Turecký soud zamítl stížnost proti přehradě, která zaplaví cenné památky

Ankara - Ústavní soud v Turecku zamítl stížnost na stavbu kontroverzní přehrady na jihovýchodě země. Odpadla tak poslední překážka k tomu, aby úřady výstavbou přehrady Ilisu zaplavily více než 10.000 let staré městečko Hasankeyf.

Město Hasankeyf je cenným archeologickým nalezištěm a nachází se tam řada památek z dob říše římské, byzantské i osmanské. Městečko bylo v roce 1981 vyhlášeno přírodní rezervací. Občanské iniciativy léta marně naléhají na úřady, aby zažádaly o zapsání na seznam památek UNESCO.

Stížnost k ústavnímu soudu podala Iniciativa za uchování Hasankeyfu. Toto hnutí bylo založeno v roce 2006, kdy se přehrada na řece Tigris začala stavět. Její stavba se ale zpozdila i kvůli tomu, že se z projektu v roce 2009 stáhli švýcarští, rakouští a němečtí investoři, a to kvůli nedostatečným zárukám ohledně ochrany životního prostředí i kulturního dědictví.

Podle rozhodnutí soudu je výstavba přehrady a vodní elektrárny ve veřejném zájmu. Vláda projekt hájí s tím, že přinese na 10.000 pracovních míst, přispěje k rozvoji tamního zemědělství a podpoří cestovní ruch. Kritici ale namítají, že turistiku v oblasti projekt naopak zruinuje, když se zaplaví četné památky. Navíc se prý oblast vylidní, protože místní se přesunou do měst.

Peníze, které dala vláda místním jako odškodné za zatopené domy, jsou podle nich nedostatečné. Někteří spekulují, že vláda chce tímto projektem asimilovat Kurdy, tedy donutit je k přestěhování do měst v jiných regionech. Většinu ze šesti tisíc obyvatel oblasti totiž tvoří Kurdové.

Ekologové kritizují projekt přehrady Ilisu i proto, že se tak změní biodiverzita v regionu a vymizí některé druhy flory a fauny. V ohrožení tak podle nich bude například eufratská želva či čejka černoprsá.

Při výstavbě přehrady se má zvednout hladina řeky Tigris asi o 60 metrů, čímž bude zaplaveno na 80 procent starobylého městečka Hasankeyf i několik přilehlých vesnic. Pod vodou se tak ocitne podle listu The Guardian přes 300 historických nalezišť, která ještě ani nebyla důkladně prozkoumána. V Hasankeyfu tak zmizí zdobené mešity, islámské hroby či jeskynní svatyně.

Některé památky mají přežít díky asi dvoukilometrovému přesunu na místo, kde má vzniknout „archeologický park". Ten se má podle očekávání úřadů stát turistickou atrakcí.

Související

Více souvisejících

Turecko památky přehrady

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

včera

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

včera

včera

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy