Islámský stát je zpět? Uznávaný deník varuje před potenciálním nebezpečím

Ankara/Washington - Turecká vojska nedbala na americké požadavky a zaútočila na sever Sýrie, konkrétně na město Afrin, místo, kde mají svoje útočiště Kurdové. Turci označili útok za bitvu proti kurdským separatistům. Podle amerického deníku Washington post se země prezidenta Erdoğana bojí toho, že by syrští Kurdové mohli nabýt na síle. Jak se americký deník dívá na celý konflikt?

Spojené státy, píše deník, se rozhodly podpořit syrské Kurdy jako bojovníky proti Islámskému státu a jako nárazník, o který se měla rozbíjet nepřátelská vojska.

Vojenská akce Turků okamžitě vyvolala obavy, že by mohla vyvolat konflikty mezi směsí zahraničních vojenských sil přítomných v blízkosti severní Sýrie. Ty zahrnují Turecko, Rusko a Spojené státy. Všichni berou Islámský stát jako obyčejného nepřítele, jednotlivě však podporují různé frakce mezi různými ozbrojenými skupinami v Sýrii.

Vyvolala však i jiné obavy - že se kvůli této vojenské akci může k životu vrátit teroristický spolek Islámský stát, který byl na území Sýrie téměř zničen.

Poslední bod vzplanutí také zviditelnil to, jakým způsobem se posunuly spory a konfliktní body, které komplikují veškerá úsilí o ukončení téměř sedmileté války v Sýrii. Turecká vojenská akce se zrodila uprostřed zintenzivnění násilí v severní syrské provincii Idlib, kde syrské vládní síly produkují ofenzívu proti rebelům, kteří jsou napojeni na al-Kájdu.

Turci útokem reagovali rovněž na některá prohlášení amerických vojenských představitelů. Ti plánovali výcvik speciálních bezpečnostních jednotek na syrských hranicích tak, aby byla kurdská enkláva v Sýrii v bezpečí.

"Provádíme tyto kroky k zajištění naší národní bezpečnosti," uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan v komentářích agentury Anadolu.

Turecký vpád by však mohl být nebezpečný. Vláda syrského prezidenta Bašára Asada dříve varovala, že je připravena střílet na turecké bojové letouny v případě útoku na Afrin.

Syrská vládní ofenzíva způsobuje jeden z nejhorších nárůstů vysídlení obyvatelstva od počátku občanské války v Sýrii. Podle OSN již více než 212 000 lidí uprchlo v uplynulém měsíci kolem z oblasti Idlib, mnoho z nich nyní bez střechy nad hlavou a musí se ubytovávat v provizorních kempech.

V sobotu, několik hodin po oznámení náletu, Turecko prohlásilo, že se "mu podařilo udeřit na více než 100 kurdských strategických místech se stíhačkami". Počet obětí tohoto střílení nebyl hned zřejmý. Po vzdušném útoku následovalo ostřelování kurdských pozic.

Kurdské síly podporované Američany, známé jako Syrské demokratické síly, vydaly zprávu, v níž varovali turecké útočníky, že jejich čin "může vdechnout nový život do organizace Islámský stát".

Podobný argument předložila i vláda Donalda Trumpa. Ta apelovala na svého spojence v NATO, že tyto útoky odvedou pozornost od misí, které mají za úkol zničit zbývající "doupata" Islámského státu v Sýrii. Na severu země se nyní nachází kolem 2 tisíc amerických vojáků.

Související

Turecká armáda (Turkish Army)

Turecké letectvo zaútočilo na severu Iráku

Turecké letectvo v pondělí provedlo údery na severu Iráku, při kterých bylo zničeno 21 cílů patřících Straně kurdských pracujících (PKK), organizaci, kterou Ankara označuje za teroristickou. 

Více souvisejících

Turecká armáda Turecko Sýrie Afrin (Sýrie) Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy