Berlín/Damašek - Území "chalífátu" v Sýrii a Iráku činí pouhá 2 procenta z původní rozlohy, což znamená, že Islámský stát je téměř poražen. Tak to také označily i některé světové vlády. Po spoušti, kterou teroristická organizace napáchala, však zůstane jeden problém, o kterém se příliš nehovoří. Jde o děti bojovníků IS. Co se s nimi stane? Na to odpověděla německá televize Deutsche Welle.
Teroristická organizace Islámský stát (IS) je z velké části na Blízkém východě poražena a zničena. Podle americké armády ztratili džihádisté 98% svého původního území v Sýrii a v Iráku. Záměrem armád těchto zemí je nyní získat ta zbývající dvě procenta.
Jak uvedla v prohlášení mluvčí Pentagonu Dana W. Whiteová, Islámský stát je "zlomený a poražený", dodala však, že práce americké armády není u konce. Nyní je důležité, aby byla oblast zabezpečena tak, aby "IS nemohl znovu povstat".
Deutsche Welle však jedním dechem dodává, že tohoto cíle bude velmi obtížné, téměř nemožné dosáhnout. Islámský stát v Iráku a Sýrii totiž sice z větší části je zničený, ale jeho ideologie stále žije. Proto by se mělo pracovat především na boji proti "image" Islámského státu.
Džihádistická organizace se nyní vrací do své staré organizační podoby v podobě partyzánských bojů. Takovou informaci přinesla katarská televizní stanice Al-Džazíra.
Mnoho dobrovolníků se i dále zapojuje do řad teroristické skupiny, ale kvůli dobře střeženým hranicím Turecka se Sýrií to mají těžší. Kromě dobrovolníků se setkávají bezpečnostní služby v Sýrii a v Iráku s dalším problémem - tím jsou psychologické následky řádění IS na území, které kontroloval.
Sice se zdá, že tři roky, po dobu kterých povětšinou IS kontroloval určitou oblast, jsou krátkým obdobím. Deutsche Welle však upozorňuje na děti, pro které jde o dlouhé časové období. Ty, které zažily nebo byly svědky násilí džihádistů, veřejné tresty a popravy, si odnesou těžkou psychickou "deku".
"I když třeba neprošli vojenským výcvikem IS, budou v sobě nosit vzpomínky na to, že vyrůstali ve válečném prostředí," říká Daan Weggemans, který pracuje v Institutu bezpečnosti a mezinárodních záležitostí na univerzitě v Leidenu.
Mladí se v té době, místo toho, aby se učili číst a psát, učili zacházet se zbraněmi. "Existuje velká šance, že se bude jednat o ztracenou generaci," řekl Nadim Houry z newyorské organizace, která bojuje za lidská práva. Mnozí z nich navíc budou mít problém zapomenout na období, kdy byli pod IS. "Bude pro ně těžké čelit minulosti," doplňuje.
Problém tzv. "ztracené generace", který má na svědomí Islámský stát, by mohla podle Deutsche Welle pocítit i Evropa. Řeč je o stovkách dětí, jejichž rodiče byli odvedeni do Sýrie či Iráku, nebo se narodili už v řadách IS. Německé médium uvádí, že není zatím zcela zřejmé, jak se k těmto dětem zachová Evropa. Navíc každá země má na problematiku jiný pohled.
Například Belgie přijímá všechny děti do 10 let, pokud testy DNA potvrdí, že jsou opravdu potomky bojovníků IS. Do Paříže se vrátily tři děti bojovníků s francouzským pasem, do té doby je zadržovaly irácké úřady. Nizozemsko sice umožňuje dětem, aby se vrátily do země, ale v současné době jim místní vláda nechce dát nizozemské občanství.
A Německo, jak se píše v článku, chce umožnit návrat dětí německých bojovníků IS. Odborníci ale varují, že návrat starších dětí může představovat určité bezpečnostní riziko.
"Vidíme nebezpečí v návratu starších dětí džihádistů z válečné oblasti do Německa, protože se budou vracet islamisticky naladěné a tudíž nějakým způsobem ideologicky orientované," řekl Hans-Georg Maassen z německé bezpečnostní služby.
"Hrozí, že z takových dětí vyroste další generace extrémistů," dodal.
Související
Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila
Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb
Islámský stát (IS) , EU (Evropská unie) , Deutsche Welle
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
před 1 hodinou
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
před 2 hodinami
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
před 2 hodinami
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
před 3 hodinami
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
před 4 hodinami
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
před 4 hodinami
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
před 4 hodinami
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
před 5 hodinami
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
před 6 hodinami
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
před 7 hodinami
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
před 8 hodinami
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
před 8 hodinami
Trump zažaloval televizní stanici CBS
před 9 hodinami
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
před 9 hodinami
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
před 10 hodinami
Jak funguje Electoral College a proč existuje? Vítěz prezidentských voleb v USA nemusí mít většinu hlasů
před 10 hodinami
Rozzuřený dav se vrhnul na krále Filipa. Proti obětem záplav zasáhla policie
před 10 hodinami
Trump lituje, že přiznal porážku. Neměl jsem odcházet z Bílého domu, prohlásil
před 12 hodinami
Počasí se příští víkend mírně oteplí, přesto bude chladné
včera
Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách
Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.
Zdroj: Adam Skála