Řádění Islámského státu je u konce? Možná, ale je tu problém, o kterém se nemluví

Berlín/Damašek - Území "chalífátu" v Sýrii a Iráku činí pouhá 2 procenta z původní rozlohy, což znamená, že Islámský stát je téměř poražen. Tak to také označily i některé světové vlády. Po spoušti, kterou teroristická organizace napáchala, však zůstane jeden problém, o kterém se příliš nehovoří. Jde o děti bojovníků IS. Co se s nimi stane? Na to odpověděla německá televize Deutsche Welle.

Teroristická organizace Islámský stát (IS) je z velké části na Blízkém východě poražena a zničena. Podle americké armády ztratili džihádisté 98% svého původního území v Sýrii a v Iráku. Záměrem armád těchto zemí je nyní získat ta zbývající dvě procenta.

Jak uvedla v prohlášení mluvčí Pentagonu Dana W. Whiteová, Islámský stát je "zlomený a poražený", dodala však, že práce americké armády není u konce. Nyní je důležité, aby byla oblast zabezpečena tak, aby "IS nemohl znovu povstat".

Deutsche Welle však jedním dechem dodává, že tohoto cíle bude velmi obtížné, téměř nemožné dosáhnout. Islámský stát v Iráku a Sýrii totiž sice z větší části je zničený, ale jeho ideologie stále žije. Proto by se mělo pracovat především na boji proti "image" Islámského státu.

Džihádistická organizace se nyní vrací do své staré organizační podoby v podobě partyzánských bojů. Takovou informaci přinesla katarská televizní stanice Al-Džazíra.

Mnoho dobrovolníků se i dále zapojuje do řad teroristické skupiny, ale kvůli dobře střeženým hranicím Turecka se Sýrií to mají těžší. Kromě dobrovolníků se setkávají bezpečnostní služby v Sýrii a v Iráku s dalším problémem - tím jsou psychologické následky řádění IS na území, které kontroloval.

Sice se zdá, že tři roky, po dobu kterých povětšinou IS kontroloval určitou oblast, jsou krátkým obdobím. Deutsche Welle však upozorňuje na děti, pro které jde o dlouhé časové období. Ty, které zažily nebo byly svědky násilí džihádistů, veřejné tresty a popravy, si odnesou těžkou psychickou "deku".

"I když třeba neprošli vojenským výcvikem IS, budou v sobě nosit vzpomínky na to, že vyrůstali ve válečném prostředí," říká Daan Weggemans, který pracuje v Institutu bezpečnosti a mezinárodních záležitostí na univerzitě v Leidenu.

Mladí se v té době, místo toho, aby se učili číst a psát, učili zacházet se zbraněmi. "Existuje velká šance, že se bude jednat o ztracenou generaci," řekl Nadim Houry z newyorské organizace, která bojuje za lidská práva. Mnozí z nich navíc budou mít problém zapomenout na období, kdy byli pod IS. "Bude pro ně těžké čelit minulosti," doplňuje.

Problém tzv. "ztracené generace", který má na svědomí Islámský stát, by mohla podle Deutsche Welle pocítit i Evropa. Řeč je o stovkách dětí, jejichž rodiče byli odvedeni do Sýrie či Iráku, nebo se narodili už v řadách IS. Německé médium uvádí, že není zatím zcela zřejmé, jak se k těmto dětem zachová Evropa. Navíc každá země má na problematiku jiný pohled.

Například Belgie přijímá všechny děti do 10 let, pokud testy DNA potvrdí, že jsou opravdu potomky bojovníků IS. Do Paříže se vrátily tři děti bojovníků s francouzským pasem, do té doby je zadržovaly irácké úřady. Nizozemsko sice umožňuje dětem, aby se vrátily do země, ale v současné době jim místní vláda nechce dát nizozemské občanství.

A Německo, jak se píše v článku, chce umožnit návrat dětí německých bojovníků IS. Odborníci ale varují, že návrat starších dětí může představovat určité bezpečnostní riziko.

"Vidíme nebezpečí v návratu starších dětí džihádistů z válečné oblasti do Německa, protože se budou vracet islamisticky naladěné a tudíž nějakým způsobem ideologicky orientované," řekl Hans-Georg Maassen z německé bezpečnostní služby.

"Hrozí, že z takových dětí vyroste další generace extrémistů," dodal.

Související

Více souvisejících

Islámský stát (IS) EU (Evropská unie) Deutsche Welle

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 9 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy