Řádění Islámského státu je u konce? Možná, ale je tu problém, o kterém se nemluví

Berlín/Damašek - Území "chalífátu" v Sýrii a Iráku činí pouhá 2 procenta z původní rozlohy, což znamená, že Islámský stát je téměř poražen. Tak to také označily i některé světové vlády. Po spoušti, kterou teroristická organizace napáchala, však zůstane jeden problém, o kterém se příliš nehovoří. Jde o děti bojovníků IS. Co se s nimi stane? Na to odpověděla německá televize Deutsche Welle.

Teroristická organizace Islámský stát (IS) je z velké části na Blízkém východě poražena a zničena. Podle americké armády ztratili džihádisté 98% svého původního území v Sýrii a v Iráku. Záměrem armád těchto zemí je nyní získat ta zbývající dvě procenta.

Jak uvedla v prohlášení mluvčí Pentagonu Dana W. Whiteová, Islámský stát je "zlomený a poražený", dodala však, že práce americké armády není u konce. Nyní je důležité, aby byla oblast zabezpečena tak, aby "IS nemohl znovu povstat".

Deutsche Welle však jedním dechem dodává, že tohoto cíle bude velmi obtížné, téměř nemožné dosáhnout. Islámský stát v Iráku a Sýrii totiž sice z větší části je zničený, ale jeho ideologie stále žije. Proto by se mělo pracovat především na boji proti "image" Islámského státu.

Džihádistická organizace se nyní vrací do své staré organizační podoby v podobě partyzánských bojů. Takovou informaci přinesla katarská televizní stanice Al-Džazíra.

Mnoho dobrovolníků se i dále zapojuje do řad teroristické skupiny, ale kvůli dobře střeženým hranicím Turecka se Sýrií to mají těžší. Kromě dobrovolníků se setkávají bezpečnostní služby v Sýrii a v Iráku s dalším problémem - tím jsou psychologické následky řádění IS na území, které kontroloval.

Sice se zdá, že tři roky, po dobu kterých povětšinou IS kontroloval určitou oblast, jsou krátkým obdobím. Deutsche Welle však upozorňuje na děti, pro které jde o dlouhé časové období. Ty, které zažily nebo byly svědky násilí džihádistů, veřejné tresty a popravy, si odnesou těžkou psychickou "deku".

"I když třeba neprošli vojenským výcvikem IS, budou v sobě nosit vzpomínky na to, že vyrůstali ve válečném prostředí," říká Daan Weggemans, který pracuje v Institutu bezpečnosti a mezinárodních záležitostí na univerzitě v Leidenu.

Mladí se v té době, místo toho, aby se učili číst a psát, učili zacházet se zbraněmi. "Existuje velká šance, že se bude jednat o ztracenou generaci," řekl Nadim Houry z newyorské organizace, která bojuje za lidská práva. Mnozí z nich navíc budou mít problém zapomenout na období, kdy byli pod IS. "Bude pro ně těžké čelit minulosti," doplňuje.

Problém tzv. "ztracené generace", který má na svědomí Islámský stát, by mohla podle Deutsche Welle pocítit i Evropa. Řeč je o stovkách dětí, jejichž rodiče byli odvedeni do Sýrie či Iráku, nebo se narodili už v řadách IS. Německé médium uvádí, že není zatím zcela zřejmé, jak se k těmto dětem zachová Evropa. Navíc každá země má na problematiku jiný pohled.

Například Belgie přijímá všechny děti do 10 let, pokud testy DNA potvrdí, že jsou opravdu potomky bojovníků IS. Do Paříže se vrátily tři děti bojovníků s francouzským pasem, do té doby je zadržovaly irácké úřady. Nizozemsko sice umožňuje dětem, aby se vrátily do země, ale v současné době jim místní vláda nechce dát nizozemské občanství.

A Německo, jak se píše v článku, chce umožnit návrat dětí německých bojovníků IS. Odborníci ale varují, že návrat starších dětí může představovat určité bezpečnostní riziko.

"Vidíme nebezpečí v návratu starších dětí džihádistů z válečné oblasti do Německa, protože se budou vracet islamisticky naladěné a tudíž nějakým způsobem ideologicky orientované," řekl Hans-Georg Maassen z německé bezpečnostní služby.

"Hrozí, že z takových dětí vyroste další generace extrémistů," dodal.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) EU (Evropská unie) Deutsche Welle

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy