytik. Doplňuje, že odpověď může nabídnout právě Tocqueville.
Kvůli hluboce nepřátelským vztahům mezi Washingtonem a Teheránem je snadné zapomenout, že Írán je dnes otevřenější zemí než mnoho jiných blízkovýchodních států a pokud porovnáme postavení íránských žen a menšin například se Saúdskou Arábií, zjistíme, že je nesrovnatelné, konstatuje Zakaria. Připomíná, že v posledních letech Írán podnikl kroky k ještě větší otevřenosti, ačkoliv byly často zastaveny poté, co v rámci obecně stále represivního režimu nad reformátory zvítězili zastánci tvrdé linie.
V posledních dvou desetiletích si Írán konstantně volil prezidenty, kterým oponuje tvrdě orientovaný establishment, uvádí komentátor. Podotýká, že v roce 1997 zvolený Muhammad Chátamí je nyní ve faktickém domácím vězení, následně přišel Mahmúd Ahmadínežád, jehož radikální rétorika a vystupování maskovaly skutečnost, že nepocházel z řad mullů, kteří vládnou zemi od roku 1979, přičemž se jednalo o chytrého politika bez teologického zázemí, tudíž byl kleriky u moci považován za hrozbu.
Dnes má Írán jiného reformního prezidenta, Hasana Rúháního, který byl zvolen dvakrát, přičemž podruhé získal ohromnou většinu, připomíná Zakaria. Dodává, že stoupenci tvrdé linie z řad establishmentu se úspěšně snaží podrývat Rúháního reformní program a někteří pozorovatelé dokonce spekulují, zda současné protesty nezosnovali právě zastánci tvrdé linie, aby jich využili k ospravedlnění zásahu a celkovému ukončení reforem.
Hrozí nestabilita
"Íránské Zelené hnutí z roku 2009 je ilustrací Tocquevillovy teze. Vzniklo jen kvůli tomu, že v zemi proběhly volby provázené debatami, kandidáty s odlišnými názory a tajným hlasováním," píše analytik. Soudí, že tento proces vzbudil naděje u mnoha Íránců, kteří byli hluboce zklamáni, když nakonec došlo k zmanipulování voleb a porážce reformě smýšlejícího kandidáta. Situaci Zakaria srovnává s dnešním Egyptem, kde nikdo reálné volby neočekává, a proto, když generál as-Sísí získal 97% hlasů, nikdo neprotestoval.
Prohřešky z nichž lidé vinili vládu, nebyly nové, ale nové bylo světlo, v jakém na ně lidé nazírali - v rámci správy financí docházelo dříve k mnohem křiklavějším chybám, ale probíhající změny ve vládě i společnosti z nich učinily citlivější téma, parafrázuje komentátor Tocquevillovo líčení francouzské revoluce. Konstatuje, že podobně íránská ekonomika byla vždy nefunkčním chaosem, toxickým mixem soběstačnosti, státního socialismu a korupce, ale v posledních letech sliby reformátorů vzbudily u Íránců naději a očekávání, že po uvolnění sankcí dojde k seznámení se s životem mimo Írán.
Protesty tak ve skutečnosti spustila série hospodářských reforem, deklaruje Zakaria. Odkazuje na politologa Iana Bremmera, podle něhož jsou některé země stabilní díky své uzavřenosti, například Severní Korea či Bělorusko, zatímco jiným, například Spojeným státům a Japonsku, přináší stabilitu otevřenost. Uzavřené země se chrání před větrem globalizace, zatímco ty otevřené jsou pružné a dostatečně odolné, aby se této síle přizpůsobily, vysvětluje analytik.
Pokud je režim osvícený a uvažuje strategicky, může být schopen se reformovat natolik, aby tuto tvrdou transformaci přežil, připouští Zakaria. Za pravděpodobnější však označuje dvě jiné cesty - chaos vedoucí k návratu represí či zhroucení státu.
"Írán má ingredience pro revoluci," míní komentátor. Připomíná, že více než polovina obyvatel je mladší třiceti let, mnoho mladých je vzdělaných, a přesto nezaměstnaných, téměř 50 milionů Íránců vlastní chytré telefony, z nichž se mohou seznamovat se světem, a reformátoři neustále vzbuzují očekávání, přesto svým slibům nikdy nedostojí.
Íránský režim však disponuje nástroji - mocí, ideologií, represí a dohledem -, které je připraven nasadit, aby si udržel kontrolu, varuje Zakaria. Za pravděpodobné tak považuje, že zemi čeká období nestability, přičemž varuje, že Blízký východ je už tak dost nestálý.
Související
Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ
Válka gangů přerůstá Švédsku přes hlavu. Za nitky zřejmě tahá i Teherán
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák